PUBLICYSTYKA
Taki był 2015 rok
Prawo i Sprawiedliwość bierze pełną władzę, świat w obliczu ataków terrorystycznych, Rok Miłosierdzia w Kościele katolickim, nowe kieleckie przystanki oraz problemy Korony Kielce. Przedstawiamy zestawienie najciekawszych wydarzeń ubiegłego roku.
Styczeń:
Rok 2015 rozpoczyna się w Kielcach od burzliwej dyskusji na temat przyznania pieniędzy dla Korony. Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta radni przekazują klubowi prawie 8 milionów na dalszą działalność. W kraju rozpoczynają się protesty górników z dwóch największych kompanii węglowych, którzy strajkują m.in. w Katowicach, Zabrzu czy Bytomiu.
Luty:
Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych zostają wystawione na sprzedaż. Jednak do tej pory nie udało się ich sprzedać. Pod koniec grudnia tego roku swoją ofertę złożyła Agencja Rozwoju Przemysłu. Pomimo sprzeciwu opozycji Sejm przyjmuje ustawę o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Film „Ida” Pawła Pawlikowskiego dostaje Oskara za najlepszy film nieanglojęzyczny.
Marzec:
Polscy turyści zostają zamordowani w ataku terrorystycznym w stolicy Tunezji. Dwaj mężczyźni uzbrojeni w kałasznikowy zaatakowali Muzeum Bardo w Tunisie. W czasie ataku ginie 19 osób, w tym 4 Polaków. Pod koniec marca Najwyższa Izba Kontroli zawiadamia prokuraturę oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego o poważnych nieprawidłowościach w Państwowej Komisji Wyborczej, które mogą powodować problemy z liczeniem głosów w majowych wyborach prezydenckich. W Kościele katolickim trwa Wielki Post.
Kwiecień:
Rozpoczyna się jedna z najbardziej krytykowanych w ostatnich latach inwestycja drogowa - budowa 81 nowych przystanków autobusowych. Niemal 700 pielęgniarek z całego województwa manifestuje w Kielcach. Domagają się m.in. podwyżki wynagrodzeń oraz opracowania przepisów, określających minimalną liczbę pielęgniarek zatrudnionych na oddziałach szpitalnych. Chrześcijanie świętują Zmartwychwstanie Pańskie.
Maj:
Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości w drugiej turze pokonuje Bronisława Komorowskiego stosunkiem 51,55 proc. głosów do 48,45 proc. W pierwszej turze wyborów na Andrzeja Dudę zagłosowało 34,76 proc. wyborców. Vive Tauron Kielce trzecią drużyną w Europie. Kieleccy szczypiorniści w Final Four Ligi Mistrzów przegrali w półfinale z FC Barceloną, ale dzięki zwycięstwu na THW Kiel wracają z Kolonii z brązowymi medalami.
Czerwiec:
Kolejny gorący miesiąc dla Korony Kielce. Na niecały miesiąc przed startem Ekstraklasy, nie było pewne czy kielecki klub w ogóle wystartuje w rozgrywkach. Zdecydowała o tym dopiero nadzwyczajna sesja Rady Miasta, po której radni przekazali Koronie prawie 3 miliony na dalsze funkcjonowanie. Wbrew woli polskich biskupów sejm przyjmuje rządową ustawę o in vitro. Poparło ją ośmiu posłów z regionu świętokrzyskiego.
Lipiec:
Dopalacze znów atakują. Po zażyciu najbardziej popularnego z nich „Mocarza” do szpitali w całej Polsce przewieziono setki osób z różnych miast. Świętokrzyska policja odnotowuje 53 przypadki zatrucia dopalaczami.
Sierpień:
Polska i województwo świętokrzyskie zmagają się z suszą. Stan wielu rzek jest najniższy od lat, w lasach istnieje wysokie zagrożenie pożarowe, a ceny żywności szybują w górę. Rolnicy mogą skorzystać z pomocy finansowej, którą obiecał rząd. Na Jasną Górę podążają piesze pielgrzymki z całej Polski. Pątnicy z diecezji kieleckiej, jak co roku, wyruszają z Wiślicy.
Wrzesień:
Ponad pół tysiąca wystawców i najnowocześniejszy sprzęt militarny z całego świata. Wrzesień rozpoczyna XXIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Referendum, o które zabiegał Paweł Kukiz okazuje się klapą. Uczestniczy w nim zaledwie 8% społeczeństwa.
Październik:
Na przełomie września i października otwarto nową infrastrukturę Kieleckiego Parku Technologicznego. Miasto kupuje budynek od Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ul. Leśnej. W przyszłym roku mają tam zostać przeniesione wydziały Urzędu Miasta z ulic Strycharskiej i Szymanowskiego. W kraju wybory parlamentarne wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobywa samodzielną większość. Po raz pierwszy od 1989 roku zabrakło miejsca na partii lewicowej.
Listopad:
Świat obiega informacja o zamachach terrorystycznych w Paryżu. W serii ataków ginie 129 osób. W Polsce zostaje zaprzysiężony nowy rząd z premier Beatą Szydło na czele. W Kielcach z opóźnieniem kończy się remont przystanków, który kosztował 32 miliony złotych. Miasto wycofuje się z rozmów ze słynnym architektem Peterem Zumthorem. W dawnej synagodze miał powstać powstać nowy teatr, ale będzie tam Pałac Lalek. Kościół katolicki w Polsce rozpoczyna przygotowania do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.
Grudzień:
Koniec roku zdominował trwający spór o Trybunał Konstytucyjny oraz wybór nowych sędziów przez Sejm. Urząd Miasta rozpoczyna konsultacje społeczne dotyczące budowy parkingów wielopoziomowych na kieleckich osiedlach. W Kościele katolickim papież Franciszek otwiera Rok Święty Miłosierdzia. Uroczyście jest on również inaugurowany w diecezji kieleckiej. Rok kalendarzowy, jak zawsze, kończy się nastrojem Świąt Bożego Narodzenia.
Piotr Natkaniec