PUBLICYSTYKA
Nie damy się nudzie!
Tegoroczne ferie potrwają od 30 stycznia do 10 lutego. Sprawdźmy, jak można spędzić wolny czas.
Dwa tygodnie przerwy od szkoły niekoniecznie trzeba spędzać przed telewizorem bądź laptopem. Sposobów na aktywny wypoczynek jest wiele i każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie: od zajęć sportowych, poprzez wydarzenia kulturalne, po zwiedzanie ciekawych miejsc. Przedstawiamy propozycje nie tylko dla najmłodszych, ale również dla uczniów gimnazjów i liceum.
Na sportowo
Jak co roku bogatą ofertę przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach. MOSiR oferuje darmowe wejścia na basen i naukę pływania. – W określonych godzinach będzie można skorzystać z pomocy instruktora bądź popływać za darmo. Szczegółowe informacje, zapisy oraz harmonogram można są na naszej stronie www.mosir.kielce.pl – informuje Łukasz Dolski z MOSiR. A skoro jesteśmy przy wodnych atrakcjach: 1 lutego na pływalni „Delfin” przy ulicy Krakowskiej 2 będzie można stanąć do zawodów w zjeździe rurą na czas. Zaś od 29 stycznia do 5 lutego na basenie „Foka” na osiedlu Barwinek 31 rywalizować na wodnym torze przeszkód.
Dla tych, którzy nie lubią pływać, MOSiR przygotował turnieje tenisa stołowego oraz naukę jazdy na nartach i snowboardzie na stoku narciarskim „Telegraf”. Darmowe będą także wejścia na miejskie lodowisko przy ulicy Szczecińskiej.
Wygląda na to, że zimowa aura utrzyma się jeszcze przez kilka tygodni, dlatego kto chce zaoszczędzić na wakacje, może skorzystać z bogatej oferty ośrodków narciarskich w regionie. W Kielcach warto zajrzeć na Telegraf lub na Stadion, na którym właściciele tras przygotowali specjalną ofertę na ferie. W maksymalnie 6–osobowych grupach można wykupić szkolenie wraz z karnetem w atrakcyjnych cenach. Szczegóły promocji znajdziemy na stronie www.stadion.kielce.pl. Świetne warunki do szusowania panują też w Niestachowie, Tumlinie, Krajnie i Bałtowie.
Natomiast w Kieleckim Teatrze Tańca od 6 do 9 lutego organizowane są warsztaty taneczne dla początkujących i średnio zaawansowanych. Zajęcia obejmują disco dance, hip-hop, jazz, taniec współczesny oraz klasyczny.
Są wolne miejsca
Ci, którzy chcą aktywnie wypocząć poza granicami naszego województwa, mają jeszcze taką okazję, bo ofert obozów zimowych nie brakuje. Rodzice muszą jednak przygotować się na wydatek rzędu 1,6-2 tysiące złotych za wczasy w polskich górach lub na Słowacji.
– Ceny zaczynają się już od tysiąca złotych. W tej kwocie mamy zagwarantowany przejazd, nocleg, opiekę, wyżywienie oraz instruktora. Dodatkowo trzeba wykupić na miejscu karnet na stok. Obozy w Polsce i na Słowacji są w podobnych cenach, ale za granicą trzeba trochę więcej wydać na skipassy – wyjaśnia Edyta Rabiej, właścicielka biura turystycznego „Busferie”.
Zdecydowanie więcej wydamy na podróż do takich krajów, jak Austria czy Włochy. Ceny samych wycieczek zaczynają się od około dwóch tysięcy złotych. – W tym roku zainteresowanie jest troszkę mniejsze niż w poprzednich latach, choć nie wiem dlaczego. Może ludzie oszczędzają na wakacje – dodaje Rabiej.
Istotnie, wskazują na to ogólnopolskie dane: dzieci i młodzież coraz chętniej wybierają słoneczny wypoczynek niż zimowe klimaty. Według sieci agencyjnej Travelplanet popularność wyjazdów do egzotycznych krajów wzrosła o 76 procent w porównaniu z zeszłym rokiem. Coraz częściej wybieramy takie kierunki, jak Wyspy Kanaryjskie czy Tajlandia. Wśród kierunków zimowych nadal królują Włochy, Austria i Czechy.
Kulturalnie
Nie każdy jednak lubi uprawiać sport, dlatego bogatą ofertą kuszą miejskie instytucje kultury. W Instytucie Dizajnu wystartowały zapisy na warsztaty „Stolarka dla dzikich dzieci”. Dziatwa w wieku od 7 do 12 lat nauczy się używać tradycyjne narzędzia stolarskie. Będzie piłować, wiercić, szlifować i wbijać gwoździe! Pozna różne gatunki drewna w najrozmaitszej postaci. W ramach warsztatów wykona drewniane zabawki, gry i instrumenty.
W Muzeum Zabawek i Zabawy odbędą się ferie pod hasłem „Logicznie i plastycznie”. W pierwszym tygodniu uczestnicy warsztatów wykonają różne ozdoby do swojego pokoju: gwiazdę z papierowych toreb, ramki na zdjęcia, tekturowe literki oraz kompozycję kwiatową z rolek. Dowiedzą się też, w jaki sposób robić zabawki z odzyskanych materiałów, na przykład rolek po papierze toaletowym. W drugim tygodniu stworzą wazony na kwiaty ze słoików i przyborniki na biurko z glinianych naczyń.
Ciekawie będzie też w Energetycznym Centrum Nauki. Po krótkiej przerwie powracają Ozoboty, urządzenia służące do interaktywnej, twórczej zabawy. To zdobywca głównych nagród w kategorii „Best Robot” na światowych targach w USA: Consumer Electronics Show w 2015 r. i International Toy Fair w 2014 r. Pomimo swoich gabarytów maszyny dają mnóstwo możliwości, rozwijają wyobraźnię i logiczne myślenie, a dzieci uczą się programowania z ogromną przyjemnością.
Oprócz warsztatów z Ozobotami, będzie można dowiedzieć się, czy wróble, sikorki i kaczki mogą jeść to samo i jak je karmić. – Zapraszamy na praktyczne zajęcia w laboratorium „Generator mocy”. O tym, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, aby nie zrobić im krzywdy, opowie nasza ptasia specjalistka – zachęca Karolina Cieślik z ECN–u.
Wygląda więc na to, że nikt w ferie nie powinien zaznać nudy. Zatem – miłej zabawy!
Piotr Natkaniec