PUBLICYSTYKA
Połamania piór!
Rozpoczęły się matury, a po nich rekrutacja na studia. Niestety, w tym roku - podobnie jak w poprzednim, absolwenci szkół średnich nie będą mieli lekko. Wielu uważa, że w związku ze zdalnym nauczaniem, nie mogą przygotować się do egzaminów tak dobrze, jakby chcieli.
Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu młodego człowieka i każdy chce się przygotować do niego jak najlepiej. Pandemia spowodowała, że uczniowie szkół średnich znaleźli się w trudnej sytuacji. Zeszłoroczni maturzyści uczyli się zdalnie przez kilkanaście tygodni, a tegoroczni prawie cały rok szkolny. To spowodowało, że są zaniepokojeni o to, jak zdadzą maturę, szczególnie z matematyki.
TO NIE TAKIE ŁATWE
– Nie jestem w stanie przygotować się do matury tak dobrze, jak wcześniejsze roczniki. Nauczyciele robią co w ich mocy, żeby nam pomóc, ale uważam, że lekcje online są mniej wydajne niż te w szkole – mówi Anita, tegoroczna maturzystka z VII Liceum im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. – Przejście na zdalny system nauczania wymagało zaznajomienia się z różnymi aplikacjami, co nie było łatwe ani dla nauczycieli, ani dla niektórych uczniów. Jeśli chodzi na przykład o matematykę, to dysponując taką samą ilością czasu, nie jesteśmy w stanie przerobić aż tylu zadań, co podczas lekcji na żywo, bo wbrew pozorom np. rysowanie brył na komputerze nie jest tak łatwe i jest zdecydowanie bardziej czasochłonne – tłumaczy.
A po maturze, absolwentów czeka kolejny stres, związany z wyborem uczelni i kierunku studiów. Jak będzie wyglądać rekrutacja w kieleckich szkołach wyższych?
WIĘCEJ MIEJSC NA MEDYCYNIE
W roku akademickim 2021/2022 na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego na studiach pierwszego stopnia na kandydatów czeka 3001 miejsc, na studiach drugiego stopnia 1385 miejsc. Uczelnia oferuje w sumie 50 kierunków w Kielcach oraz filiach w Piotrkowie Trybunalskim i Sandomierzu. W tym roku uczelnia zwiększyła limit miejsc na medycynie, co jest to związane z pandemią koronawirusa i brakami kadrowymi, z jakimi w ostatnim czasie boryka się służba zdrowia.
– Podczas tegorocznej rekrutacji będziemy mogli przyjąć 100 osób na studia stacjonarne i 75 na niestacjonarne. To wzrost w porównaniu z naborem z poprzednich lat, kiedy limit na studia dzienne wynosił 75 osób, a na zaoczne 50 osób. Oprócz tego, przyjmiemy 50 osób na studia w języku angielskim – informuje Piotr Burda, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Uczelnia chce otworzyć też nowy kierunek w Filii w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie na pielęgniarstwie na studiach pierwszego stopnia będzie mogło studiować 50 osób.
Internetowa rekrutacja rozpocznie się 1 czerwca, a 9 lipca zostanie ogłoszona pierwsza lista osób przyjętych. O tym, kto się dostanie na studia zadecydują wyniki matury. Dodatkowe egzaminy będą przeprowadzane tylko w przypadku kierunków artystycznych oraz wychowania fizycznego. Drugi nabór rozpocznie się 27 lipca, a wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone w połowie września. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie Uniwersytetu.
CZTERY NOWE KIERUNKI
Z kolei nabór na studia na Politechnice Świętokrzyskiej rozpocznie się 24 maja. – Oferujemy kształcenie na 21 kierunkach i ponad 60 specjalnościach. W ubiegłym roku akademickim uruchomiliśmy kilka nowych kierunków, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Są to teleinformatyka, informatyka przemysłowa, inżynieria środków transportu oraz elektromobilność – mówi Kamil Dziewit, rzecznik prasowy Politechniki Świętokrzyskiej.
Rekrutacja na studia potrwa do końca września i będzie odbywać się w formie elektronicznej.
– Dopiero w ostatnim etapie, czyli na początku października, nasi przyszli studenci będą musieli dostarczyć dokumenty w wersji papierowej. O wynikach rekrutacji będą decydować wyniki matur. Jedyny kierunek, na którym zostanie przeprowadzony dodatkowy egzamin, będzie architektura. W ubiegłym roku odbywał się on zdalnie, ale sytuacja jest dynamiczna i ciągle zmieniają się wytyczne, dlatego jeszcze nie ma decyzji, jak będzie wyglądał w tym roku – tłumaczy Kamil Dziewit.
Uczelnia jeszcze nie ustaliła szczegółowego harmonogramu rekrutacji, ale będzie on znany w ciągu najbliższych tygodni.
NIE TYLKO PAŃSTWOWO
Maturzyści mogą składać dokumenty także na uczelnie prywatne. Wiele ciekawych kierunków proponuje m.in. Staropolska Szkoła Wyższa. Jej główna siedziba mieści się w Kielcach, ale uczelnia posiada swoje filie zarówno w Polsce: Myślenicach i Bochni, jak również za granicą: w Irlandii w Dublinie, a także na Ukrainie w Łucku oraz Lwowie.
– Swoją ofertę opieramy na 3-letnich studiach licencjackich, 2-letnich magisterskich, 5-letnich jednolitych magisterskich, jak również szerokiej gamie studiów podyplomowych, kursów oraz szkoleń w systemie stacjonarnym i e-learningowym. Wszystkie poziomy studiów prowadzone są w systemie dziennym oraz zaocznym – wylicza Sebastian Jabłoński, pełnomocnik rektora Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach.
Przyszli absolwenci mogą kształcić się na kierunkach: pedagogika, praca socjalna, psychologia, ekonomia, finanse i rachunkowość oraz marketing i biznes elektroniczny. – Rekrutacja prowadzona jest w formie elektronicznej oraz stacjonarnej. Warunkiem wpisania na listę kandydatów na studia jest złożenie kompletu wymaganych dokumentów w siedzibie uczelni w Kielcach lub w siedzibach filii zamiejscowych. Rekrutacja trwa do końca września – informuje Sebastian Jabłoński.
– O przyjęciu na studia decyduje kolejność złożonych dokumentów, do wyczerpania limitu na poszczególnych specjalnościach. Informacja o procedurze rekrutacyjnej i ofercie kształcenia dostępna jest na stronie internetowej uczelni – dodaje.
***
Miejmy nadzieję, że mimo niesprzyjającej sytuacji, wszyscy maturzyści zdadzą jak najlepiej egzamin dojrzałości i dostaną się na wymarzone studia. Życzymy im tego z całego serca.