Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

PUBLICYSTYKA

Miejsce łask i cudów

piątek, 22 marca 2013 10:27 / Autor:
Miejsce łask i cudów
Miejsce łask i cudów

W czerwcu tego roku kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu zostanie wyniesiony do godności bazyliki mniejszej. W Wielkim Tygodniu, kiedy celebrujemy Mękę i Śmierć Chrystusa, warto zwrócić uwagę na najstarsze polskie sanktuarium, w którym od wieków przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Wyjątkową oprawę mają tam uroczystości Wielkiego Piątku.

Najstarsze polskie sanktuarium o tysiącletniej tradycji odwiedza coraz więcej pielgrzymów. – Rocznie przybywa około 250 tysięcy osób (w tym 50 tysięcy powraca corocznie), zarówno indywidualnie, jak i w grupach zorganizowanych na przykład przez parafie – mówi ojciec Dariusz Malajka, rektor kościoła na Świętym Krzyżu.

Jest to również miejsce, w którym ludzie doznają licznych łask i cudów. – W 2007 roku odnotowaliśmy cud uzdrowienia Agaty, która po modlitwie u stóp relikwii została uleczona ze śmiertelnej choroby. Cuda dokonują się również w sakramencie pokuty i pojednania. U kratek konfesjonału wierni przyznają, że zostali dotknięci Bożą Miłością. Zdarza się, że człowiek po wielu latach odejścia od Pana Boga, przychodząc na Święty Krzyż i doświadczając w tym miejscu mocy modlitwy, nawraca się – opowiada ojciec Dariusz.

Do świętokrzyskiego sanktuarium pielgrzymowali polscy królowie. – Z przekazów historycznych wiemy, że często bywał tu król Władysław Jagiełło. Stąd czerpał moc i natchnienie, aby mądrze sprawować władzę w państwie. Wiemy, że jako pątnik modlił się na Świętym Krzyżu przed bitwą pod Grunwaldem w 1410 roku – mówi ojciec Malajka.

Od 1936 roku sanktuarium opiekuje się Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. – Kiedy przejmowaliśmy je, było mocno zdewastowane. W 1914 roku kościół zniszczyła wieża, wysadzona w powietrze przez uciekające wojska austriackie. Klasztor znajdował się w opłakanym stanie. Na szczęście nasi bracia mieli wizję i odwagę, aby przywrócić temu miejscu niepowtarzalny charakter. Stało się ono szkołą misjonarską, bo od wielu lat prowadzimy nowicjat dla kandydatów do naszej rodziny zakonnej. Tutaj, w surowych warunkach Gór Świętokrzyskich, nasi bracia przygotowują się do pracy duszpasterskiej na misjach i rozeznają swoje powołanie – wyjaśnia ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru.

Kościół Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu jeszcze w tym roku będzie wyniesiony do godności bazyliki mniejszej. Decyzja zapadła 26 lutego w Watykanie. – Uroczystości nadania tytułu odbędą się 16 czerwca. Mszę świętą o godzinie 12 odprawi ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz z Krakowa. Zaproszeni zostaną wszyscy członkowie Episkopatu oraz wierni. Chcemy, aby wydarzenie miało wymiar regionalny, ponieważ jest to miejsce, z którym wszyscy mieszkańcy Ziemi Świętego Krzyża powinni się identyfikować – mówi ojciec Wiecha.

Wielki Tydzień skłania do głębszej refleksji nad tajemnicą Krzyża. W Wielki Piątek o godz. 12 z Nowej Słupi wyruszy Droga Krzyżowa na Święty Krzyż (w ubiegłym roku uczestniczyło w niej około dwóch tysięcy pątników). Przewodniczył jej będzie ks. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. – Pierwsza stacja jest przy kościele w Nowej Słupi i stamtąd idziemy pod górę, rozważając kolejne tajemnice Męki Pańskiej. O godz. 15 w sanktuarium rozpocznie się liturgia wielkopiątkowa. Najbardziej podniosłą chwilą będzie odsłonięcie relikwii ze słowami: „Oto Drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. W oczach wielu wiernych widać wtedy łzy wzruszenia; mogą przecież adorować cząstkę Chrystusowego krzyża, ukrytą w relikwiarzu. Ten szczególny czas przeżyjmy więc w świętokrzyskim sanktuarium – zachęca ojciec Zygfryd Wiecha.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO