PUBLICYSTYKA
Minął rok…
Co przyniósł miniony rok dla Kielc, regionu i jego mieszkańców? Przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia ubiegłych dwunastu miesięcy.
Styczeń
Na początku roku nasz region odwiedzili najważniejsi politycy. W Starachowicach Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, mówił o przygotowaniach partii do wyborów samorządowych w 2018 roku oraz zmianach w ordynacji wyborczej. Minister Mariusz Błaszczak odwiedził Sitkówkę-Nowiny, gdzie otworzył między innymi posterunek policji. Sąd Okręgowy uznał dziekana Wydziału Zarządzania i Administracji UJK Wojciecha Saletrę za kłamcę lustracyjnego. W ostatni dzień stycznia wydarzyła się jedna z największych tragedii ostatnich lat: zabójstwo 5-letniego chłopca i jego 15-letniej siostry w jednym z bloków przy ulicy Daszyńskiego. Matka dzieci przyznała się do winy. Na dalszym etapie śledztwa została uznana za niepoczytalną.
Luty
Otworzono długo wyczekiwany drugi w Kielcach Szpitalny Oddział Ratunkowy przy szpitalu im. Świętego Aleksandra, który znacznie poprawił dostęp do świadczeń medycznych w stolicy regionu. Pożegnaliśmy też Annę Sowę, pełnomocnika prezydenta Kielc ds. osób niepełnosprawnych. Od lat walczyła o usuwanie barier utrudniających życie osobom niepełnosprawnym.
Marzec
Po dziewięciu latach finansowania Korony Kielce przez miasto prezydent Wojciech Lubawski sprzedał klub Dieterowi Burdenskiemu, niemieckiemu inwestorowi i byłemu piłkarzowi. Za 850 tys. euro Burdenski kupił 72 procent udziałów. Korona przeszła w okresie letnim rewolucję, ale jak na razie spisuje się bardzo dobrze i w połowie sezonu zajmuje ósme miejsce w ligowej tabeli. Także w marcu premierę miał film „Wyklęty” w reżyserii kielczanina Konrada Łęckiego, poświęcony Żołnierzom Niezłomnym.
Kwiecień
Po sprzedaży Korony Kielce przyszła kolejna dobra wiadomość od władz samorządowych. Za 20 milionów złotych miasto kupiło dworzec PKS od spółki PKS2. Władze Kielc od razu wzięły się za porządkowanie obiektu i przygotowania do gruntownej przebudowy. Ta ruszy w pierwszym kwartale 2018 roku. Także w kwietniu Sąd Okręgowy skazał na 25 lat więzienia Piotra K., zabójcę Karola Piróga, kibica kieleckiej Korony. Do tragedii doszło w 2007 roku, a Piotr K. był poszukiwany przez osiem lat. Został zatrzymany w Anglii.
Maj
Nowy właściciel Korony Kielce nie czekał długo z pierwszymi zmianami w klubie. Już w maju ogłosił, że kielecką drużynę przejmuje Gino Lettieri. W tym samym czasie Vive Tauron Kielce wywalczyło po raz 14. mistrzostwo Polski. Kielczanie pokonali w finale Orlen Wisłę Płock. Niestety, nie obyło się bez złych informacji. Tłumy mieszkańców Kielc pożegnały Pawła Pierścińskiego, wybitnego fotografika, krytyka sztuki i publicystę. Paweł Pierściński odszedł w wieku 79 lat.
Czerwiec
Połowa roku minęła pod znakiem sportu. Kielce były współgospodarzem Mistrzostw Europy do lat 21 w piłce nożnej. Do stolicy regionu zjechały tysiące kibiców ze Szwecji, Słowacji i Anglii. Młodzieżowe Euro było ogromnym sukcesem. Również w czerwcu ogłoszono, że u zbiegu ulic Wrzosowej i alei księdza Jerzego Popiełuszki powstanie Centralne Laboratorium Głównego Urzędu Miar. Warta blisko 200 milionów złotych inwestycja zakłada budowę kompleksu laboratoriów, w których będą prowadzone najbardziej innowacyjne badania metrologiczne.
Lipiec
Kielecki Park Technologiczny uzbraja kolejne tereny inwestycyjne, a Zarząd Transportu Miejskiego nie może rozstrzygnąć przetargu komunikacyjnego. Od lipca trwa batalia z radomską firmą Michalczewski, która wygrała przetarg. Jednym z głównych punktów konfliktu była lokalizacja bazy – początkowo jak się okazało, ma ona powstać przy ulicy Przęsłowej. Do tej pory kielczanie nie wiedzą, kto będzie przewoźnikiem przez najbliższe 10 lat.
Sierpień
Z całej Polski, w tym z diecezji kieleckiej, podążały pielgrzymki na Jasną Górę, aby pokłonić się Matce Bożej Królowej Polski.Odbył się wspólny koncert Telewizji Polskiej i miasta Kielce. Po majowym zamieszaniu z przenosinami festiwalu opolskiego do Kielc, władze TVP i miasta podpisały umowę o współpracy nie tylko na pojedynczy koncert, ale również na kolejne lata.
Wrzesień
Zmarł ksiądz biskup Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki w latach 1993-2014, znany z troski o Kościół i Ojczyznę. Uroczystości pogrzebowe trwały dwa dni. Biskupa pożegnali: Episkopat Polski, duchowieństwo, najwyższe władze państwowe i samorządowe oraz licznie zgromadzeni diecezjanie. Radio eM Kielce przeprowadziło się do nowej siedziby przy ul. Sienkiewicza 2. Kielce zostały Europejskim Miastem Sportu. O przyznaniu tytułu poinformowali prezydent Wojciech Lubawski oraz europoseł Bogdan Wenta. W tym roku na rogatkach miasta staną specjalne znaki informujące przyjezdnych i miejscowych o tym fakcie. We wrześniu oddano też do użytku blisko 20-kilometrowy odcinek trasy ekspresowej S7 od Jędrzejowa do granicy województwa.
Październik
1 października weszła w życie ustawa o sieci szpitali. Jedną z konsekwencji nowych uregulowań są zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Wprowadzenie sieci szpitali zbiegło się z protestami lekarzy rezydentów, którzy pikietowali także w Kielcach. Jesteśmy też coraz bliżej otwarcia kieleckiego Ogrodu Botanicznego. W październiku, dzięki dniom otwartym, był po raz pierwszy otwarty dla zwiedzających.
Listopad
Ojciec Święty Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej. Został nim ks. dr Andrzej Kaleta, wychowawca alumnów, wieloletni dyrektor Biblioteki WSD, wykładowca akademicki UJK. Ksiądz biskup Jan Piotrowski uroczyście poświęcił nową siedzibę Radia eM Kielce. Na to wydarzenie zaproszonych zostało wielu gości: przedstawicieli władz, instytucji oraz przyjaciół Radia eM Kielce. Doszło do wstrząsającego wypadku na ulicy Grunwaldzkiej. Pijany mężczyzna wjechał terenowym BMW w przystanek, zabijając jedną kobietę i raniąc pięć osób. W tym samym dniu władze PKP poinformowały o rozpoczęciu w 2019 roku długo wyczekiwanym remoncie kieleckiego dworca. Targi Kielce obchodziły 25-lecie istnienia.
Grudzień
Na początku miesiąca odbyły się święcenia nowego biskupa pomocniczego księdza Andrzeja Kalety. Głównym konsekratorem był ksiądz biskup Jan Piotrowski, a w uroczystości uczestniczył również nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Wraz z mijającym rokiem miało się zakończyć zamieszanie związane z przetargiem na obsługę linii autobusowych w Kielcach. 29 grudnia odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym z udziałem zainteresowanych stron: ZTM, MPK i firmy Michalczewski. Wyrok zostanie ogłoszony 11 stycznia.
Piotr Natkaniec
Katarzyna Bernat