Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

W Jedności siła

piątek, 20 kwietnia 2018 15:43 / Autor: Tygodnik eM Kielce
W Jedności siła
W Jedności siła
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Wydawnictwo Jedność obchodzi w tym roku stulecie istnienia. W dziejach tej kieleckiej firmy nie brakowało zarówno dobrych, jak i złych momentów. Na początek przypomnijmy pokrótce jej historię.

Pomysł utworzenia drukarni katolickiej o zasięgu diecezjalnym pojawił się już w 1912 roku. Jednak dopiero w 1917 roku rozpoczęły się prace organizacyjne. Skompletowany został wówczas park maszynowy i zespół pracowników. Niedługo potem jedna z najlepiej wówczas wyposażonych drukarń na Kielecczyźnie rozpoczęła działalność. Wreszcie w maju 1918 roku „Jedność” doczekała się formalnej rejestracji. Na stanowisko prezesa powołany został ksiądz Adam Błaszczyk. Przez lata drukarnia oraz Spółdzielcza Księgarnia Powszechna „Jedność” były własnością Związku Księży Diecezji Kieleckiej „Praca”. Gdy w 1939 roku został on rozwiązany, przedsiębiorstwa przeszły pod opiekę biskupa kieleckiego. Wkrótce drukarnia i księgarnia stworzyły jedną firmę.

Nadeszły kłopoty

Wybuch II wojny światowej przyniósł ograniczenie działalności wydawniczo-dystrybucyjnej „Jedności”. Trudnym momentem okazało się też nadejście czasów komunistycznych. – Nasza stuletnia historia nie jest usłana wyłącznie różami. Po wojnie otrzymaliśmy potężne ciosy. Już w 1949 roku władza upaństwowiła drukarnię „Jedność”. W 1950 roku cofnięto nam koncesję wydawniczą, potem ją przywrócono. Finał był jednak taki, że 30 czerwca 1960 roku „Jedność” przestała istnieć, a cały park maszynowy został skonfiskowany – opowiada ksiądz Jan Nowak, redaktor naczelny Wydawnictwa Jedność.

Ponad 20 lat później ksiądz biskup Stanisław Szymecki rozpoczął starania o reaktywację wydawnictwa. Oficjalnie doszło do niej 10 stycznia 1990 roku, a dyrektorem został ksiądz Henryk Witczyk. Pierwsza publikacja reaktywowanego Wydawnictwa Jedność nosiła tytuł „Sanktuaria diecezji kieleckiej”.

Współcześnie

Ksiądz Leszek Skorupa jest dyrektorem Wydawnictwa od 1995 roku. Jak sam przyznaje, za najlepszy czas dla firmy uznaje ten obecny, ponieważ pracownicy starają się go wykorzystywać jak najlepiej. – Przełom XX i XXI wieku był ważny. Udało nam się pokonać pewne bariery, szczególnie w świadczonych usługach, co pozwoliło nam lepiej funkcjonować finansowo. Przeprowadziliśmy się w nowe miejsce, pojawiły się nowe maszyny, nowe technologie – mówi ksiądz dyrektor.

Początkowo kieleckie wydawnictwo oferowało głównie pozycje z zakresu życia duchowego czy historii regionu. Dziś proponuje też książki z zakresu teologii, biblistyki, filozofii, edukacji czy kulinariów. – Staramy się pozostawać w segmencie dobrych książek teologicznych, czasem trudnych, których wydawanie nie zawsze jest uzasadnione ekonomicznie. Trzeba jednak je wydawać, bo taka jest nasza misja. Książka jest tym, co musi istnieć w życiu Kościoła i w życiu kulturalnym całego społeczeństwa. Nie staramy się działać tylko i wyłącznie komercyjnie – zapewnia ksiądz Leszek Skorupa.

Literatura dla każdego

Obok publikacji o charakterze religijnym, „Jedność” wydaje – jak już wspomnieliśmy – książki kulinarne, które cieszą się znakomitą opinią, zwłaszcza wśród blogerów specjalizujących się w gotowaniu. W ostatnim czasie ukazały się między innymi takie pozycje, jak „Superszybkie gotowanie” czy „Made in Italy”. To tłumaczenia publikacji włoskich autorów, więc nie brakuje w nich smaków śródziemnomorskich.

Ponadto wydawnictwo rozwija serię „Jedność dla dzieci”. Wśród jej propozycji znajdziemy baśnie i legendy polskie, braci Grimm, Andersena czy cykl opowiadań Joanny Krzyżanek o Cecylce Knedelek. Przybliżają one najmłodszym ważne dla człowieka wartości, dobre maniery oraz zasady bezpieczeństwa.

– Dzieci to nasze oczko w głowie. Dlatego mamy bogatą ofertę książek dla nich. To nie tylko baśnie i poradniki, ale też pozycje religijne, opowiadania biblijne, biblie dla dzieci. Proponujemy też profilowaną literaturę pedagogiczną, czyli poradniki dla rodziców i nauczycieli, które zawierają fachowy materiał, pozwalający na ciekawe opowiadanie o wierze, kulturze, moralności chrześcijańskiej. Oczywiście w propozycjach dla najmłodszych jest także mnóstwo zabawy i ciekawostek – mówi ksiądz Jan Nowak.

Moc nagród

Podczas tegorocznych Targów Wydawców Katolickich w Warszawie jak zwykle wręczone zostały nagrody Feniks. Trafiają one do osób i instytucji, które poprzez literaturę szczególnie promują kulturę katolicką. W tym roku Wydawnictwo Jedność otrzymało aż dwie nagrody i trzy wyróżnienia. Statuetką Feniksa w kategorii „publicystyka religijna” uhonorowana została książka „Biblia we fragmentach. 200 bram do Starego i Nowego Testamentu” autorstwa kardynała Gianfranco Ravasiego. Nagrodę Małego Feniksa „Jedność” otrzymała z okazji jubileuszu stulecia działalności. Prócz tego kieleckie wydawnictwo wyróżnione zostało za publikacje „Wobec in vitro. Genetyczne, moralne, filozoficzne, teologiczne i prawne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego”, „Historia Kościoła w datach i faktach” oraz album „Rafael”.

– Nasze książki zasłużyły na uwagę jury. To oczywiste, że nagrody sprawiają radość. Chciałbym, aby przyczyniły się one do zauważenia i docenienia naszych publikacji przez czytelników – mówi ksiądz Leszek Skorupa.

* * *

Na koniec dodajmy, że przy Wydawnictwie Jedność działa nowoczesna, wciąż rozwijana drukarnia. Jej patronem jest Adam Półtawski, który po wojnie reprezentował oficynę. To także autor „Antykwy Półtawskiego”, czyli czcionki zwanej polskim krojem narodowym.

Dariusz Skrzyniarz

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO