Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Spotkanie z Jezusem

niedziela, 07 sierpnia 2016 06:36 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Spotkanie z Jezusem
Spotkanie z Jezusem
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie pokazały, że Kościół katolicki jest żywy i młody, pełen nadziei, wiary i miłości. Młodych ludzi różnych narodowości, języków, kultur zgromadził i połączył Jezus Chrystus. 

Przyjechali do Polski, aby spotkać się z papieżem Franciszkiem oraz doświadczyć żywej wiary. Kraków za sprawą świętych: Jana Pawła II i siostry Faustyny został ukazany jako światowa stolica kultu Bożego Miłosierdzia. Na Jasnej Górze Ojciec Święty podkreślił, że wywodzący się z Polski apostołowie Bożego Miłosierdzia są darem dla całej ludzkości. 

W „Dzienniczku” znajdują się zdumiewające słowa, które św. siostra Faustyna usłyszała od Pana Jezusa: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje” (Dz. 1732). Patrząc na rozmodloną młodzież z całego świata, można było mieć wrażenie, że te słowa spełniają się na naszych oczach. 

Ukazał Jezusa 

Ojciec Święty Franciszek inaugurując Światowe Dni Młodzieży wskazywał: „Jezus Chrystus jest tym, który potrafi obdarzyć prawdziwą pasją życia. Jezus Chrystus jest tym, który nas prowadzi do tego, byśmy nie zadowalali się byle czym i dawali to, co w nas najlepsze. To Jezus Chrystus stawia nam wyzwania, zachęca nas i pomaga nam, by powstawać za każdym razem, kiedy uważamy siebie za przegranych”.  

„W tych dniach, Światowych Dniach Młodzieży, Jezus chce wejść do naszego domu, do serca każdego z nas. Zobaczy nasze niepokoje, nasze bieganie na wyścigi, jak Marta… i będzie czekał, aż wysłuchamy Go jak Maria; aż pośród wszystkiego, co trzeba wykonać, będziemy mieli odwagę, żeby się Jemu powierzyć” – mówił. 

W piątek po Drodze Krzyżowej papież Franciszek mówił o potrzebie poświęcenia i służby dla drugiego człowieka. „W obliczu zła, cierpienia, grzechu, dla ucznia Jezusa jedyną możliwą odpowiedzią jest dar z siebie, a nawet dar własnego życia, na wzór Chrystusa, to jest postawa służby” – przypominał. 

W sobotę podczas czuwania z młodzieżą Ojciec Święty zachęcał do przeżycia przygody z Jezusem: „Jezus nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie pomyślałeś”. 

Papież Franciszek przemawiając do serca wskazał na Boże Miłosierdzie: „Przed Jezusem nie można siedzieć, czekając z założonymi rękami. Temu, który daje nam życie, nie można odpowiedzieć jakąś myślą lub zwykłym esemesem. Drodzy młodzi, nie wstydźcie się zanieść Mu wszystkiego, a zwłaszcza słabości, trudów i grzechów w spowiedzi. On potrafi was zaskoczyć swoim przebaczeniem i pokojem. Nie bójcie się powiedzieć Mu „tak” z całym swoim entuzjazmem serca, odpowiedzieć Mu wielkodusznie, pójść za Nim! Nie dajcie sobie znieczulić duszy, ale dążcie do pięknej miłości, która wymaga również wyrzeczenia i mocnego „nie” dopingowi sukcesu za wszelką cenę i narkotykowi myślenia tylko o sobie i swojej wygodzie”. 

Boże Miłosierdzie jest nadzieją dla zbolałej ludzkości i dla każdego człowieka indywidualnie. Człowiek, doznając Bożego przebaczenia za popełnione grzechy i zaniedbania, jest zobowiązany, aby zanieść je innym ludziom. Otrzymanego Bożego Miłosierdzia nie można bowiem zatrzymywać tylko dla siebie. Ono daje siłę do świadczenia miłosierdzia bliźniemu: czynem, słowem i modlitwą. 

Biskupi z młodymi

Centralne obchody ŚDM były poprzedzone etapem diecezjalnym. W tym czasie mogliśmy gościom z zagranicy zaprezentować Kielce i region świętokrzyski. Młodzież pielgrzymowała do Wiślicy i na Święty Krzyż związanych z tysiącleciem naszej wiary chrześcijańskiej. Blisko ludzi był ksiądz biskup Jan Piotrowski. W Wiślicy przywitał każdą zagraniczną grupę rozmawiając z nimi bezpośrednio. Na Kolporter Arenie homilię wygłosił w języku polskim, francuskim, hiszpańskim, angielskim i włoskim. „Świadectwu wiary musimy oddać nasze siły, bo ludzie czekają na świadectwo o Jezusie. Jeśli dziś misja ewangelizacyjna napotyka na trudności, obojętność płynącą z ludzkich serc, to jest to dowód na to, że trzeba mówić o Chrystusie” – podkreślał ks. biskup w różnych językach. 

ŚDM były też okazją do zawierania przyjaźni, poznania specyfiki polskiej wiary, kultury, tradycji, gościnności i doświadczenia powszechności Kościoła katolickiego. Wyjeżdżając z Polski młodzi ludzie zabierali miłe wspomnienia o życzliwym przyjęciu. Zapewniali, że tu jeszcze wrócą.  

Na koniec jeszcze jeden sympatyczny akcent. Wielkim powodzeniem w sieci cieszyło się zdjęcie roześmianego ks. biskupa Mariana Florczyka, któremu mała dziewczynka zdejmuje piuskę. To jest właśnie ta chrześcijańska radość budująca mosty między ludźmi.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO