PUBLICYSTYKA
W KPT pomagają… zwierzętom
Kończymy cykl, w którym prezentujemy Państwu firmy działające w Kieleckim Parku Technologicznym, instytucji założonej pod skrzydłami Urzędu Miasta. Dzisiaj przedstawiamy CABIOMEDE sp. z o.o., prowadzącą działalność badawczo-rozwojową dla inżynierii medycznej, sportu, rehabilitacji oraz weterynarii. Jej współwłaścicielem jest Mateusz Pawlik.
Firma została zarejestrowana 2 stycznia 2017 roku, a pełną działalność rozpoczęła w październiku tego samego roku. Założyły ją cztery osoby, które obecnie stanowią zarząd i odpowiadają za jej działanie.
Pierwszy implant
– Na pomysł stworzenia firmy, która zajmowałaby się inżynierią medyczną, wpadliśmy po skończeniu studiów. Wszyscy studiowaliśmy inżynierię medyczną, ale uznaliśmy, że znalezienie pracy w naszej branży nie będzie łatwe, bo nie jest ona w Polsce wystarczająco rozwinięta. Pomysł dojrzewał przez kilka miesięcy, w końcu zgłosiliśmy się do udziału w projekcie platform startowych, którego operatorem był Kielecki Park Technologiczny – opowiada Mateusz Pawlik.
Spółka zatrudnia obecnie pięciu pracowników i prowadzi działalność badawczo-rozwojową dla inżynierii medycznej, sportu, rehabilitacji, a w ostatnim czasie również dla weterynarii. – Realizujemy projekty klientów, którzy niekoniecznie mają pieniądze na ich wykonanie. Sami też staramy się tworzyć produkty, które możemy zaproponować naszym klientom. Skupiliśmy się na rynku krajowym, oferując swoje usługi firmom potrzebującym wsparcia. Niedawno zaczęliśmy współpracę z weterynarzami: odwiedzamy kliniki weterynaryjne, weterynarzy i kliniki rehabilitacji zwierząt – tłumaczy Mateusz Pawlik. – Teraz opracowujemy modele i szablony, mające ułatwić lekarzom weterynarii skomplikowane operacje i skrócić czas leczenia zwierząt. Mamy na koncie pierwszy implant, który opracowaliśmy we współpracy ze specjalistą, wszczepiony z pozytywnym skutkiem. Obecnie skupiamy się na ultralekkich wózkach inwalidzkich dla psów, a także rozwiązaniach rehabilitacyjnych dla zwierząt. Wpadliśmy na pomysł wykorzystania druku 3D oraz materiałów kompozytowych. Dzięki temu udało nam się zredukować wagę jednego z wózków z półtora kilograma do pół kilograma, a chcemy osiągnąć wagę od 300 do 350 gramów.
Współpracują z UJK
Dzięki temu, że firma ma siedzibę w Kieleckim Parku Technologicznym, nawiązała kontakty z różnymi instytucjami, które współdziałają z KPT. – Dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego realizujemy projekt nowoczesnego urządzenia, które znajdzie zastosowanie w operacjach kardiochirurgicznych. Opracowujemy właśnie pierwsze prototypy. Liczymy, że wszystko się uda, a uniwersytet będzie mógł to urządzenie skomercjalizować – mówi Mateusz Pawlik.
Zdaniem przedsiębiorcy prowadzenie firmy w KPT to prestiż: – Kielecki Park Technologiczny jest najprężniej rozwijającym się Parkiem w całej Polsce. Realizuje imponujące pomysły, jak chociażby budowa kolejnego budynku inkubatora. Współpraca z taką instytucją jest dla małej firmy bardzo dobrym wyborem, ponieważ ma ona większe szanse na zaistnienie. Można też skorzystać z oferowanych przez Park usług, dzięki którym łatwiej założyć biznes i prowadzić go, zwłaszcza w początkowej fazie. Poza tym zawsze przy okazji wydarzeń, takich jak tydzień przedsiębiorczości czy innych inicjatyw, jesteśmy promowani przez Kielecki Park Technologiczny.
Beata Kwieczko