Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Słońce w słoikach. Robimy przetwory

piątek, 22 sierpnia 2014 13:25 / Autor: Katarzyna Bernat
Słońce w słoikach. Robimy przetwory
Słońce w słoikach. Robimy przetwory
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Czy robić przetwory? – to w zasadzie pytanie retoryczne. Wiadomo, nic tak dobrze nie smakuje w zimie, jak dojrzewające w słońcu owoce i warzywa, które zamknęliśmy w słoikach odpowiednio wcześniej.

Powodów, dla których warto poświęcić nieco czasu latem i przygotować coś pysznego na zimę, jest wiele. Ot, choćby ten, że mając pod ręką nasze weki, bez problemu wyczarujemy coś pysznego (na przykład naleśniki z truskawkami!), kiedy za oknem trzaskający mróz. A jeśli zapomnimy kupić surówkę do obiadu? Nic prostszego - wystarczy odkręcić słoik. Na koniec jeszcze argument finansowy: w sezonie owoce i warzywa kupimy w dobrej cenie, a to przecież najważniejszy składnik kosztu przetworów.

Idealny miesiąc

Sierpień to czas kiedy najlepiej wekować dostępne właśnie teraz owoce: jeżyny, maliny, wiśnie, brzoskwinie, mirabelki i czarny bez. Na straganach znajdziemy też pomidory, cukinię, patisony oraz kabaczki. Smakosze nie mogą przegapić sezonu na kurki.

W Polsce robienie przetworów właściwie kończy się dopiero w listopadzie, kiedy to zawekować można warzywa korzeniowe. Wcześniej, w październiku, mamy pod dostatkiem wszelkiego rodzaju śliwek: choćby renklod i mirabelek. To również sezon na gruszki. Cały czas można kisić kapustę czy konserwować ogórki, ale też buraki i marchewkę. Przede wszystkim jednak to świetny okres na przygotowanie przetworów z pomidorów. A tu mamy całą gamę możliwości, począwszy od soków, przez przeciery i musy. Warto też pamiętać, że przetwory to nie tylko dawka lata, lecz także (jak na przykład w przypadku pigwy oraz dzikiej róży) witaminy C. Te pomogą nam uchronić się przed jesiennym przeziębieniem.

O samym marynowaniu śmiało można powiedzieć, że to jedna z najstarszych metod na przechowywanie żywności. Oprócz tradycyjnych weków z warzyw i owoców, niektórzy decydują się również na marynowanie mięs czy ryb. Najbardziej popularne w polskich kuchniach są konserwowe grzybki i ogórki. W zależności od upodobań, w słoikach dość często lądują też gruszki i patisony.

Przede wszystkim umyj

Na co trzeba zwrócić uwagę przy przetwarzaniu warzyw? Przede wszystkim należy sprawdzić czy nie są one uszkodzone oraz nie widać na nich oznak psucia się. Warzywa przed włożeniem do słoików trzeba też starannie umyć. To, czy zakonserwujemy je w całości, czy pokroimy na mniejsze części, zależy już wyłącznie od naszej fantazji. By wzmocnić aromat przetworów można dodać czosnek, ziele angielskie, liść laurowy i koper. Sama zalewa to mieszanina octu, wody, cukru i soli. Wystarczy ją zagotować, wlać do słoików, następnie zamknąć je, wstawić do wrzątku i gotować mniej więcej 20 minut. Należy pamiętać, że poziom wody nie powinien być niższy niż dwie trzecie wysokości słoików.

W przypadku przetworów z owoców, syrop przygotowuje się odpowiednio z cukru, wody i octu. Zanim umieścimy owoce w słoikach, należy je zblanszować. Dobrze jest znać ich dokładną wagę, by móc przeliczyć ile zalewy musimy przygotować. W przypadku żywności zakonserwowanej za pomocą octu należy pamiętać, że nie powinny jej spożywać dzieci, kobiety w ciąży i karmiące matki. Zbyt duże ilości octu nawet u dorosłych, zdrowych osób mogą prowadzić do anemii.

***

Aby nie zostawiać Państwa z teoretyczną jedynie wiedzą, postanowiliśmy zaprezentować kilka konkretnych przepisów na przetwory, wykorzystujące różne techniki ich przygotowania. Można je znaleźć w książkach, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Jedność. Mamy nadzieję, że zaskoczą pozytywnie niejedną panią domu.

SUSZONE POMIDORY W OLIWIE

Składniki:1 kg pomidorów perini, 5 ząbków czosnku, oliwa, tymianek, liść laurowy, bazylia.

Sposób przyotowania: pomidory przekroić wzdłuż na pół, odsączyć, nadziać na patyczki i nakryć cieniutką gazą. Pozostawić na słońcu aż do wysuszenia. Suszone powkładać do wyparzonych słoików, dodać zioła oraz drobno pokrojony czosnek, zalać do pełna jakościową oliwą extravergine i przechowywać szczelnie zamknięte.

ZAMRAŻANIE GROSZKU I FASOLKI SZPARAGOWEJ

Uciąć końcówki strąków i usunąć biegnące wzdłuż włókno. Otworzyć strąk, uciskając go. Przesuwając kciukiem wzdłuż strąka, wyłuskać ziarna. Gotować groszek przez kilka minut we wrzącej wodzie, odcedzić i osuszyć ściereczką. Następnie wsypać do torebek i włożyć do zamrażalnika. W ten sam sposób można postąpić z fasolą i fasolką szparagową.

KANDYZOWANE POMARAŃCZE

Obrać 1 kg pomarańczy w taki sposób, aby kawałki zdjętej skórki były jak największe. Włożyć skórki do rondla, zalać wodą, doprowadzić do wrzenia, a potem odsączyć. Powtórzyć tę operację trzykrotnie. Następnie skórki wysuszyć i zważyć (powinny ważyć około 400 g). Wsypać do rondla tyle cukru pudru, ile ważyły ugotowane skórki i wlać 20 ml wody na każde 100 g cukru. Doprowadzić syrop do wrzenia, dodać skórki z pomarańczy i gotować mieszając, aż cukier się wchłonie. Obtoczyć skórki w reszcie cukru i wysuszyć na powietrzu.

LIKIER CYTRYNOWY (LIMONCINO)

Umyć 12 listków cytryny i owoce z upraw ekologicznych. Zdjąć tylko żółtą część skórki i pokroić ją w paski. Włożyć skórki i liście do szczelnie zamykanego słoika, zalać połową litra alkoholu i pozostawić na 12 dni. Przygotować syrop z pół kg cukru i pół litra wody, gotując go i mieszając przez 5 minut. Następnie wystudzić i przelać do słoika ze skórką z cytryny i liśćmi. Zamknąć szczelnie i pozostawić na tydzień w zaciemnionym miejscu, wstrząsając słoik od czasu do czasu. Przefiltrować i spożywać po 20 dniach.

Justyna Wrona

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO