Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

News

piątek, 10 kwietnia 2015 20:56 / Autor: Maciej
News
News
Maciej
Maciej

Gdy w Wielki Czwartek przygotowywaliśmy się w skupieniu do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w dalekiej Kenii, w mieście Garissa, na tamtejszym uniwersytecie, somalijscy wyznawcy proroka Mahometa z zimną krwią wymordowali blisko 150 studentów. Tylko dlatego, że byli wyznawcami Jezusa Chrystusa.

Polskie media nie rozwodziły się specjalnie nad tym aktem barbarzyństwa. Cóż, może nie chciały nam, katolikom, psuć nastroju powagi w Wielki Piątek, a może doszły do wniosku, że jest tyle fajniejszych informacji niż kolejna rzeź dokonana na chrześcijanach w jakimś ciemnym kącie globu. Kolejna, bo przecież codziennie z faksów największych agencji prasowych świata spływają do znudzonych redaktorów kolejne informacje o kolejnych katolikach zamordowanych w kolejnych mniejszych bądź większych masakrach. Więc cóż to w sumie za news?

Bo jakiż ma sens epatować w kółko tymi samymi informacjami? Na przykład o tym, że każdego roku na świecie mordowanych jest – uwaga! – od 150 do 170 tysięcy wyznawców Chrystusa? O tym, że w takiej Ugandzie w ciągu minionych 20 lat zabito ich około 100 tysięcy? O tym, że tylko w Nigerii co tydzień ginie ich kilkuset? O tym, że w Sudanie, Etiopii i Somalii nadal – uwaga! – krzyżuje się chrześcijan? Albo o tym, że w Kolumbii doliczono się w XXI wieku 40 tysięcy katolickich ofiar? Ewentualnie o tym, że od 1980 roku do tej chwili samych tylko misjonarzy zamordowano 1062? I tak dalej.

Kogo to dziś interesuje?

Zainteresowało trzech śpiewających księży z Paryża. Przed świętami postanowili urządzić koncert charytatywny dla chrześcijańskich ofiar prześladowań, zebrać pieniądze i posłać je osieroconym rodzinom w Syrii i Iraku. W paryskim metrze wywiesili plakaty. Było na nich słowo „chrześcijanie”. Władze Paryskich Zakładów Komunikacyjnych kazały je jednak usunąć, bo z powodu wspomnianego słowa „łamią one zasady laickości”, a ponadto mogą obrażać uczucia religijne wyznawców innych religii.

Plakaty usunięto.

Niestety, to też już nie jest żaden news.

Fot. Woody Hibbard (www.flickr.com/photos/pamwood707)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO