PUBLICYSTYKA
Odchudzanie z głową
Rozsądne odchudzanie jest dziś bardzo trudne. Kobiece pisma przepełnione są poradami i dietami, które rzekomo pomogą szybko zrzucić zbędne kilogramy. Niestety, większość z nich powoduje osłabienie organizmu i niemal natychmiastowy powrót do dawnej wagi. Jak więc odchudzać się skutecznie?
W poprzednim numerze tygodnika pisaliśmy o tym, jak ważna jest odpowiednia dieta. Wymieniliśmy te składniki i produkty, których potrzebuje organizm. Dziś chcemy bardziej szczegółowo podpowiedzieć, jak zabrać się do redukcji zbędnych kilogramów.
Zrób badania
Oczywiście, by odchudzanie miało sens, najpierw potrzebna jest nasza chęć. – Musimy wszystko dokładnie przemyśleć i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy gotowi i czy chcemy zmian w naszych nawykach żywieniowych – wyjaśnia Edyta Dulnik, dietetyk i właściciel Gabinetu „Kaloria” w Kielcach. – Warto też przeliczyć, ile tak naprawdę powinniśmy stracić kilogramów. W tym celu możemy posłużyć się bardzo prostymi i dostępnymi od dawna wzorami. Podstawowym jest BMI (Body Mass Index). Obliczamy go, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. Pożądany zakres to 18,5 – 24,9. Jeżeli nasz wynik znajduje się znacznie powyżej tego zakresu, oznacza to, że trzeba zrzucić kilogramy, a więc zmienić nawyki żywieniowe. Przed rozpoczęciem odchudzania należy też koniecznie wykonać morfologię, sprawdzić poziom glukozy, cholesterolu oraz tarczycę – podpowiada Edyta Dulnik.
Oczywiście, warto zgłosić się do specjalisty. Dietetyk podpowie, jak się zabrać do dzieła, i pomoże nam ułożyć odpowiedni plan żywieniowy, czyli taki, który pomoże, a nie zaszkodzi.
Podstawowe błędy
Specjalista uchroni nas przed wieloma pomyłkami, popełnianymi bardzo często przez ludzi, którzy próbują odchudzić się na własną rękę. – Podstawowym błędem jest oczekiwanie efektu w bardzo krótkim czasie, czyli stosowanie drastycznych pseudodiet, głodówek lub półgłodówek. Wiele osób stosuje przeróżne suplementy i specyfiki, które mają błyskawiczne spalać tkankę tłuszczową lub zmniejszać apetyt – zauważa dietetyk.
Poważnym błędem jest również zaniżanie wartości energetycznej posiłków. – To zazwyczaj wynik niewiedzy. Nastolatkowie, ale także osoby dorosłe, nie wiedzą, jak i ile jeść oraz jak przygotować posiłki, aby nie traciły wartości odżywczej. Dla najbardziej zdesperowanych nie ma ona znaczenia. Zapętlają się w przeliczaniu kilokalorii, aby za wszelką cenę osiągnąć swój cel. Niestety, często kosztem zdrowia, a nawet życia – mówi Edyta Dulnik.
Skutki niewłaściwego odchudzania bywają drastyczne, a przecież można tego wszystkiego uniknąć. W poradni dietetycznej dowiemy się, jak bezpiecznie i bez uszczerbku na zdrowiu tracić na wadze.
Pięć posiłków dziennie i ruch
Przypominamy również, że na odchudzanie potrzebny jest czas. Niezależnie jednak od tego, czy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, czy też zadbać o siebie, warto zastosować się do poleceń specjalistów. Chodzi o to, aby regularnie (najlepiej co trzy godziny) spożywać pięć posiłków dziennie, z dużym naciskiem na śniadanie. W naszym życiu nie powinno zabraknąć też ruchu. Regularna, dostosowana do naszych potrzeb aktywność fizyczna z pewnością pomoże utrzymać nam nie tylko piękną sylwetkę, ale też pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie.
Iwona Gajewska-Wrona