Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

PUBLICYSTYKA

Strzykawy i inne rarytasy…

piątek, 14 czerwca 2013 11:53 / Autor:
Strzykawy i inne rarytasy…
Strzykawy i inne rarytasy…

Trwają obchody 140-lecia powstania w Kielcach straży pożarnej. W poprzednim numerze przedstawiliśmy jej historię. Dziś o niezwykłej wystawie, której wernisaż miał miejsce we wtorek. Nosi ona tytuł „140 lat kieleckiej straży pożarnej” i można ją oglądać w Muzeum Historii Kielc. To ciekawa ekspozycja, pokazująca kieleckich strażaków i ich sprzęt używany na pod koniec XIX wieku i na początku ubiegłego stulecia.

Przedstawiono na niej dokumenty, zdjęcia, ale przede wszystkim właśnie sprzęt strażacki - od toporków, poprzez proste gaśnice, po motopompy. W przygotowywaniu wystawy pomagała straż pożarna i kieleccy kolekcjonerzy. – Do najstarszych przedmiotów należą: beczkowóz z drugiej połowy XIX w., pompa ręczna oraz kurtka strażacka. Zdziwienie budzą gigantyczne strzykawy czy może raczej szpryce – czyli urządzenia do zasysania wody. Były bardzo pomocne w gaszeniu niewielkich pożarów. Możemy też prześledzić ewolucję hełmów strażackich, od XIX-wiecznych skórzanych, do mosiężnych, produkowanych w latach 30. XX wieku w hucie Ludwików oraz zmiany, które zachodziły od XIX wieku w kroju munduru strażaków, kiedyś do złudzenia przypominającym mundur wojskowy – wylicza Paweł Wolańczyk, kurator wystawy. Warto zatrzymać się też przy kolekcji medali. Pierwsze wybito z okazji 25 i 50-lecia kieleckiej straży, kolejne powstały w 120, 135 i 140 rocznicę. Do tego jest kolekcja orderów.

Dzięki prywatnym kolekcjonerom możliwe było pokazanie prądownic i gaśnic, których używała kielecka straż. – Zupełnym rarytasem jest jedna z gaśnic proszkowych. W Centralnym Muzeum Pożarnictwa Mysłowicach nie wiedziano nawet, że taki typ gaśnicy produkowano –zdradza Wolańczyk.

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. To wyprawa w zakamarki historii miasta i techniki. Wystawa będzie czynna do 29 września.

Dorota Kosierkiewicz

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO