Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Naprawdę długi weekend

niedziela, 23 kwietnia 2023 16:28 / Autor: Michał Łosiak
Naprawdę długi weekend
Naprawdę długi weekend
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zbliża się upragniona majówka. Jak zwykle mamy cały wachlarz możliwości spędzenia tego wyjątkowego czasu. Mieszkańcy naszego regionu wybierają aktywny wypoczynek w regionie, kraju i… międzynarodowe wycieczki.

W tym roku 1 maja wypada w poniedziałek. Wykorzystując więc trzy dni urlopowe możemy liczyć na nawet dziewięć dni wolnego. Warto spędzić ten czas w ciekawy sposób.

W regionie jest ciekawie

Majówkę możemy miło przeżyć w regionie, nie oddalając się za bardzo od miejsca zamieszkania. Opcji jest wiele, a co najważniejsze wcale nie musimy być zmotoryzowani.

– Na przykład do Sandomierza możemy pojechać specjalnym, turystycznym pociągiem, który wyjeżdża rano z Kielc. W drogę powrotną do stolicy regionu wyrusza on po południu – tłumaczy Magdalena Osełka z Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Pociąg będzie kursował od 29 kwietnia do 3 maja.

– W samym Sandomierzu, który doskonale znany, możemy zobaczyć aż 120 zabytków, ale także wziąć udział w ciekawych imprezach. 29 kwietnia odbędzie się otwarcie sezonu turystycznego, połączone z turniejem rycerskim, więc możemy liczyć na inscenizacje historyczne. Z kolei 2 maja odbędzie się sadzenie jabłonek połączone z koncertami – dodaje nasza rozmówczyni.

Pomysłem na aktywne spędzenie tegorocznej majówki, może być zabranie do wspomnianego pociągu roweru i powrót ponad stukilometrowym odcinkiem szlaku Green Velo.

Nie można oczywiście zapomnieć o Świętokrzyskim Parku Narodowym. To doskonały czas, aby wejść na Łysicę, czy Święty Krzyż.

– Wycieczka ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi przez Święty Krzyż to około dwudziestu kilometrów wędrówki. Do tej pory, turyści mieli problem, żeby wrócić z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny. Teraz Związek Gmin Gór Świętokrzyskich uruchomił specjalne połączenie busa, który okrąża Łysogóry przejeżdżając przez najważniejsze miejscowości. Cena przejazdu to tylko jeden złoty. Możemy też przejść krótszymi trasami. Wszystko dzięki nowym szlakom, które powstały w zeszłym roku – informuje Magdalena Osełka.

Przez park wiedzie także trasa rowerowa. Ma szesnaście kilometrów i prowadzi od Świętej Katarzyny w okolice Nowej Słupi.

– Warto wziąć na tę wycieczkę rower inny niż miejski – trekkingowy lub górski doskonale da sobie radę. To świetna propozycja na spełnienie czasu w naturze. Powinni sobie na niej poradzić nawet najmłodsi – zauważa nasza rozmówczyni.

Na miły długi weekend mogą liczyć również amatorzy dobrych smaków. Od 30 kwietnia do 1 maja odbywać się będzie Festiwal Smaków w Tokarni. Zobaczymy więc nie tylko zabytkowe wnętrza chałup i innych budynków, ale także spróbujemy regionalnych pyszności od Kół Gospodyń Wiejskich i restauracji z różnych okolic.

– Żeby ciekawie spędzić majówkę nie trzeba wyjeżdżać jednak z Kielc. Możemy przy tym skorzystać z roweru miejskiego. Warto wybrać się do Ogrodu Botanicznego, którego otwarcie już 1 maja. Dla dzieci przewidziana jest gra terenowa, ognisko, a chętni będą mogli kupić sadzonki.

W kraju i na świecie

Ostatnie lata dla branży turystycznej nie były najlepsze. Teraz wszystko się jednak znacząco poprawiło.

– Były też dobre strony pandemii: poniekąd dzięki tej sytuacji pokochaliśmy nasz kraj i trend się utrzymuje. Jeździliśmy w okolice Sandomierza, gór, nad morze. Chętnie wybieraliśmy agroturystykę, SPA i aktywną turystykę. Mamy bowiem tę świadomość, że należy dbać o zdrowie – tłumaczy Alicja Redlich-Michalska, właścicielka Biura Turystycznego „Abex”.

Popularne są również kierunki zagraniczne. Wśród wielu z nich hitem staje się Turcja.

– Wszyscy zwracamy uwagę na ceny i liczymy się z pieniędzmi. Duże powodzenie ma więc Turcja w wersji all inclusive. Tym bardziej, że ten kraj oferuje wiele atrakcji. Jeżeli jedziemy z rodziną to mamy do dyspozycji zabawy dla dzieci, zjeżdżalnie i zajęcia w grupach. Możemy liczyć na odwiedzenie ciekawych miejsc takich jak Pamukkale, czy Kapadocja. Do naszej dyspozycji jest ciepłe morze i przepiękne plaże. Nie można zapomnieć o pysznym jedzeniu i doskonałej obsłudze – podkreśla nasza rozmówczyni.

Wśród popularnych krajów są też słoneczne Włochy.

– Chcemy wyjeżdżać nie tylko na plaże, ale również do Rzymu, Neapolu, Palermo, Katanii, czy na Sycylię. Tę ostatnią szczególnie polecam. Wielu Polaków wybiera ostatnio ten kierunek. Warto przywieźć trochę ciepła do naszego kraju. Tutaj również możemy liczyć na doskonałe jedzenie. Koniecznie trzeba wymienić Hiszpanię, Grecję i Maltę – wspaniałą wyspę, odkrytą przez turystów nie tak dawno, znajdującą się 90 kilometrów od Sycylii. To miejsce pełne historii, w którym nie można się nudzić – dodaje Alicja Redlich-Michalska.

Tak więc ruszamy na majówkę. Szkoda tylko, że tak szybko trzeba z niej wracać.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO