Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Pamiętajmy o Legionach

wtorek, 18 marca 2014 10:52 / Autor: Katarzyna Bernat
Pamiętajmy o Legionach
Pamiętajmy o Legionach
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Zaczęło się odliczanie czasu do jednej z najważniejszych rocznic w dziejach Kielc. 12 sierpnia 2014 r. mija sto lat od wejścia do miasta strzelców Józefa Piłsudskiego. To data znamienna w naszej historii – ich marsz był pierwszym powiewem wolności, którą odzyskaliśmy w 1918 r.

Komendant Piłsudski podjął decyzję o tym, że Pierwsza Kompania Kadrowa strzelców wyruszy na teren Królestwa Polskiego o świcie, 6 sierpnia. W jej skład weszli członkowie Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich, organizacji konkurujących dotychczas ze sobą, choć mających ten sam cel działania. Piłsudski mówił: „Poszli czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania”. Celem akcji było poderwanie Polaków z zaboru rosyjskiego do powstania przeciwko ciemiężcy.

Późniejszy Naczelnik państwa przed wymarszem odpiął ze swej maciejówki orzełka Związku Strzeleckiego i wręczył go Stanisławowi Burchardt-Bukackiemu, dowódcy Polskich Drużyn Strzeleckich. W zamian otrzymał od niego tzw. blachę – owalne oznakowanie, noszone na czapkach członków PDS. W ślad za dowódcami, wszyscy żołnierze powołani w skład Kadrówki dokonali między sobą podobnej wymiany. Szli ku wolności obalając słupy graniczne, a ich szeregi rosły wraz z liczbą przebytych kilometrów.

Dzisiaj strzelcy są dla nas symbolem wolności, niezłomności i patriotyzmu. Wkroczyli do Kielc, niosąc ze sobą nadzieję. Bo właśnie w Kielcach po latach zaborów zaczęła się Polska.

– Te obchody to święto nas, kielczan. Dlatego Wojewódzki Dom Kultury razem z Kieleckim Klubem Kolekcjonera przygotowuje wystawę „W stulecie legionów”. W minionym tygodniu trafiły na nią pierwsze eksponaty. Są to pamiątkowe medale z wizerunkiem Piłsudskiego, wybite na kolejne rocznice czynu legionowego oraz srebrne i złote monety, nie tylko przedwojenne. Mamy nawet jedną szablę – wylicza Jarosław Machnicki, dyrektor WDK w Kielcach i przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego w Komitecie Organizacyjnym 100 Rocznicy Wybuchu I Wojny Światowej i Legionowego Czynu Niepodległościowego.

– Scenariusz wystawy napiszą mieszkańcy miasta. Prosimy o przynoszenie pamiątek związanych ze strzelcami, Piłsudskim, z tym wszystkim co kryje się pod nazwą „czyn legionowy”. Wernisaż ekspozycji zaplanowaliśmy na sierpień. Wraz z otwarciem wystawy ukaże się obszerny katalog w formie pamiątkowego albumu, żeby te wszystkie cenne pamiątki, symbole nadziei i wolności nie przepadły. Chcemy zachować je dla naszych dzieci – podkreśla Machnicki.

Przeglądajmy więc rodzinne albumy, stare szuflady babć i dziadków, wypytujmy sąsiadów i znajomych. To ostatni moment, by ocalić od zapomnienia wspomnienia o czynach, które doprowadziły do wolnej Polski.

Pamiątki i fotografie na ekspozycję można przynosić do sekretariatu WDK w Kielcach, kontakt telefoniczny 41 36 5 5 101.

Dorota Kosierkiewicz

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO