Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Przygotuj się na wakacje

poniedziałek, 06 lipca 2015 08:52 / Autor: Tygodnik eM
Przygotuj się na wakacje
Przygotuj się na wakacje
Tygodnik eM
Tygodnik eM

Wakacje i urlop to czas, kiedy możemy dać odpocząć naszym szarym komórkom, ale to nie znaczy, że mamy całkowicie wyłączyć myślenie. Zwłaszcza szykując się do wyjazdu na urlop.

To dobry moment, by przemyśleć kilka spraw, szczególnie tych, których nie powinniśmy zostawiać na ostatnią chwilę. Bo może zdarzyć się, że wymarzone plażowanie, wycieczki i wszelkie wakacyjne atrakcje przejdą nam koło nosa. A tak bywa wtedy, gdy nie dopilnujemy podstawowych kwestii związanych z urlopem.

Po pierwsze: nasz pojazd

Wszyscy, którzy planują podróż własnym autem, przed wyjazdem powinni udać się do stacji diagnostycznej i przetestować dokładnie jego sprawność. Sami możemy zadbać o ważność apteczki samochodowej oraz gaśnicy. Przyda się też przegląd najpotrzebniejszych narzędzi na wypadek nieprzewidzianej naprawy. W czasie jazdy nie powinno nam zabraknąć letniego płynu do spryskiwaczy szyb, zatem warto zaopatrzyć się w dodatkową butelkę. Jeśli planujemy trasę przez drogi płatne, warto mieć pod ręką gotówkę, którą zapłacimy na autostradowych bramkach.

Po drugie: paszport

I to bez względu na strefę Schengen. Pamiętajmy: absolutnie nie możemy odkładać spraw paszportowych lub wizowych na ostatnią chwilę. Co prawda od końca 2007 roku układ z Schengen uprawnia Polaków do swobodnego przekraczania granic, ale to nie znaczy, że paszport nie jest nam potrzebny. Wręcz przeciwnie! Zwłaszcza jeśli wybieramy się do Bułgarii, Chorwacji, Irlandii, Rumunii, Wielkiej Brytanii czy na Cypr (kraje UE), a także do Norwegii, Szwajcarii lub na Islandię. Paszport będzie niezbędny, jeśli chcemy polecieć samolotem. Poza tym jego posiadanie to bardzo często warunek udzielenia pomocy, zwłaszcza medycznej.

Jeśli staramy się o wyrobienie nowego dokumentu, pamiętajmy, że urzędy wojewódzkie w okresie wakacyjnym są przepełnione, a na nowy paszport poczekamy nawet do 30 dni. Opłata za niego wynosi 140 zł. Na 50-procentową zniżkę mogą liczyć studenci, emeryci i inwalidzi. Dlatego wszyscy, którzy wybierają się za granicę, powinni spakować paszport jako pierwszy. Kąpielówki można dokupić wszędzie, z dokumentami nie pójdzie nam tak łatwo.

Po trzecie: wiza

Kolejna kwestia dotyczy wiz uprawniających do pobytu, np. w bardzo chętnie odwiedzanym przez Polaków Egipcie. Całkiem niedawno zmieniły się dotyczące ich przepisy. Wizę będzie można kupić na miejscu, jak to było do tej pory, ale tylko w przypadku zorganizowanego wypoczynku w grupie. Samotni turyści muszą się o nią postarać jeszcze w Polsce. Pamiętajmy też, że jeśli wyjeżdżamy po raz pierwszy do danego kraju, warto poznać obowiązujące w nim przepisy. Pomocne okazać się mogą portal www.msz.gov.pl oraz strony ambasad poszczególnych państw.

A jeśli zgubimy dokumenty? W końcu wakacje to czas relaksu i nietrudno o roztargnienie, które może przynieść dość nieprzyjemne skutki. Jeśli zatem zgubimy paszport za granicą lub zostanie on nam skradziony, musimy znaleźć polską ambasadę lub ambasadę innego kraju Unii Europejskiej. Na miejscu należy okazać zgłoszenie kradzieży czy zagubienia, spisane przez policję. Po takiej interwencji otrzymamy paszport tymczasowy, dzięki któremu wrócimy do domu. Za przygotowanie takiego dokumentu ponieść koszty w wysokości około 200 zł. W niektórych przypadkach tę opłatę będzie można uiścić po powrocie do domu.

Robert Majchrzyk

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO