Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Warto pomagać

piątek, 14 grudnia 2018 09:22 / Autor: Piotr Wójcik
Warto pomagać
Warto pomagać
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Przed nami święta Bożego Narodzenia, podczas których wspominamy jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach świata – narodziny Pana Jezusa. Z tym okresem związanych jest wiele tradycji i zwyczajów, które z radością kultywujemy.

Jedna z najpiękniejszych scen ewangelicznych przedstawia Jezusa siedzącego przy skarbonie, znajdującej się na dziedzińcu Świątyni Jerozolimskiej. Przypatrywał się On, jak tłum wrzuca do niej drobne pieniądze. W pewnym momencie uboga wdowa ofiarowała skromny datek. Polskie tłumaczenie Pisma Świętego mówi o „jednym groszu”. Nie wiemy, czy rzeczywiście był to jeden grosz, ale na pewno wielu patrzyło na ów skromniutki dar z lekką pogardą. Wtedy Jezus zawołał swoich uczniów i powiedział, że „uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało. Ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie”. Takich skarbon, dzięki którym możemy pomóc innym, jest wiele, także w naszym najbliższym otoczeniu. Nie usprawiedliwiajmy się więc, że nie jesteśmy w stanie wesprzeć swoich bliźnich. Może to zrobić każdy, nawet jeśli jest w sytuacji ewangelicznej ubogiej wdowy.

Weź się podziel...

Świąteczną pomoc niesie potrzebującym Radio eM Kielce, które zorganizowało specjalną licytację oraz wyjątkowy koncert pod nazwą „Weź się podziel...”. Pisaliśmy o nich szeroko w poprzednim numerze, teraz więc jedynie przypomnimy: głównym celem jest zebranie środków na rzecz chorych: 2-letniej Amelki i jej młodszej siostry Basi oraz Czesławy Śmiech, pracownicy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Amelka i Basia cierpią na wrodzony zespół nerczycowy typu fińskiego. To bardzo rzadka choroba genetyczna, której nie da się wyleczyć. Amelka ma usunięte obie nerki i przechodzi dializy. Ten sam los czeka jej młodszą siostrę. Jedynym ratunkiem dla dziewczynek są przeszczepy nerek. Pani Czesława cierpi na nowotwór. Jest matką trojga dorosłych dzieci. W Teatrze im. Stefana Żeromskiego pracowała od kwietnia 1995 roku, początkowo w charakterze specjalisty ds. księgowości, a od września 2008 roku pełniła obowiązki głównej księgowej. W sierpniu 2018 roku po 23 latach pracy przeszła na zasłużoną emeryturę.

Licytacja na Facebooku odbyła się między 10 a 15 grudnia. Można było nabyć między innymi wyjątkowy album Andrzeja Piasecznego ze specjalną dedykacją, przepiękny zestaw porcelany marki Vola podarowany przez Hazel Design, porcelanowy spodek z Instytutu Dizajnu, piękne obrazy, a także vouchery do Salonu Optycznego Oko Ekspert oraz Salonu Monroe Kielce.

Wydarzeniem głównym będzie poniedziałkowy koncert „Weź się podziel...”. W jego trakcie usłyszymy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, które zaśpiewają: Marek Piekarczyk, Żaneta Łabudzka, Dominik Skrzyniarz, Mateusz Salawa&Paweł Okła (Hook) oraz aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego. Akompaniować im będą: Łukasz Mazur, Ania Pawłowska oraz Jakub Mazur. Po koncercie odbędzie się wernisaż zdjęć Anny Trawki „Stacja integracja”. Fotografie zostały wykonane podczas sesji zdjęciowej do projektu Fundacji „Kochaj mnie po prostu”. W trakcie koncertu zostanie przeprowadzona licytacja wyjątkowych przedmiotów.

Caritas tradycyjnie

Zdecydowanie największą pomoc charytatywną w okresie przedświątecznym niesie Caritas. Najbardziej znaną i najpopularniejszą akcją jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Jak co roku w każdej parafii i biurze Caritas możemy nabyć specjalne świece, z których dochód zostanie przeznaczony na potrzeby najmłodszych. Dzięki niemu dzieci będą mogły wyjechać na wakacyjny wypoczynek, otrzymają ciepłe posiłki, skorzystają z leczenia i rehabilitacji, zyskają wsparcie i ratunek w sytuacjach bez wyjścia.

– W tym roku obchodzimy 25-lecie tej akcji. Świeca Caritas wpisała się w polską Wigilię i rodziny katolickie nie wyobrażają sobie wigilijnego stołu bez niej. Jest ona namacalnym znakiem naszej miłości i wrażliwości, a także nawiązuje do tradycji pustego nakrycia, czyli otwartości na innych – mówi ksiądz Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

Wśród licznych akcji inicjowanych przez Caritas szczególne znaczenie ma również zbiórka żywności dla ubogich rodzin „Tak, pomagam”. Prowadzona była przez wolontariuszy parafialnych i szkolnych  zespołów Caritas w dniach 8-9 grudnia, głównie w sklepach samoobsługowych. Część produktów przeznaczona zostanie na Wigilię dla osób bezdomnych i samotnych, organizowaną przez Caritas 24 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury.

Szlachetni pomocnicy świętego Mikołaja

Kolejną akcją, która tradycyjnie rozpala serca Polaków, jest „Szlachetna Paczka”, organizowana przez Stowarzyszenie Wiosna. Jej cel to materialna oraz mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Tegoroczny finał odbył się w dniach 8 i 9 grudnia. W naszym województwie pomagało 420 wolontariuszy, którzy odwiedzili 970 rodzin, włączając 700 z nich do projektu. Wśród darczyńców była między innymi klasa 5b z Zespołu Szkół Społecznych w Kielcach.

Młodzi ludzie wraz z wychowawczynią i rodzicami postanowili pomóc rodzinie ze Starachowic, która jest w trudnej sytuacji życiowej. – Są w niej dwaj  chłopcy. Jeden choruje na astmę, a mama nie może pracować, bo musi się nim stale opiekować. Potrzebują podstawowych rzeczy, takich jak żywność, środki czystości, obuwie – mówi Agnieszka Kania, mama jednego z uczniów. – Warto pomagać, bo dobro zawsze wraca. W dzisiejszych czasach, kiedy jest wielu potrzebujących, nie można się zamykać na drugiego człowieka.

***

Wśród gwaru przedświątecznych przygotowań i nachalnej, wszechobecnej kampanii marketingowej zawsze warto mieć w sercu słowa Tego, którego narodziny będziemy obchodzić: „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu”.

Michał Łosiak

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO