PUBLICYSTYKA
Patrioci
Słowo patriota kojarzy się wielu przede wszystkim z postaciami bohaterów narodowych, którzy oddali życie broniąc ojczyzny. Choć nie musimy już o nią walczyć, to jednak mamy bardzo ważne zadania do spełnienia. Kogo dziś możemy nazwać patriotą?
– Patriotyzm to przede wszystkim świadomy wybór i postawa. Wydaje mi się, że prawdziwy patriota to człowiek, który ma świadomość tego, że jest Polakiem, który potrafi dostrzec zarówno walory, jak i słabości swojej ojczyzny. Patriocie powinno zależeć przede wszystkim na tym, żeby jego kraj się rozwijał, był bezpieczny, by jego mieszkańcy czuli spokój i radość – uważa doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiego IPN.
Do wojska…
O tym, że nie brakuje ludzi, którym nie są obojętne losy ojczyzny, świadczą zgłaszający się do wojska. Do Narodowych Sił Rezerwowych zgłosiło się w tym roku 158 osób, do Służby Przygotowawczej – 289, do Zawodowej Służby Wojskowej – 93. Do Terytorialnej Służby Wojskowej jest w tej chwili 574 ochotników. – W naszym województwie zainteresowanie jest duże i sukcesywnie rośnie z roku na rok. Generalnie jest więcej chętnych niż miejsc przydzielanych przez MON w ramach limitu przyznawanego na każdy rok – mówi kapitan Artur Kopczyński, nieetatowy rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.
Kieleccy patrioci
Oczywiście, nie trzeba iść do wojska, by zasłużyć na miano patrioty. – Dziś nie musimy walczyć z bronią w ręku i przelewać krwi za nasz kraj. Musimy natomiast starać się, by żyć w jak najpiękniejszym mieście, osiedlu czy okolicy – zauważa Cezary Głuszek ze Stowarzyszenia „Kieleccy Patrioci”. Organizacja ma już na swoim koncie wiele inicjatyw. Jedną z nich jest zapoczątkowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Kibice Razem Korona Kielce akcja „Oddaj chwałę bohaterom”. Polega ona na porządkowaniu wszystkich partyzanckich mogił na Cmentarzu Partyzanckim i Cmentarzu Starym, na których pochowanych jest ponad tysiąc bohaterów naszego narodu.
– W tym roku odbyła się trzecia edycja naszej akcji. Cmentarz jest posprzątany, groby wyczyszczone, znicze zapalone, krzyże ozdobione biało-czerwonymi opaskami. Bardzo buduje fakt, że nasza akcja zwróciła uwagę społeczeństwa na konieczność pamiętania o tych grobach. Kiedy kilkanaście lat temu 1 listopada przechodziłem przez Cmentarz Partyzancki, na mogiłach bohaterów stały pojedyncze znicze zapalone przez harcerzy. W tym roku naliczyłem już po kilkanaście świeczek na każdym – opowiada Cezary Głuszek. Członkowie Kieleckich Patriotów angażują się też jako wolontariusze w „Wigilię dla bezdomnych”, organizowaną przez kielecką Caritas, oraz przygotowują spotkania ze świadkami historii.
Komitet Społeczny Patria
Do Kieleckich Patriotów należy także Mateusz Machnicki, współzałożyciel Komitetu Społecznego Patria: – Tworzą go trzy osoby. Może to zabrzmi dziwnie, ale Komitet powstał tak naprawdę na Cmentarzu Partyzanckim. Zależało nam, aby w opiekę nad grobami naszych narodowych bohaterów zaangażować szkoły. I muszę przyznać, że chętnych nie brakowało. Pamiętajmy jednak, że ludzie, którzy walczyli za naszą wolność, spoczywają nie tylko na Cmentarzu Partyzanckim. Ich mogiły znajdują się w zasadzie na wszystkich cmentarzach kieleckich. My, jako Komitet Społeczny Patria, zaczęliśmy prowadzić kwerendę, by je zidentyfikować. Chcemy też zachęcić społeczeństwo do dbania o te groby przez cały rok – podkreśla Mateusz.
„Patriotyzm – dążenie do prawdy”
Zapał patriotyczny z łatwością można dostrzec także w działaniach podejmowanych przez Karolinę Lebiedowicz, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, a także członka zarządu Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię. – Te dwie organizacje ze sobą współpracują, ale każda ma swój zakres działań. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych jest organizacją kombatancko-społeczną, skupiającą żyjących jeszcze weteranów NSZ oraz osoby pragnące przekazywać ideały i wartości NSZ kolejnym pokoleniom. Skupiamy się na odkłamywaniu historii – wyjaśnia pani Karolina.
W tym celu organizacja przygotowuje spotkania z historykami, uroczystości, konferencje z IPN. – Bardzo nas cieszy, że po wielu latach wyklęcia żołnierze NSZ wracają do instytucji publicznych – uzupełnia Karolina Lebiedowicz.
W odkrywaniu tej prawdy mają pomóc też filmy dokumentalno-fabularyzowane, realizowane przez Związek oraz Fundację Odzyskajmy Naszą Historię. – W tamtym roku wyprodukowaliśmy pierwszy film „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa" – wspomina pani Karolina. – Za miesiąc będziemy mieli okazję zobaczyć kolejny obraz, zatytułowany „Tarzan – ułan z Zawichostu”. Jego premiera odbędzie się 3 grudnia o godzinie 15 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Patrioci wśród uczniów
Odkrywanie i pielęgnowanie prawdziwej historii jest bardzo ważne również dla Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Jego prezesem jest Zbigniew Kowalski, który swoją miłością do historii zaraża także innych, zwłaszcza młodzież. Każdego roku młodzi ludzie mają okazję występować w rekonstrukcjach historycznych nie tylko w Kielcach, ale także w całej Polsce. Bierze w nich udział między innymi Katarzyna Kaczmarska, uczennica I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
– Jestem ogromnie wdzięczna panu Kowalskiemu, że dał mi szansę i mogę uczestniczyć w tych wydarzeniach. Jest to nie tylko wspaniała przygoda, ale przede wszystkim dzielenie się z innymi historią – podkreśla uczennica.
Iwona Gajewska-Wrona