Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Piękne głosy, wielkie interpretacje

piątek, 15 lipca 2016 10:04 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Piękne głosy, wielkie interpretacje
Piękne głosy, wielkie interpretacje
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

XXII Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju zapisze się w pamięci melomanów koncertami amerykańskiego pianisty Erica Lu, rosyjskiego skrzypka Maxima Vengerova oraz galą operową, przygotowaną i prowadzoną przez Adama Czopka.

Na tegoroczną edycję festiwalu jak zwykle składały się koncerty adresowane do wyrobionej muzycznie publiczności oraz miłośników nieco lżejszej muzy. Zainaugurował ją recital amerykańskiego pianisty Erica Lu, laureata IV nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie zatytułowany „Chopin raz jeszcze”. Artyście towarzyszyła orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. Na spotkaniu z publicznością Eric Lu wyznał, że muzyka naszego wielkiego rodaka jest mu bardzo bliska, choć z początku najwięcej trudności miał z walcami i polonezami, a mazurki przyprawiały go o ból głowy. Dziewiętnastolatek czuje jednak tę muzykę jak mało kto (gdy miał zaledwie 17 lat, wygrał Krajowy Konkurs Chopinowski w Miami na Florydzie), więc z pewnością jeszcze o nim usłyszymy.

Prawdziwą ucztę duchową sprawili skrzypek Maxim Vengerow i pianistka Polina Osetinskaja. Grali solo i w duecie, nie szczędzili bisów zachwyconej publiczności.

In memoriam

Wielka gala „In memoriam”, dedykowana pamięci Krystyny Jamroz w 30. rocznicę śmierci, przygotowana i prowadzona przez Adama Czopka, w pierwszej części wieczoru przeniosła nas w świat muzyki operowej, w drugiej – operetkowej. Piękne głosy, znakomite interpretacje, doskonała orkiestra symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą niezawodnego Tadeusza Wojciechowskiego. Osobne brawa należą się Adamowi Czopkowi za mądry i konsekwentny układ programu.

Specjalnym koncertem 80. urodziny świętował Henryk Kuźniak, kompozytor muzyki filmowej, mąż córki Krystyny Jamroz. Publiczność przekonała się, że twórca ścieżek dźwiękowych do kultowych filmów „Vabank” i „Vabank II” jest autorem także wielu nie mniej interesujących utworów, a jego piosenek w wykonaniu Wojciecha Stolorza słuchało się z przyjemnością. Grała orkiestra symfoniczna Państwowej Filharmonii w Koszycach (Słowacja) pod batutą Janusza Powolnego, który wyspecjalizował się w twórczości jubilata.

Marzenia burmistrza

Nie sposób odnotować wszystkich koncertów, które dostarczyły publiczności wielu wrażeń i radości. Gorąco oklaskiwano musical „Człowiek z La Manczy” w wykonaniu Teatru Muzycznego w Łodzi, koncert poświęcony pamięci Bogusława Kaczyńskiego z udziałem jego ulubionych artystów oraz „Requiem” Gabriela Faure, w którym partię sopranową zaśpiewała kielczanka z urodzenia, mieszkająca w Austrii Aleksandra Zamojska (chór Filharmonii Śląskiej i orkiestrę symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej sprawnie poprowadził Jacek Rogala).

Kilka festiwalowych koncertów odbyło się poza Buskiem. W Solcu-Zdroju wystąpili dwaj skrzypkowie: Oleg Kaskiv, laureat Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, i Maciej Jaroń, student IMMA w Szwajcarii, a towarzyszyła im orkiestra kameralna „Wirtuozi Lwowa” pod batutą Serhija Burko. „Magiczną podróż z panem ksylofonem” zafundował najmłodszym zespół perkusyjny Filharmonii Świętokrzyskiej w składzie: Piotr Robak, Janusz Młynarczyk, Bogusław Olczyk i Wiesław Michałek.

Buski festiwal ciągle się rozwija. To w dużej mierze zasługa dyrektora Artura Jaronia, a burmistrz Waldemar Sikora marzy, że wkrótce festiwal znajdzie się w europejskiej czołówce.

Lidia Zawistowska

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO