PUBLICYSTYKA
Masz fotografie autobusów?
Już osiemdziesiąt pięć lat temu kieleccy radni zabiegali o utworzenie przedsiębiorstwa autobusowego. Z tych starań nic nie wyszło, ale przed II wojną światową w mieście czynna była linia prowadząca z dworca PKP na Stadion. Historycy poszukują informacji, jak często kursował ten autobus i czyją był własnością. Faktem jest jednak, że na komunikację miejską z prawdziwego zdarzenia kielczanie musieli jeszcze poczekać.
Dopiero 22 lipca 1951 r. Miejska Rada Narodowa postanowiła utworzyć wydział, a następnie Zakład Komunikacji Miejskiej w ramach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Kielcach. Po pięciu latach, 1 stycznia 1956 roku, na wniosek Miejskiej Rady Narodowej w Kielcach Ministerstwo Gospodarki Komunalnej powołało do życia samodzielną instytucję – Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Kielcach. Po mieście jeździło wówczas już 14 autobusów marki Mavag i Star 52. Starsi kielczanie pamiętają pierwszą zajezdnię na podwórku przy ówczesnej ulicy Rewolucji Październikowej 20c (dziś Warszawskiej) i dawne autobusy.
Jak potoczyły się dalsze losy miejskiej kieleckiej komunikacji? Odpowiedzi szukają organizatorzy wystawy przygotowywanej w kieleckim Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Właśnie w związku z nią zwracają się do mieszkańców Kielc z prośbą o udostępnienie zdjęć kieleckich autobusów z dawnych lat oraz podzielenie się własnymi wspomnieniami o tym, jak niegdyś jeździło się „czwórką”, „dwudziestką” czy „jedenastką” do Chemaru. A może ktoś ma stare bilety albo mandat za jazdę bez biletu?
Zdjęcia i inne materiały po zeskanowaniu wrócą do ich właścicieli, ale każdy będzie mógł obejrzeć je na wystawie.
Posiadaczy fotografii kieleckich autobusów na dawnych kieleckich ulicach prosimy o kontakt z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach tel. 41 – 36–76–801, e–mail: sekretariat@zamkowa3.pl
Marek Maciągowski,
OMPiO Kielce