Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Modlitwa, która towarzyszy nam od dziecka

piątek, 19 września 2014 14:09 / Autor: Katarzyna Bernat
Modlitwa, która towarzyszy nam od dziecka
Modlitwa, która towarzyszy nam od dziecka
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Modlitwa „Ojcze nasz” towarzyszy nam od dziecka przez całe życie. Jezus przekazał ją swoim apostołom i do dziś wyróżnia ona uczniów Chrystusa. Warto więc przeanalizować jej poszczególne fragmenty.

- W modlitwie tej zawarte jest wszystko, czego człowiek potrzebuje do życia – mówi ksiądz dr Miłosz Hołda, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. - Prośby są poukładane w odpowiedniej kolejności i mają nas wychowywać w odniesieniu do Boga, bliźniego i samego siebie. Dotyczą one doczesności oraz spraw nadprzyrodzonych.

Rozpoczyna się wezwaniem „Ojcze nasz, Któryś jest w Niebie”. – Bóg pozwala nam się poznać jako nasz Ojciec. Modlimy się nią zarówno indywidualnie, jak i we wspólnocie Kościoła – mówi ksiądz dr Adam Wilczyński, wykładowca w WSD w Kielcach.

„Święć się imię Twoje”: – Najpierw uwielbiamy Pana Boga, oddajemy Mu cześć i chwałę. Dopiero później przedstawimy Ojcu swoje potrzeby – dodaje ksiądz Adam.

„Przyjdź Królestwo Twoje”: – „Królestwo” to nie osobne państwo tylko dla chrześcijan, ale obecność Boga w sercach wiernych, którzy za Nim idą i zwracają się do Niego. Prośba o przyjście Królestwa wymaga od nas wiele odwagi. Święty Hieronim mówił: „Tylko wielka zuchwałość lub czyste sumienie mogą prosić o przyjście Królestwa i nie bać się Sądu Bożego” – zaznacza ksiądz Miłosz. - My nie jesteśmy stworzeni do doczesności, która jest tylko przejściowym etapem życia. Naszym przeznaczeniem jest wieczność. Życie z Bogiem to sens naszego istnienia i naszej modlitwy – dodaje ksiądz Adam.

„Bądź wola Twoja”: – Okazujemy Panu Bogu zaufanie i zgadzamy się z góry na to, co On nam przygotował, bo wszystko co się dzieje w naszym życiu jest w ręku miłującego Ojca. Nawet jeśli są to przeciwności i trudne doświadczenia. One też mają doprowadzić nas do Nieba. Zrezygnowanie ze swojej woli jest zawsze trudne dla człowieka – mówi ksiądz Adam. ksiądz Przyjęcie woli Bożej jest zawsze dla nas korzystne, ponieważ Bóg widzi znacznie „szerzej” niż my – uzupełnia ksiądz Miłosz.

„Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”: – Słowo epiousion, które występuje w tekście greckim, można tłumaczyć zarówno jako „codzienny” „powszedni”, jak i „nadprzyrodzony” - taki, który się nigdy nie skończy. W eucharystii Jezus objawia nam się również pod postacią chleba – podkreśla ksiądz Adam.

„Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”: – Jezus wielokrotnie mówił, że warunkiem życia z Bogiem jest przebaczenie. Do przebaczenia jesteśmy zdolni, jeśli włączamy się w relację z Bogiem. Człowiekowi samemu trudno byłoby przebaczyć doznane krzywdy – uważa ksiądz Miłosz.

„Nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode Złego”: - Człowiek po grzechu pierworodnym jest wystawiony na pokusy. One nie są grzechem. Pan Bóg może nam dopomóc swą łaską, abyśmy im nie ulegali, lecz umieli wybierać dobro – mówi ksiądz Adam. - Pokusy nie muszą prowadzić do grzechu, czasami Pan Bóg dopuszcza je, aby przyczyniały się do naszego wzrostu duchowego – wyjaśnia ksiądz Miłosz.

„Amen”. – Ostatnie słowo stanowi niejako podpis pod modlitwą, bo oznacza: „To Prawda”, „Niech się stanie”. Symbolem Prawdy w języku hebrajskim jest skała, na której można się oprzeć. Tak jak my w naszym życiu możemy oprzeć się na Chrystusie – kończy ksiądz Wilczyński.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO