PUBLICYSTYKA
Stary minął, nowy się zaczął…
Stary rok za nami. Przyjrzymy mu się bliżej. Co w nim było ważne, jakie wydarzenia wysuwały się na pierwszy plan. Oto nasze subiektywne podsumowanie roku.
STYCZEŃ
Rok rozpoczął się od rozstrzygnięcia głośnego przetargu na obsługę linii autobusowych w Kielcach. Po sądowej batalii zwyciężyło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, które będzie woziło kielczan do 2028 roku. Wartość kontraktu, o który MPK walczyło z firmą Michalczewski, wynosi 650 mln zł. Styczeń to także podsumowanie dziesięciu lat działalności Kieleckiego Parku Technologicznego, w którym w tej chwili działa pod 200 firm, a kolejne ustawiają się w kolejce.
LUTY
Władze Kielc zrobiły duży krok w stronę budowy kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, przekazując działkę przy alei ks. J. Popiełuszki na rzecz Skarbu Państwa. Do Kielc przyjechały także nowoczesne autobusy hybrydowe. Początkowo było z nimi sporo problemów, bo nowe pojazdy często się psuły z powodu wadliwej części. Usterki jednak wyeliminowano bardzo szybko. W lutym z brakiem anestezjologów zmagało się Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Terminy niektórych operacji były przekładane o kilka tygodni.
MARZEC
Trzeci miesiąc 2018 roku przebiegał pod znakiem ważnych decyzji w inwestycjach. Władze miasta doszły do porozumienia z konserwatorem zabytków w sprawie nowego budynku przy ulicy Leśnej. Na działce ma stanąć nowoczesny biurowiec. Po drugiej stronie miasta, na Malikowie, trwały prace nad potężną inwestycją firmy Panattoni, która obecnie kończy swoje centrum logistyczne. Miesiąc zakończył się Wielkim Tygodniem i przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych.
KWIECIEŃ
Spór o pomnik na Kadzielni oraz plan budowy drogi wzdłuż Doliny Silnicy - tak minął kwiecień. W związku z nowelizacją ustawy dekomunizacyjnej podjęto decyzję o usunięciu komunistycznych symboli z pomnika, choć początkowo mówiono nawet o wyburzeniu monumentu. Z kolei mieszkańcy bloków przy ulicy Sabinówek nie zgadzali się na budowę drogi wzdłuż Doliny Silnicy, która ma prowadzić do nowego osiedla i centrum handlowego Plaza Park. Ważne wieści przyszły też z Warszawy, bo prezydent Andrzej Duda nadał tytuł pomnika historii zamkowi Krzyżtopór w Ujeździe.
MAJ
Karty odkrył Bogdan Wenta, który zapowiedział start w wyborach prezydenckich oraz przedstawił kandydatów do Rady Miasta z ramienia swojego stowarzyszenia. W Kielcach zainaugurowano także akcję „Kielce dla Syrii”, której celem była zbiórka pieniędzy dla ofiar wojny. W mieście i regionie rozpoczęły się wydarzenia związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Kielcach po raz pierwszy odbyły się obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
CZERWIEC
- tytuł mistrza Polski zdobyli piłkarze ręczni PGE VIVE Kielce. Nasi zawodnicy wygrali finałowy dwumecz z Orlenem Wisłą Płock. Dzięki kolejnemu tytułowi kielecki zespół zrównał się w liczbie mistrzowskich triumfów z wrocławskim Śląskiem.
LIPIEC
Znów protesty w Kielcach. Najpierw pracownicy SHL Production walczyli przez trzy tygodnie o podwyższenie płac. W końcu udało się osiągnąć kompromis. Później mieszkańcy osiedla Pod Telegrafem protestowali przeciwko inwestycji firmy Hydrogeotechnika. Mieszkańcy nie chcieli, żeby w ich okolicy powstała instalacja do przetwarzania odpadów chemicznych. Po ośmiu latach budowy otwarto Ogród Botaniczny, który tylko w wakacje odwiedziło tysiące kielczan. Rozstrzygnięto też przetarg na budowę dworca autobusowego.
SIERPIEŃ
To miesiąc pielgrzymek na Jasną Górę. W wieku 66 lat zmarł Bronisław Opałko, wybitny aktor kabaretowy i twórca postaci Genowefy Pigwy. W Kielcach odbyły się Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet do lat 18, które wygrały Rosjanki. Otwarto też nową ulicę Pileckiego, jednak przez pierwsze tygodnie zajmowano się poprawianiem na niej usterek. Rozpędzała się kampania wyborcza – swój start ogłosili m.in. Wojciech Lubawski oraz Piotr Liroy-Marzec.
WRZESIEŃ
Miesiąc przyniósł ogromny sukces studentów Politechniki Świętokrzyskiej, którzy wygrali międzynarodowe zawody łazików marsjańskich w Starachowicach. Na kieleckiej Kadzielni odbył się Festiwal Muzyki Tanecznej organizowany wspólnie z Telewizją Polską. Z kolei na kieleckich osiedlach oddano do użytku nowe miniboiska dla najmłodszych. Przysięgę złożyli pierwsi żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
PAŹDZIERNIK
Upłynął pod znakiem wyborów samorządowych. Sejmik Województwa wzięło Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 16 z 30 mandatów. PiS miał także najlepszy wynik w wyborach do Rady Miasta Kielc, gdzie wprowadził 11 radnych. Pierwsza tura nie rozstrzygnęła wyborów na prezydenta Kielc. Do drugiej weszli Bogdan Wenta i Wojciech Lubawski. W październiku oddano w końcu odcinek drogi ekspresowej S7 w pobliżu Chęcin.
LISTOPAD
Miały miejsce wielkie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Kielcach i regionie świętokrzyskim uczestniczyło w nich kilkaset tysięcy ludzi. Bogdan Wenta został prezydentem Kielc, Wojciech Lubawski po 16 latach pożegnał się z urzędem. Nowy włodarz miasta uzyskał w drugiej turze 61,25 proc. głosów. Wybrano także władze w Sejmiku i Starostwie. Nowym marszałkiem województwa został Andrzej Bętkowski, Starostwem Powiatowym kieruje Mirosław Gębski.
GRUDZIEŃ
Koniec roku minął pod znakiem przygotowań do budowy kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Podpisano umowę o jego dofinansowaniu oraz rozstrzygnięto konkurs na projekt budynków. To nie koniec dobrych informacji, bo wiążące umowy podpisano także w sprawie przebudowy dworca PKP oraz Centrum Urazowego dla Dzieci przy Świętokrzyskim Centrum Pediatrii. Rok zakończyły Święta Bożego Narodzenia.
Piotr Natkaniec
Katarzyna Bernat