Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

PUBLICYSTYKA

Święto Legionów. Do Kielc przyjadą potomkowie i sympatycy

piątek, 25 lipca 2014 13:10 / Autor:
Święto Legionów. Do Kielc przyjadą potomkowie i sympatycy
Święto Legionów. Do Kielc przyjadą potomkowie i sympatycy

W setną rocznicę utworzenia Legionów Polskich i wkroczenia Pierwszej Kompanii Kadrowej do Kielc, 9 sierpnia zjadą do nas potomkowie polskich legionistów i wszyscy sympatycy Legionów.

Wezmą oni udział w organizowanym przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i władze naszego miasta Ogólnopolskim Zjeździe Rodzin i Przyjaciół Legionów.

Spotkanie przybierze rodzinny, wielopokoleniowy charakter i umożliwi integrację środowisk legionowych: rodzin legionistów i pasjonatów historii Legionów, które po raz pierwszy spotkają się w tak licznym gronie.  

Zjazd będzie miał formę całodniowych obchodów poświęconych przywracaniu pamięci i popularyzowaniu wiedzy o Legionach Polskich oraz żołnierzach w nich walczących. Planowane są uliczne happeningi z udziałem grup rekonstrukcyjnych, gry miejskie, wystawy plenerowe, pokazy multimedialne oraz spotkania autorskie i odczyty.

Podczas zjazdu uruchomiony zostanie także Internetowy Wykaz Legionistów Polskich 1914 – 1918, pierwsza w Polsce baza informacji o ponad 30 tys. żołnierzy Legionów. Imprezę zakończy niezwykły koncert „Każdy się liczy…” , który rozpocznie się o godz. 20.00 na kieleckim Rynku. Wystąpią w nim Alicja Majewska, Dorota Osińska, Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus i Zbigniew Wodecki oraz Reprezentacyjny Zespół Artystów Wojska Polskiego.

Wydarzenia plenerowe związane ze Zjazdem Legionistów zaczną się o godz. 14. Te główne będą się odbywały na Rynku, w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz w Parku Miejskim. Szczegółowy program poniżej.

Katarzyna Bernat

 

Program obchodów
Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzin
i Przyjaciół Legionów

Kielce, 9 sierpnia 2014

14.00-20.00 Wydarzenia plenerowe:

Każdy się liczy – multimedialna wystawa poświęcona Legionom Polskim

miejsce: Rynek

Internetowy Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918 – inauguracja wykazu, możliwość uzupełnienia informacji o wspomnienia, zdjęcia i pamiątki

miejsce: Rynek oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

Kuchnia polowa z żołnierską grochówką

miejsce: Dziedziniec Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej/Park Miejski
im. Stanisława Staszica

15.00 Uroczysta inauguracja Internetowego Wykazu Legionistów Polskich 1914-1918 i Interaktywnej Mapy Pamięci Legionów

miejsce: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

W pomieszczeniach oranżerii przy parku miejskim stworzona zostanie przestrzeń do oglądania pamiątek i fotoalbumów, do przywiezienia których będziemy zachęcać uczestników. Tu będąc czekać pracownicy Muzeum, gotowi do spisania wspomnień, przyjęcia pamiątek, zeskanowania dokumentów i zdjęć. Uczestnicy otrzymają pamiątkowe orzełki legionowe.

15.00-19.00 Gra miejska Wszyscy jesteśmy Legionistami

miejsce: Park Miejski im. Stanisława Staszica i miejsca związane z historii legionów

15.30 Spotkanie Rodzin Legionowych z Dyrektorem Muzeum Józefa Piłsudskiego, Krzysztofem Jaraczewskim oraz wręczenie pamiątkowych odznak uczestnikom Zjazdu

miejsce: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

17.00 Wspólne śpiewanie pieśni legionowych

miejsce: Dziedziniec Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

18.00 Anegdoty, fakty i mity na temat Legionów Polskich – spotkanie z prof. dr. hab. Grzegorzem Nowikiem

miejsce: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

Atrakcje dla najmłodszych

13.00-19.00 Namiot edukacyjny Fundacji i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Prezentacja autorskich programów edukacyjnych prowadzonych przez Muzeum, plenerowe
gry i zabawy dla najmłodszych, historyczne gry multimedialne (memory, domino i quizy).

miejsce: Rynek oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

14.00-19.00 WARSZTATY HISTORYCZNE Z GRUPAMI REKONSTRUKCYJNYMI

miejsce: Dziedziniec Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, okolice Rynku, Park Miejski im. Stanisława Staszica

Warsztat 1. Życie codzienne w legionach i poza nimi

Pokazy dawnych rzemiosł, zajęć i warsztaty związane z codziennym życiem legionistów
i mieszkańców Polski na początku XXw. W miastach i na wsiach codzienne życie toczyło się utartym rytmem - skutki i działania na frontach I Wojny Światowej w różnym stopniu oddziaływały na codzienne czynności Polaków. Pragniemy przedstawić czym zajmowali się
i co otaczało mieszkańców Rzeczypospolitej tego okresu, pokażemy także codzienne życie legionistów, musztrę, zabawę, walkę i umundurowanie.

Warsztat 2. Gry i zabawy z epoki legionistów

Jednemu z internowanych oddziałów legionistów, więzionych w Szczypiornie, zawdzięczamy upowszechnienie się w Polsce piłki ręcznej, zwanej wówczas szczypiorniakiem (a do dziś piłkarzy nazywamy szczypiornistami). Tę i inne popularne wówczas gry ruchowe, planszowe, karciane zaprezentuje instruktor, zaś publiczność będzie mogła spróbować w nich swoich sił.

Warsztat 3. Szkoła pod zaborami i edukacja na wsi

Scenografia przedstawia wnętrze klasy typowej szkoły podstawowej z pulpitami i ławkami uczniowskimi. Znajdują się tutaj mapy poszczególnych zaborów, portrety cesarza i cara oraz rosyjsko i niemieckojęzyczne podręczniki i pomoce naukowe. Jednak są one jedynie kamuflażem - bowiem w klasie, nielegalnie i w tajemnicy, odbywa się nauka języka polskiego. Uczniowie uczą się polskich liter, wierszy i historii. Publiczność może się zapoznać z ówczesnymi pomocami naukowymi (liczydła, mapy, elementarze) oraz wyposażeniem ucznia (charakterystyczne teczki i piórniki), oraz poznać tajniki kaligrafii polskich liter. Prezentowane będą także pierwsze polskie elementarze, które wydano po odzyskaniu niepodległości.

Warsztat 4. Pracownia lalek

Marzeniem każdej dziewczynki było posiadanie lalki z ceramiczną główką i pięknymi sukniami. Inspiracją warsztatów jest rzadkie przedstawienie Józefa Piłsudskiego z córkami, trzymającymi takie zabawki.

Większość dziewczęcych ukochanych zabawek stanowiły zwykłe szmacianki, szyte przez mamy lub babcie, zaopatrywane w kupowane lub wykonywane samodzielnie drewniane mebelki. W pracowni będą wykonywane także małe domy oraz pokazane inne zabawki dzieci z epoki, w tym popularne „zośki” (także z ołowianą główką), czy koniki na patyku. Publiczność będzie mogła wziąć aktywny udział w wykonywaniu lalek i strojów.

Kawiarnia legionowa

W kawiarni będzie można spróbować charakterystycznych dla epoki napojów: kaw, herbat, lemoniad, buzy, a także słodyczy.

A wszystko przy dźwiękach muzyki z patefonu, z możliwością poczytania gazet z okresu 1914-1918, traktujących o modzie i polityce oraz „Kuryera Legionowego”Kielce 2014.

Maluchy otrzymają legitymację Legionisty ze specjalną pieczęcią okolicznościową powołanej przez nas IV BRYGADY.

14.00 Warsztaty edukacyjne dla dzieci Pies i wilk o niepodległości dla najmłodszych miejsce: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (sala A)

14.00 Mieszkańcy spod Jedenastki – warsztaty edukacyjne połączone z projekcją filmu animowanego

miejsce: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (sala B)

16.00 Prezentacja i czytanie książki „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach

miejsce: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

17.00 Warsztaty edukacyjne dla dzieci Pies i wilk o niepodległości dla najmłodszych miejsce: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (sala A)

17.00 Mieszkańcy spod Jedenastki – warsztaty edukacyjne połączone z projekcją filmu animowanego

miejsce: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (sala B)

Całodniowe spotkania i prelekcje towarzyszące Zjazdowi

Legionowe rytuały, przywary i słabości w anegdocie

Rozmowa z przedstawicielami środowiska potomków Legionistów Polskich, którzy odniosą się do inicjatywy Zjazdu i podzielą się swoimi osobistymi wspomnieniami o swoich ojcach.

Wybitni Artyści w szeregach Polskich Legionów – spotkanie z historykiem MJP prof. Januszem Ciskiem na temat sztuki legionowej, rozmowa o artystach – legionistach oraz o wystawie prac artystów legionowych zorganizowanej przez ASP w Krakowie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO