PUBLICYSTYKA
Ratunek dla środowiska
Bardzo dużo mówi się dziś o konieczności poprawy efektywności energetycznej. Jednym ze sposobów jest kompleksowa modernizacja budynków. Dzięki niej oszczędzamy energię, pieniądze i dbamy o środowisko.
Nieocieplone ściany, nieszczelne okna i drzwi, nieodpowiedni system grzewczy – to wszystko powoduje, że tracimy ogromne ilości energii i powiększamy zanieczyszczenie powietrza. Eksperci widzą ratunek chociażby w termomodernizacji budynków, zarówno prywatnych, jak i publicznych.
– Głównym powodem dużego zużycia energii grzewczej jest nadmierna ucieczka ciepła z budynku. Przenika ono najczęściej przez źle izolowane ściany, okna, dach oraz podłogę na gruncie. Dlatego tak ważna jest termomodernizacja. Dzięki niej ograniczymy straty ciepła oraz zapewnimy bardziej ekonomiczne i energooszczędne ogrzewanie wnętrz, a także przygotowanie ciepłej wody użytkowej – podkreśla Justyna Podyma-Mesek, doradca energetyczny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Na czym to polega?
W ramach termomodernizacji najczęściej wykonuje się ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie dachu lub stropodachu oraz ocieplenie stropu nad nieogrzewaną piwnicą lub podłogi ułożonej na gruncie. Termomodernizacja domu może dotyczyć także jego instalacji wewnętrznych i polega między innymi na modernizacji lub wymianie systemu grzewczego, usprawnieniu systemu przygotowywania ciepłej wody użytkowej, zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli odzyskiwaniem ciepła z powietrza wywiewanego, korzystaniu z odnawialnych źródeł energii na potrzeby grzewcze (na przykład kolektorów słonecznych czy pomp ciepła).
– Termomodernizacja nie musi oznaczać realizacji tych wszystkich elementów jednocześnie. Na początek można skupiać się na tym, który w największym stopniu wpływa na parametry cieplne domu. Oczywiście, zakres prac zależy od potrzeb i możliwości finansowych inwestora – uzupełnia Justyna Podyma-Mesek.
Aby przeprowadzone działania przyniosły oczekiwane efekty, warto skonsultować się z audytorem energetycznym. Zwłaszcza gdy chcemy skorzystać z dofinansowania. – Taka osoba przeprowadza audyt budynku i na jego podstawie określa najbardziej opłacalne rozwiązania. Audytor wskaże również, jakie prace należy przeprowadzić w pierwszej kolejności – wyjaśnia doradca.
WFOŚIGW służy pomocą
Koszt termomodernizacji zależy od wielu czynników. Może on wynieść od kilkunastu do ponad stu tysięcy. Warto jednak pamiętać, że takie działania są dofinansowywane. Każdego roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach przeznacza ogromne sumy na ten cel. – Mamy zarówno programy pożyczkowe, dzięki którym można uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę z umorzeniem, jak i programy dotacyjne. Kierujemy je do osób fizycznych, przedsiębiorców i gmin. Zainteresowani mogą o wszystko zapytać. Warto też śledzić naszą stronę internetową – zachęca Justyna Podyma-Mesek.
Iwona Gajewska-Wrona