Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Razem przeciw rakowi

piątek, 18 maja 2018 15:30 / Autor: Radio eM
Razem przeciw rakowi
Razem przeciw rakowi
Radio eM
Radio eM

Choć na co dzień rywalizują ze sobą w pogoni za ciekawą informacją, to są sprawy, w których się jednoczą. Kieleckie dziennikarki wspólnie stanęły do walki z rakiem piersi i pokazują innym kobietom, jak dbać o swoje zdrowie. Zostały twarzami kampanii „Jestem kobietą, więc idę. Mammografia”.

Co roku na całym świecie raka piersi diagnozuje się u ponad miliona kobiet. Dane szacunkowe wskazują, że w samej tylko Polsce z tą chorobą zmaga się 14 tysięcy osób. Niestety, w naszym kraju notuje się jedną z najwyższych śmiertelności w Europie. Pokonać raka udaje się zaledwie 40 proc. Polek, podczas gdy w USA wskaźnik ten sięga 70 proc. Wczesna diagnoza daje potencjalnie największe szanse na przeżycie. Aby ją postawić, niezbędne jest jednak wykonanie badania. Realizowany przez Stowarzyszenie PROREW projekt „Jestem kobietą, więc idę. Mammografia” ma za zadanie promować  programy zdrowotne nastawione na profilaktykę wczesnego wykrywania raka piersi oraz podnosić świadomość społeczeństwa dotyczącą konieczności poddawania się tym badaniom. W kampanię promującą projekt włączyły się kieleckie dziennikarki. Ich wizerunki możemy ujrzeć między innymi na informacyjnych billboardach.

Stykają się z chorymi

Jak podkreślają, zarówno w swojej pracy, jak i codziennym życiu często spotykają się z problemami kobiet chorujących na raka piersi. – Jedna z moich redakcyjnych koleżanek zwalczyła tę chorobę. Już od ponad siedmiu lat wszystko jest z nią w porządku. Stanowi doskonały przykład, że rak jest wyleczalny i warto się badać, by wykryć go w jak najwcześniejszym stadium. Znam też wiele kobiet, które po usłyszeniu diagnozy i wygraniu walki z rakiem zupełnie zmieniły swoje życie. Zaczęły realizować swoje marzenia, doceniać to, co w życiu ważne – mówi Anna Bilska z dziennika „Echo Dnia”.

– Chyba każda z nas zna inną kobietę, która zachorowała na raka piersi czy raka szyjki macicy. Rozmowy z nimi są bardzo trudne, ale i bardzo dużo uczą. Większość z nich mówi, że kiedy dowiedziały się, że mają nowotwór, zawalił im się świat. Nie miało znaczenia, że wokół otaczali je kochający bliscy. Czuły strach i nie potrafiły sobie z nim poradzić. On paraliżował ich działania – dodaje Aleksandra Żaczek z TVP 3 Kielce.

Z chorymi na raka bardzo często ma również styczność Aleksandra Niemczyk, prezenterka Radia eM Kielce i gospodarz programów „Kobieton” oraz „Stacja Integracja”. – W mojej audycji, poświęconej wyłącznie paniom, często poruszamy tę tematykę. Jestem pełna podziwu dla kobiet, które przezwyciężyły chorobę, a obecnie działają w fundacjach lub stowarzyszeniach, wspierając innych. Przykład ludzi, którzy pokonali raka, najlepiej motywuje do walki, pomaga go „oswoić” i daje wiarę w lepsze jutro – mówi Aleksandra Niemczyk.

Tajniki profilaktyki

Podstawową czynnością w profilaktyce jest samobadanie. Każda kobieta powinna umieć je zrobić i przede wszystkim nie bać się go. Jest to bowiem pierwszy krok do wykrycia zmian w piersi już na wczesnym etapie. Samobadanie wystarczy wykonywać raz w miesiącu, poświęcając na to kilka minut. Pierwszymi objawami choroby są najczęściej nieduże, niebolące guzy zlokalizowane w piersi. Mogą się one pojawić również pod pachą. Często biust zmienia kształt, a brodawki są nienaturalnie wyciągnięte. Niektóre kobiety skarżą się na owrzodzenie gruczołu lub zmianę koloru piersi.

Aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo, należy jednak zrobić badanie mammograficzne. Pierwsze powinno się wykonać między 35 a 40 rokiem życia, a potem nie rzadziej, niż co dwa lata, a najlepiej raz w roku. Tymczasem wiele kobiet ani nie wykonuje samobadania, ani tym bardziej nie decyduje się na mammografię. Zdaniem kieleckich dziennikarek, taka postawa bierze się najczęściej z niewiedzy lub, co gorsza, poczucia wiedzy zbudowanej w oparciu o stereotypy.

– Jest sporo kobiet posiłkujących się błędnymi informacjami pochodzącymi od koleżanek lub sąsiadek. Trwają wówczas w przekonaniu, że rak jest chorobą śmiertelną, niezależnie od momentu, w którym zostanie wykryty. Spotkałam się też z opinią, że po operacji nowotwór staje się złośliwy, a prześwietlenia powodują przerzuty. Wiele pań uważa, że jednorazowe uczestnictwo w badaniu mammograficznym jest wystarczające i nie wymaga powtórzeń – opowiada Anna Bilska.

Podobne spostrzeżenia mają jej koleżanki. – Kobiety sądzą, że rak to wyrok śmierci i jest nieuleczalny. Postawienie diagnozy w niczym więc nie pomoże, a lepiej spać spokojnie. Bo przecież, skoro nie boli, to nic się nie dzieje – mówi Aleksandra Niemczyk. – Nie zapomnijmy dodać, że w życiu kobiet wszystko jest ważniejsze, niż one same. Dla siebie nie mają czasu i spychają się na ostatni plan.  A przecież kobieta powinna zadbać przede wszystkim o siebie. Tylko wtedy będzie w stanie troszczyć się o innych – zauważa Aleksandra Żaczek.

***

Projekt „Jestem kobietą, więc idę. Mammografia”, realizowany przez stowarzyszenie PROREW, jest skierowany do niemal 10 tysięcy osób z kieleckiego obszaru funkcjonalnego, zwłaszcza do kobiet po 50 roku życia.

– Naszą misją jest profilaktyka i rewalidacja. Programy profilaktyki zdrowotnej doskonale wpisują się w nasze działania. Niestety, w Polsce wciąż za mało kobiet wykonuje badania profilaktyczne, a do lekarza wybiera się dopiero wtedy, kiedy je coś naprawdę boli. Zależy nam szczególnie na tym, aby wesprzeć i nauczyć panie dbania o siebie. Nie tylko o swój wygląd, ale przede wszystkim o swoje zdrowie – mówi Marcin Agatowski prezes stowarzyszenia.

Partnerami projektu są: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Świętokrzyski Klub Amazonki przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, Mammografia Sp. z o.o. oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „PATRON” Sp. z o.o. Program potrwa do końca roku.

Piotr Wójcik

Chcę się zbadać, ale gdzie?

Nie czekaj - zapisz się na bezpłatne badanie. Zapraszamy do kontaktu mailowego mammografia@jestemkobieta.org lub telefonicznego +48 690 06 06 41.

Badania możesz wykonać:

NZOZ DIAMED ul. Paderewskiego 48/15a, (41) 345-08-70, 609-509-520

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach Pracownia Mammografii ul. Artwińskiego 3, (41) 367-46-40, (41) 367-46-41

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka Szpital Specjalistyczny w Kielcach ul. Prosta 30, (41) 20-13-901

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO