Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Odkryj miłosiernego Boga

niedziela, 14 lutego 2016 06:20 / Autor: Tygodnik eM
Odkryj miłosiernego Boga
Odkryj miłosiernego Boga
Tygodnik eM
Tygodnik eM

Miłosierdzie jest największym przymiotem Boga. Najpełniej zostało objawione w Jezusie Chrystusie. Ale Stwórcę miłosiernego można dostrzec już w Starym Testamencie.

– Pierwsze słowo, które określa ten przymiot Boga, to rahamim. Pochodzi od hebrajskiego rdzenia rehem, oznacza łono matki i sugeruje ładunek emocjonalny. Miłosierdzie będzie więc oznaczało najgłębsze poruszenie wnętrza, serca, uczuć na widok niedoli, słabości i cierpienia, które łamie ludzkie życie – wyjaśnia ksiądz dr Marcin Kowalski, wykładowca KUL oraz moderator diecezjalnego Dzieła Biblijnego. – Za każdym razem współczucie Boga będzie można powiązać z grzeszną kondycją człowieka, z kruchością naszego życia. Na grzesznika, złamanego słabością, zmagającego się ze swym życiem i cierpieniem, Bóg reaguje miłosierdziem.

Psalm 103 mówi, że „nasz Pan jest jak Ojciec, który lituje się nad swoimi synami”. – Bóg w ten sam sposób lituje się nad tymi, którzy Mu ufają. Prorok Jeremiasz zauważa, że On nie może wciąż karać swojego buntowniczego syna Efraima. Za każdym razem, kiedy Bóg chce ukarać swoje dziecko, mówi: „Poruszają się wszystkie Moje wnętrzności, dłużej już nie mogę, będę musiał przebaczyć”. To jest reakcja Boga, który widząc życie złamane grzechem, nie może wyłącznie karać. Przebacza więc, wczuwa się w sytuację cierpiącego syna, autentycznie go szuka i próbuje pomóc – wyjaśnia ksiądz Marcin.

Miłosierdzie odbudowuje zniszczone przez grzech więzi. Przykładem jest historia Józefa, opisana w Księdze Rodzaju. W ostatnich jej fragmentach znajdujemy wzmiankę o płaczu i poruszeniu Józefa na widok braci. Mimo że sprzedali Józefa do Egiptu, ten ujrzawszy Beniamina, najmłodszego z nich, wybucha płaczem i poruszają się w nim wszystkie uczucia. To miłosierdzie, które rodzi się w Józefie, zaowocuje odnowieniem braterskiej relacji.

Miłosierdzie sprawia, że Bóg nie tylko zatrzymuje się przy człowieku cierpiącym, złamanym, marginalizowanym, nie tylko lituje się nad ludzką dolą, ale także działa. – I to jest ten drugi aspekt Bożego Miłosierdzia, opisany słowem heses. Oznacza ono bezinteresowną miłość, szczodrość, hojność Boga wobec wszystkich zbuntowanych, ale także nieszczęśliwych dzieci. To wspaniałomyślna dobroć, która przebacza, przygarnia i działa – podkreśla ksiądz Kowalski.

Wierzący Izraelici apelowali w psalmach do miłosierdzia Boga, aby ich nie zostawiał, aby ich ratował, gdy spotykają się z nieprzyjaciółmi, ze swoim grzechem czy konfrontują się ze swą słabością. Proszą, aby wierna miłość Boga uleczyła ich życie. – Miłosierna miłość Boga nie tylko zatrzymuje się przy człowieku, nie tylko wczuwa się i stawia w naszej sytuacji, ale ma również moc przemieniania naszego życia. Ona przygarnia, leczy, odbudowuje więź z Bogiem – mówi ksiądz Kowalski.

Boże Miłosierdzie ostatecznie ocala człowieka od zagłady, ratuje od śmierci, samotności, od oddalenia od Stwórcy, ale także obdarza wszystkim tym, co konieczne dla naszej egzystencji. – Po odbudowaniu życia istota ludzka stara się, aby było piękne i szczęśliwe. W Miłosierdziu jest bowiem siła błogosławiąca, która troszczy się nieustannie o nas i gwarantuje, że ta wieź między nami a Bogiem się nie kończy – podkreśla ksiądz Kowalski.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO