Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Polecamy na jesienne wieczory

środa, 30 października 2013 09:37 / Autor: Piotr Michalec
Polecamy na jesienne wieczory
Polecamy na jesienne wieczory
Piotr Michalec
Piotr Michalec

RECENZJA. „Czarna zima” to opowieść osadzona w czasach, w których niespotykane warunki atmosferyczne oraz uzdrowienia tłumaczone były siłami magicznymi, a wśród zwykłych obywateli żyły wampiry oraz legendarne stwory.

Głównym bohaterem powieści jest Jakub Borzęcki, który dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom, uzyskanym wraz z nadaniem mu Słonecznego Kamienia, staje się autorytetem nie tylko dla swoich podwładnych, ale również dla władcy - księcia d’Enghiena. Książę, mając na uwadze liczne uzdrowiania dokonane przez Borzęckiego, powierza mu zadanie odnalezienia i unicestwienia  nieznanej bestii,  odpowiedzialnej za krwawe ataki na ludziach. Niepokój wśród obywatelii dodatkowo wzmagany jest przez przewodników kościołów głoszących bliskie nadejście końca świata.

Jakub razem z oddanym mu pułkiem wyrusza na poszukiwania bestii. Z dnia na dzień warunki pogodowe pogarszają się. Zewsząd nadciągają czarne chmury. Silne mrozy oraz  nieustające opady śniegu utrudniają podróż. Wśród maszerujących pojawia się znienacka tajemnicza i piękna kobieta – Zofia, która staje z Jakubem ramię w ramię na czele pułku. Zofia budzi wśród podwładnych Jakuba Borzęckiego jednocześnie lęk oraz pożądanie. Jej przybycie jest zawsze niespodziewane, a kolejne zniknięcia coraz bardziej podejrzane. Słoneczny Kamień tlący się delikatnym światłem w kieszeni Jakuba dodaje sił jemu i jego towarzyszom, jednak im bliżej rozwiązania zagadki bestii,  tym trudniej go opanować. Jakub nie zawsze może przewidzieć skutek jego działania. Borzęcki jednak nie poddaje się i prowadzi ludzi ku odkryciu tajemnicy napaści.

„Czarna zima” jest typową powieścią o legendach, wampirach, bestiach oraz tłumionej miłości. Mimo powolnej akcji i niedomkniętych wątków, autor do ostatniej strony trzyma czytelnika z dala od rozwiązania zagadki bestii – które ostatecznie okazuje się zaskakujące. Opowieść doskonale oddaje właściwe ludziom ślepe kierowanie się nakazami władców, niewiedzę oraz wiarę w magiczne moce. Choć autorowi daleko jeszcze do klasycznych dzieł Sapkowskiego, to „Czarna zima” powinna zagościć na półce fanów średniowiecznej fantastyki.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO