Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

On nadal jest z nami

niedziela, 05 czerwca 2016 06:50 / Autor: Tygodnik eM
On nadal jest z nami
On nadal jest z nami
Tygodnik eM
Tygodnik eM

Rozmowa z księdzem doktorem Rafałem Dudałą, diecezjalnym duszpasterzem środowisk akademickich.

– Mija 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w Kielcach. Znakiem obecności świętego Papieża w Kielcach jest kościół pod jego wezwaniem, który skupia wiele środowisk. WESOŁA54 to w Kielcach adres – instytucja.

– Jestem z pewnością uprzywilejowany, że mogę posługiwać w kościele, któremu patronuje święty Jan Paweł II. Organizując duszpasterstwo w tym miejscu, staramy się podjąć spuściznę, którą zostawił nam Papież. To wielka osobowość Kościoła, heros duchowy, człowiek o niezliczonej liczbie talentów. Przyciągał zarówno wielkich tego świata, jak i ludzi prostych sercem. Imponujące nauczanie – czternaście encyklik, tyleż adhortacji będących owocem zwoływanych synodów, ponad sto międzynarodowych wizyt apostolskich – uczyniło ten pontyfikat zadaniem dla nas.

– Jan Paweł II jest papieżem rodziny. Jak ten akcent jest obecny w duszpasterstwie WESOŁA54?

– Tytuł ten został ogłoszony przy okazji beatyfikacji Ojca Świętego. Nawiązujemy do niego przez różnorakie formy pracy duszpasterskiej. Po pierwsze, przez kursy narzeczeńskie prowadzone przy użyciu metod aktywizujących, które mają na celu przygotowanie młodych ludzi do podjęcia zobowiązań wynikających z sakramentalnego małżeństwa. Po drugie, od niedawna owocnie działa wspólnota kobiet, której celem jest ukazanie bogactwa jej powołania dla Kościoła i świata. Po wakacjach postaramy się wrócić do comiesięcznych Mszy świętych w intencji powołań do życia małżeńskiego oraz rodzinnego. Poza tym w każdą niedzielę o godz. 10.30 sprawujemy Mszę świętą rodzinną, która jest „źródłem i szczytem” naszej modlitwy, a w której wspiera nas Jan Paweł II, patron rodziny.

– W Kielcach Papież właśnie do rodzin adresował rozważania na temat IV przykazania Dekalogu: „Czcij ojca i matkę”.

– W 1991 roku było jeszcze żywe wspomnienie tego, co się działo w Polsce przez ponad pół wieku. Ludzie pamiętali zideologizowane umniejszanie godności rodziny. George Weigel, biograf papieża, plasuje tę homilię na trzecim miejscu pod względem doniosłości wypowiedzi tamtego pontyfikatu. Na temat małżeństwa i rodziny Jan Paweł II wypowiadał się wielokrotnie, poświęcając temu zagadnieniu między innymi adhortację „Familiaris consortio” czy organizując kongresy rodziny. Wątek rodziny obecny jest w każdym dokumencie papieskim, bez względu na temat przewodni, są odniesienia do roli i miejsca rodziny we współczesnym świecie oraz Kościele. Rodzina, która była w nauczaniu Jana Pawła II czymś wyjątkowym i ważnym, po jego śmierci została mu powierzona jako patronowi.

– Jan Paweł II wiele miejsca poświęcił także młodzieży. Ksiądz jest duszpasterzem środowiska akademickiego. Jak nauczanie papieskie przekłada się na współczesną młodzież?

– Tak jak Ewangelia, która zawsze pozostaje zadaniem do realizacji i jest rzeczywistością zawsze przed nami. Papież miał doskonałe relacje z młodymi, czego przykładem są chociażby Światowe Dni Młodzieży. Gesty i słowa potwierdzały wielką rolę, jaką upatrywał dla nich w zmieniającym się świecie. Młodzież uważał także za przyszłość Kościoła. Niejednokrotnie przy tym przestrzegał przed zagrożeniami, jakie niosą kryzys rodziny, zanik autorytetów oraz zideologizowane formy propozycji, które oferują łatwiejszą drogę rozwoju, co w konsekwencji prowadzi zwykle do rozpaczy i życiowej porażki.

– Papież kierował młodych ludzi do wiary.

– Ukazywał im Jezusa Chrystusa jako kogoś niezwykle rzeczywistego, realnego, z którym warto i trzeba się zaprzyjaźnić. Proponował wiarę, która staje się przestrzenią realizacji własnego powołania: ucznia, studenta, męża, żony, matki, ojca. Wiara w ustach i przykładzie Jana Pawła II stawała się dla młodego człowieka świadectwem. Za każdym razem, gdy odbywały się Światowe Dni Młodzieży, wieszczono, jeśli nie klęskę, to przynajmniej uwiąd tej idei. I co się okazywało? Osobowość Jana Pawła II fascynowała młodych ludzi. Przyjeżdżali na spotkania, a wtedy słyszeli chrześcijańskie orędzie o przyjaźni z Jezusem. „Ewangelia Jezusa jest tą propozycją, która pozwoli wasze życie uczynić radosnym, szczęśliwym, pogodnym, zyskownym, wszak żyć to znaczy dawać z siebie: Bogu i ludziom” – mówił do nich Papież.

– W jaki sposób Jan Paweł II inspiruje Księdza do pracy z młodymi ludźmi?

– Dla mnie jako księdza ważne jest wskazanie, że w centrum jest Jezus Chrystus. Ze względu na Niego, dla Niego i do Niego mamy prowadzić ludzi. Papież Franciszek opisał niedawno portret kapłana, którego odzwierciedlenie znajduję właśnie w Janie Pawle II. Franciszek mówił tak: „Bosy, zrywający ze stereotypowym duszpasterstwem, przyjaciel Jezusa, misjonarz i budowniczy jedności”. Każda z tych figur znajduje swoje idealne wypełnienie w Jezusie, zaś ich ludzki wyraz osobiście znajduję w myśli i działaniu Papieża z Polski.

– Praktyczną odpowiedzią na nauczanie Jana Pawła II jest również działające w Kielcach Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”.

– Nauczanie społeczne Jana Pawła II tworzą trzy encykliki społeczne „Laborem exercens”, „Sollicitudo rei socialis” i „Centesimus annus” oraz szereg kazań, wypowiedzi, wizyt apostolskich. Powołując „Talent”, zrobiliśmy to, co Papież zalecał, czyli w poczuciu odpowiedzialności za godność człowieka i ze świadomością tego, że realizujemy Boże powołanie na ziemi, chcemy wpływać na takie dziedziny ludzkiego zaangażowania, jak biznes, polityka, reforma struktur społeczno-ekonomicznych. Poprzez spotkania, konferencje i modlitwę staramy się przenosić to nauczanie do naszego życia, przepajając duchem Ewangelii pracę, relacje ze współpracownikami czy kontrahentami.

– Jaka jest tematyka tych spotkań?

– W zeszłym roku nasze spotkania nosiły tytuł „JP II dla biznesu”. W tym roku prowadzimy cykl „Reewolucja lidera. Zmieniaj biznes, zmieniaj świat”. Skupiamy się na etyce w biznesie, która ma bardzo wyraźne zakorzenienie w Ewangelii. Odkrywamy pilną potrzebę systemowej przemiany struktur prawnych, mającej na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w mieście, regionie, kraju. W ten sposób czynimy zadość prośbie Jana Pawła II o to, aby pracownik najemny partycypował w zyskach firmy, ale też w odpowiedzialności za firmę, bo to zrodzi w nim poczucie, iż pracuje u siebie. Kolejny ważny temat spotkań to etyka pracy i właściwe relacje we wspólnocie, jaką jest przedsiębiorstwo. Warto przywoływać katalog praw przysługujących zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Poruszamy drażliwe kwestie związane z podatkami czy kwestią sprawiedliwej płacy. Zastanawiamy się nad tym, jak kształtować własną odpowiedzialność w kontekście podejmowania decyzji. W świetle nauczania społecznego Kościoła odkrywamy właściwe znaczenie takich pojęć, jak przedsiębiorczość, ekonomia społeczna, zarządzanie czy przywództwo.

– Co jeszcze planujecie w Centrum Duszpasterskim WESOŁA54?

– Od jakiegoś czasu odbywają się w u nas spotkania studentów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Promowaniu papieskiego nauczania i jego dziedzictwa będą służyć comiesięczne spotkania Klubu Inteligencji Katolickiej. Powstanie cykl, którego zadaniem będzie przybliżanie humanizmu chrześcijańskiego w wydaniu Jana Pawła II. To taka mozaika, w której myśl i duch Świętego Papieża, są ciągle obecne.

– Dziękuję za rozmowę.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO