Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Prof. Beata Wojciechowska: UJK jest kuźnią kadr dla regionu

wtorek, 10 grudnia 2024 11:29 / Autor: Katarzyna Bernat
Prof. Beata Wojciechowska: UJK jest kuźnią kadr dla regionu
Prof. Beata Wojciechowska: UJK jest kuźnią kadr dla regionu
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z prof. Beatą Wojciechowską, rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego obchodzi w tym roku akademickim 55-lecie istnienia. Jaka była historia tej uczelni?

W czerwcu 1969 roku powstała Wyższa Szkoła Nauczycielska, której w jakimś sensie jesteśmy kontynuatorami. Pierwszy rok akademicki to - 1969/1970. Po czterech latach została przemianowana na Wyższą Szkołę Pedagogiczną, której w 1979 roku nadano imię Jana Kochanowskiego. W 2000 roku WSP uzyskała status Akademii Świętokrzyskiej. W 2008 roku zostaliśmy przekształceni w Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy, a w 2011 roku dołączyliśmy do grona klasycznych uniwersytetów.

Patron Jan Kochanowski, to wybitna postać polskiego renesansu, wskazuje na humanistyczny profil uczelni.

Jan Kochanowski ma wielkie zasługi dla kultury i języka polskiego. Wybrzmiało to podczas obchodów jubileuszu 55-lecia. Jednak uczelnia ma nie tylko profil humanistyczny. Jesteśmy uniwersytetem klasycznym. Obecnie strukturę tworzy osiem wydziałów. Najstarszy to wydział humanistyczny, najmłodszy - wydział lekarski. Poza tym jest wydział nauk o zdrowiu, wydział nauk ścisłych i przyrodniczych, wydział prawa i nauk społecznych, wydział pedagogiki i psychologii, wydział sztuki, filia w Sandomierzu, ale także jednostki ogólnouczelniane, jednostki międzywydziałowe, szkoła doktorska.

Uniwersytet jest kuźnią kadr dla instytucji w regionie i nie tylko.

Przez te 55 lat, mury uczelni opuściło ponad 160 tysięcy absolwentów. Jest to liczne grono uczonych, nauczycieli, samorządowców, urzędników, przedsiębiorców, filologów, prawników, artystów, lekarzy, fizjoterapeutów i tu musiałabym wymienić całe spektrum zawodów, które zasilają różne instytucje w kraju i regionie. Ze wszystkich absolwentów jesteśmy bardzo dumni. Przez te 55 lat było też wielu wykładowców, którym zawdzięczamy silną pozycję naukową i edukacyjną.

Jakie są plany na funkcjonowanie i rozwój uczelni na kolejne lata?

Musimy dbać o wysoki poziom badań naukowych, wysoką jakość kształcenia, kontakty z otoczeniem społeczno-gospodarczym, które są niezwykle istotne i wpływają na nasze funkcjonowanie. W tej chwili oferujemy kształcenie na 60 kierunkach w ponad 120 ścieżkach specjalizacyjnych. Ponadto oferujemy szeroką gamę studiów podyplomowych, które odpowiadają na zapotrzebowanie rynku pracy. Współpracujemy też z instytucjami i wieloma przedsiębiorstwami m.in.: robimy ekspertyzy, studenci odbywają praktyki. Zdajemy sobie sprawę, że spoczywa na nas ciężar wiodącej jednostki naukowej w Kielcach i regionie.

Uniwersytet poszerza bazę dydaktyczną i prowadzi inwestycje.

Wszyscy zachwycają się naszym nowoczesnym kampusem, świetnie działającą biblioteką, uniwersyteckim centrum sportu, wyposażeniem laboratoryjnym i dydaktycznym wydziału lekarskiego oraz wydziału nauk o zdrowiu. Przed nami duża inwestycja: budowa nowej siedziby wydziału sztuki. Dopełnimy tym budynkiem kampus, który znajduje się przy ul. Uniwersyteckiej.

Czego może Pani życzyć studentom, wykładowcom z okazji trwającego jubileuszu?

Życzę dalszych twórczych aktywności, wielu sukcesów, wszelkiej pomyślności. Sukces absolwentów, studentów, wykładowców jest sukcesem uczelni. Chciałabym, aby uniwersytet rozwijał się i stał na jeszcze wyższym poziomie naukowym, niż do tej pory.

Dziękuję za rozmowę.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO