PUBLICYSTYKA
SPA po świętokrzysku
Uroda, zdrowie i samopoczucie – to wszystko możemy poprawić jeśli zdecydujemy się na podróż zdrowotną po województwie świętokrzyskim. Wybraliśmy dla państwa trzy wyjątkowe miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Dwie najważniejsze miejscowości, w których z pewnością zadbamy o swoje zdrowie to Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. – Wyróżnia te miejsca specyficzny mikroklimat. Mamy tutaj aż 40 procent dni w roku z tak zwanym komfortem klimatycznym, czyli sprzyjającym odnowie biologicznej i regeneracji sił. Są one również dobrze położone i mają świetną bazę noclegową – mówi Magdalena Kowalczyk z Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.
Uzdrowisko z tradycjami
Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną marką w Busku-Zdroju jest samo Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. Tradycje związane z wykorzystywaniem tutaj wód do leczenia sięgają początku XIX wieku. Przez lata działalność uzdrowiskowa stale się rozwijała. Dziś mamy do czynienia z nowoczesnym ośrodkiem i ogromnym zainteresowaniem wśród kuracjuszy. I nie ma się co dziwić – o swoje zdrowie zadbamy w nim jak nigdzie indziej.
– U nas można skorzystać z szeregu naturalnych zabiegów z wykorzystaniem wód leczniczych oraz borowiny. W kuracji wykorzystywane są również unikalne lecznicze wody siarczkowe i solanki jodkowe. Zabiegi odbywają się również, przy użyciu innowacyjnych urządzeń wśród których znajduje się SIS czyli Super Indukcyjna Stymulacja, której głównym celem jest wzmocnienie, poprzez aktywną stymulacje elektromagnetyczną, kurczliwości przepony, mięśni międzyżebrowych oraz dodatkowych mięśni oddechowych co pozwala na zwiększenie wydolności oddechowej. Warto wspomnieć, że terapia ta wykorzystywana jest do terapii postcovidowej – tłumaczy Paweł Kwietniewski, specjalista ds. marketingu w buskim uzdrowisku.
Prawdziwym hitem okazała się także powstała na terenie Parku Zdrojowego nowoczesna tężnia solankowa.
– To jeden z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. To świetna forma relaksu dla tych osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek połączony z dbaniem o zdrowie. Inhalacje w tężniach solankowych dostarczają naszemu organizmowi wiele niezbędnych mikroelementów i wspomagają leczenie różnych chorób. Tężnia solankowa to sposób na problemy z drogami oddechowymi, tarczycą i ciśnieniem. Łagodzi objawy alergii i astmy. W obiekcie organizowane są również koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne – dodaje nasz rozmówca. Odwiedzać tężnię można przez cały tydzień od godziny 10 do 21.
Nie tylko uzdrowisko
Busko-Zdrój to jednak nie tylko słynne uzdrowisko. Przy ulicy Chopina 9 znajduje się bowiem wyjątkowy Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny „Natura”. To dobry adres do poprawy swojego zdrowia i to kompleksowo – od stóp do głów. To sanatorium inne niż wszystkie.
– Ośrodek jest kameralny, ponieważ znajduje się w nim maksymalnie do 20 osób. To dodatkowy atut w czasie pandemii, przez co nasi klienci mogą czuć się bezpiecznie. Mamy bardzo szeroki profil, bo oprócz rehabilitacji zajmujemy się podologią, dermatologią i medycyną estetyczną. Pacjent ma więc w pigułce wszystko co potrzeba. Podchodzimy indywidualnie do każdego. Zabiegi, których w naszej ofercie mamy ponad pięćdziesiąt, wyznaczamy dopiero po dokładnych badaniach. Jest tu fizykoterapia, laseroterapia i kąpiele siarkowo, do których bardzo ostrożnie kwalifikujemy pacjentów – mówi Jadwiga Matla-Stodolna, która prowadzi ośrodek w Busku-Zdroju.
W placówce zadbamy również o… stopy, przechodząc badania podologiczne.
– Pacjent jest badany na licznych urządzeniach. To daje pełny obraz potrzeb zdrowotnych. Mogą zostać wykonane specjalne wkładki dostosowane do konkretnej osoby. Przeprowadzamy także specjalną terapię stóp –.dodaje doktor Matla-Stodolna.
Specjalnością ośrodka jest również medycyna estetyczna.
– Łączymy potrzeby dermatologiczne i estetyczne. Jeżeli ktoś do nas przyjedzie i najpierw podreperuje swoje zdrowie, wówczas może coś poprawić. Kluczowe są badania skóry i zmian na niej jakie posiadają. Oferujemy również wiele regeneracyjnych zabiegów.
W Solcu…
Odwiedzając nasz region koniecznie trzeba się również udać do miejscowości Solec-Zdrój. Już sama jej nazwa pochodzi od słonych źródlisk, które znajdowały się dawniej na tamtejszych łąkach. Kiedy chciano znaleźć sól, wówczas z odwiertów wydostawała się woda, którą mieszkańcy używali w celach leczniczych. Przełomowy był rok 1837, kiedy Zdrój Solecki został wpisany do rejestru uzdrowisk polskich. Podobnie, jak w przypadku Buska-Zdroju tu również tradycja jest podtrzymywana. Głównym punktem na mapie miasteczka koniecznym do odwiedzenia jest Uzdrowisko. Jego obiekty znajdują się na terenie zabytkowego Parku Zdrojowego. Już sama okolica ośrodka zachwyca i sprawia, że to doskonałe miejsce do poprawienia swojego zdrowia. Najcenniejszym bogactwem naturalnym Uzdrowiska Solec-Zdrój są lecznicze wody, czyli solanki siarczkowe. Są one najskuteczniejsze w Europie i jedne z najlepszych na świecie.
W Solcu-Zdroju koniecznie trzeba odwiedzić również Malinowy Raj, gdzie kultywuje się pierwotną ideę SPA, czyli Sanus Per Aquam (zdrowy przez wodę). Hotel jest połączony z Basenami Mineralnymi, wraz z basenem solankowo-siarczkowym – pierwszym i jedynym takim basenem w Polsce z najsilniejszą na świecie leczniczą wodą siarczkową.
Centrum Medyczne to również zabiegi z dziedziny balneologii, hydroterapii, fizykoterapii oraz różnych form masażu. To dobre miejsce dla każdego – także dla aktywnych oraz rodzin z dziećmi. Skorzystamy tu ze strefy cardio, kompleksu saun oraz basenów.
Jeszcze Kielce…
Naszą podróż kończymy w Kielcach i relaksem w Basenach Tropikalnych Binkowski Resort. To ogromny kompleks wodny, w którym znalazło się ponad sto palm różnego rodzaju, a także basen rekreacyjny z wodnym barem, serwującym tropikalne drinki. W obiekcie znajduje się także strefa ciszy, w której wypoczniemy od hałasu. Egzotyczna flora jest utrzymywana dzięki przeszklonej powłoce hali parku wodnego oraz ważącemu niemal 300 ton, rozsuwanemu dachowi.
Nie pozostaje nic innego jak życzyć państwu miłych pobytów w miejscach, gdzie zadbamy o to co w życiu bardzo ważne – o zdrowie. I na zdrowie!