Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Spod znaku lilijki

czwartek, 23 lipca 2015 08:43 / Autor: Tygodnik eM
Spod znaku lilijki
Spod znaku lilijki
Tygodnik eM
Tygodnik eM

Wiele osób zatrzymujących się przy Murze Pamięci na kieleckim Wzgórzu Zamkowym dziwi się, że wśród ofiar więzienia na ulicy Zamkowej jest tak wielu młodych ludzi. To w większości kieleccy harcerze. Wychowani w duchu patriotyzmu i miłości do ojczyzny, w chwili próby oddali za nią swoje życie.

W 1944 roku do Szarych Szeregów na terenie dawnej Chorągwi Kieleckiej ZHP należało około 550 harcerzy. Najstarsi działali w Grupach Szturmowych i byli najczęściej żołnierzami konspiracji. Młodsi zajmowali się małym sabotażem. Najmłodsi – Zawiszacy – z reguły nie brali udziału w walce, uczyli się i przygotowywali do służby. To najstarsi narażali się na represje na równi z dorosłymi.

Wojtek Szczepaniak ps. „Lwowiak” wiózł meldunek do partyzantów. Gdy po brutalnym śledztwie został rozstrzelany w lesie na Stadionie, miał 17 lat. Jego drużynowy z Barnówka Zygmunt Kwas ps. „Kościelny” od 1942 r. był harcerzem Grup Szturmowych. Razem ze swoim kolegą Zygmuntem Pietrzakiem ps. „Bekas” wstąpił w roku 1945 do organizacji „Nie”. W maju 1945 r. chciał uwolnić z rąk UB aresztowanego kolegę „Bekasa”, ale zdołał tylko rozbroić wartownika szpitala. Rok później, 3 maja 1946 r., „Kościelny” brał udział w defiladzie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji. Rozpoznał go ów wartownik sprzed szpitala. Kwas został aresztowany i osadzony w więzieniu przy ul. Zamkowej w Kielcach. 13 września tegoż roku przeprał w celi swoje chusteczki i chciał je powiesić w oknie, umieszczonym stosunkowo wysoko. Współwięźniowie podsadzili go, a wtedy padł strzał z wieży wartownika. Kula trafiła prosto w głowę.

Ryszard Adamczyk był członkiem I Kieleckiej Drużyny Harcerskiej. W 1940 r. podjął naukę na tajnych kompletach. Wyróżniał się w akcjach sabotażowych i zbieraniu informacji dla wywiadu Związku Walki Zbrojnej. W końcu czerwca i w lipcu 1941 r.  uczestniczył w małym sabotażu. Po akcji malowania żółwi, symbolizujących powolność w pracy dla okupanta, został aresztowany przez gestapo 12 listopada 1941 r. Razem z nim Niemcy aresztowali pięciu innych uczestników wspomnianej akcji, m.in. Henryka Firleja, Jerzego Chłopka i Tadeusza Zawiszę. Wszyscy zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego i tam zginęli.

Zenon Król to kolejny harcerz, którego twarz widnieje na Murze Pamięci. Należał do Kieleckiej Drużyny Harcerzy im. Dionizego Czachowskiego, a potem 4 KDH im. Jana Kilińskiego. Brał czynny udział w pracy Wojennego Pogotowia Harcerzy, należał do konspiracyjnych Szarych Szeregów. Aresztowany jako zakładnik, był przetrzymywany w kieleckim więzieniu, a następnie został rozstrzelany 18 listopada 1943 r. w publicznej egzekucji przy ulicy Urzędniczej.

Projekt Mur Pamięci poświęcony jest tym, którzy zginęli w więzieniu przy ulicy Zamkowej lub stąd poszli na śmierć w latach 1939-1956. Porcelanowe tabliczki z wizerunkami i nazwiskami ofiar umieszczone zostały na zachodnim murze dawnego więzienia. Dzięki multimedialnej prezentacji w wieży strażniczej można zapoznać się z biogramami więźniów.

Przypomnijmy twarze tych, których losy związały się z kieleckim więzieniem. Apelujemy więc: udostępnijcie zdjęcia swoich bliskich. Niech następne pokolenia spojrzą na swoich poprzedników. W ten sposób bohaterowie przetrwają. Ich czyn nie pójdzie w zapomnienie.

Osoby, które chcą udostępnić nam zdjęcia więźniów ulicy Zamkowej, prosimy o kontakt z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Kielce ul. Zamkowa 3. tel. 41 367 68 01.

Marek Maciągowski

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO