PUBLICYSTYKA
Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Rozpoczęliśmy Wielki Post. Jest to czas łaski i pracy nad przemianą swojego serca. Słowo Boże, kierowane do nas w tym okresie, zachęca do odwrócenia się od zła i zwrócenia ku Panu Bogu.
Kościół zachęca do postu, modlitwy i jałmużny. Post jest fundamentem ascezy chrześcijańskiej. Jest on nie tylko oparty na nakazie spożywania określonej ilości i jakości pokarmu, nie jest rodzajem diety, ale osobistą decyzją, aby przez odmówienie sobie pewnych rzeczy, które lubimy, które nam smakują, otworzyć się na Boga i bliźniego. Post może być formą solidarności z cierpiącymi głód. Służy też oczyszczeniu, zbliżeniu do Pana Boga. Jezus przypomina nam, że pewien rodzaj duchów wyrzuca się postem i modlitwą (por. Mt 17,21).
Do modlitwy jesteśmy zapraszani codziennie. Towarzyszy nam ona w każdym momencie: rano, podczas naszych obowiązków oraz wieczorem, kiedy podsumowujemy każdy przeżyty dzień. Przykład dał nam Chrystus, który modlił się w różnych okolicznościach oraz przed wszystkimi ważnymi wydarzeniami. Modlitwa jest zjednoczeniem się z Panem Bogiem i oddechem dla duszy. Czyni nasze życie piękniejszym. Może być wspólnotowa i osobista. Nawet kiedy wypowiadamy akty strzeliste – „Jezu, ufam Tobie”, „Boże prowadź mnie” – odkrywamy obecność Boga.
Jałmużna, znana nie tylko w praktyce Kościoła katolickiego, jest darem otwartego serca. Powinna być motywowana przykazaniem miłości, a nie litością. Obserwujemy, że jałmużna przyjmuje dziś różne formy. Na przykład dzieł miłosierdzia, które funkcjonują dzięki szczodrości i życzliwości wiernych ze wspólnot parafialnych. Może być też wyrazem naszej osobistej ofiary, często skromnej i bezimiennej, czasami niewielkiej, ale uczynionej z miłością. Wartość jałmużny jest ogromna i dowodzi, że z miłości interesuję się losem braci i sióstr, którzy są w potrzebie.
Do głębszej refleksji nad własnym życiem skłaniają nas nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Odkrywamy w nich prawdę o krzyżu oraz o zbawczej i odkupieńczej mocy Chrystusa. Trudne doświadczenia obecne są w życiu każdego człowieka, ale patrząc na cierpiącego Jezusa widzimy, że nie jesteśmy w nich sami.
Wielki Post wpisuje się w przesłanie, które Kościół przeżywa w roku duszpasterskim: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Zawsze nawraca się człowiek dobrej woli. Nawrócenie jest oczyszczeniem z tego, co jest słabe i grzeszne oraz służy odnowie wiary, którego źródłem jest Ewangelia, Księga Życia i Miłości. Sięgając do Niej, żyjemy w prawdzie o sobie i jest nam łatwiej podejmować wszystkie wymagania wynikające z przykazania miłości Boga i bliźniego. Szczęść Boże.
Jan Piotrowski, biskup kielecki