PUBLICYSTYKA
Noworoczne polowanie
Kiedy najlepiej kupować? Odpowiedź jest prosta: wtedy, kiedy jest najtaniej. Noworoczne wyprzedaże to świetna okazja, by poczynić zakupy w bardzo korzystnych cenach.
Moda na sezonowe wyprzedaże przyszła do nas z Zachodu. Sztandarowym przykładem jest Nowy Jork – noworoczne przeceny sięgają tam nawet 80 procent. Obejmują one przede wszystkim ubiegłoroczne kolekcje mody. Również polscy sprzedawcy podążają za tym trendem. Najwięcej noworocznych przecen i wyprzedaży znajdziemy w sklepach z odzieżą. Praktycznie każda witryna jest oklejona plakatami informującymi o ogromnych procentowych obniżkach lub promocjach typu „Kup 2 rzeczy, a trzecią dostaniesz gratis”. Jak się okazuje, nie tylko branża odzieżowa organizuje w tym czasie czyszczenie magazynów. Podobne oferty znajdziemy również w sklepach elektronicznych, księgarniach, drogeriach oraz perfumeriach.
Przedsiębiorcy prowadzący swój biznes zarówno w postaci tradycyjnej, jak i w Internecie bardzo często wykorzystują ten drugi kanał dystrybucji jako platformę wyprzedażową. W sieci można znaleźć towary niedostępne już w stacjonarnej dystrybucji. Sklepy internetowe bardzo często organizują tego typu akcje wyprzedażowe w popularnych serwisach aukcyjnych. Wiedzą, że to najlepszy sposób na dotarcie do klienta zorientowanego przede wszystkim na cenę produktu.
Cztery kąty…
Noworoczne przeceny obejmują jednak nie tylko zakupy w skali mikro. Również osoby planujące inwestycje liczone w dziesiątkach lub setkach tysięcy złotych mogą znaleźć coś dla siebie. O czym mowa? Na przykład o mieszkaniach. Nowe nieruchomości, których budowa została zakończona w ubiegłym roku, ale jeszcze nie znalazły nabywcy, mogą mieć cenę obniżoną nawet o 10 procent. Oczywiście wszystko zależy od sprzedawcy, ale planując zakup mieszkania warto sprawdzać również takie oferty. Można w ten sposób zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych i wydać je na… tańsze auto.
Cztery kółka
Wyprzedaże roczników w branży motoryzacyjnej to temat znany od lat. Nieużywany samochód z minimalnym przebiegiem można kupić na początku roku ze sporym rabatem. Dlaczego? Bo data produkcji wskazuje, iż jest to już roczne auto. Zniżka na tak „leciwy” wóz, w zależności od marki i modelu, waha się średnio od 5 do około 20 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach stanowi to nawet kilkanaście procent wyjściowej stawki. Taka forma oszczędności kusi zwłaszcza właścicieli firm, planujących wymianę floty. Mogą bowiem dzięki temu zaoszczędzić na całej operacji naprawdę ogromne sumy.
Rozsądek
Czym kierować się, planując zakupy na wyprzedażach? Przede wszystkim rozsądkiem. O ile do wydatków ponoszonych na zakup auta czy mieszkania podchodzimy ostrożnie i oferty sprawdzamy pod każdym kątem, o tyle w przypadku drobnych zakupów tracimy czujność. Samo zapewnienie sprzedawcy, że jest taniej, nie powinno przesądzać o naszych decyzjach. Warto przed pójściem do sklepu sprawdzić ceny towaru, na który planujemy wydać pieniądze. Może się bowiem okazać, że konkurencja oferuje go dużo taniej, lub najbardziej opłacalna będzie transakcja dokonana przez Internet. Warto też dobrze obejrzeć produkt i sprawdzić opinie o nim, ponieważ być może sprzedawca chce się pozbyć z magazynu zalegającego w nim bubla.
Piotr Wójcik