Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Mamy wolną Ojczyznę

piątek, 09 listopada 2018 08:36 / Autor: Radio eM
Mamy wolną Ojczyznę
Mamy wolną Ojczyznę
Radio eM
Radio eM

Rozmowa z Agatą Wojtyszek, wojewodą świętokrzyskim.

Obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jakie ma ona znaczenie dla współczesnych?

Przed stu laty nasi przodkowie, po 123 latach niewoli, odzyskali niepodległość. Przez ten czas widzieliśmy, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Pokazała to okupacja niemiecka i okres komunizmu. Nasze pokolenie ma szczęście żyć w niepodległym kraju. Musimy o tym przypominać i dziękować tym, którzy ją wywalczyli. Naszym zadaniem jest znać naszą historię, abyśmy umieli budować przyszłość. Młode pokolenie, które nie doświadczyło niewoli, musi czerpać od świadków tamtych wydarzeń wiedzę, doświadczenie oraz uczyć się poświęcenia dla Ojczyzny. Na nią składa się nasza historia, zwyczaje, wiara, przyroda oraz dorobek materialny poprzednich pokoleń. To wszystko musimy też przekazać młodemu pokoleniu.

Czy patriotyzmu da się nauczyć?

Uczymy się go od najmłodszych lat. Patriotyzm wypływa ze współdziałania domu rodzinnego, szkoły, instytucji państwowych oraz Kościoła katolickiego, który w czasach zniewolenia był ostoją polskości. Nasi przodkowie nieśli na sztandarach: Bóg, Honor, Ojczyzna i chcemy to czynić dalej. Uczestnicząc w patriotycznych, doniosłych uroczystościach, jak Święto Niepodległości 11 listopada, manifestujemy przynależność do wspólnoty narodowej.

Zainicjowała Pani szereg przedsięwzięć, których celem było budowanie patriotyzmu.

Owszem. W roku szkolnym 2017/2018 zorganizowaliśmy „Korowód Niepodległości”. Wspólnie z historykami IPN spotykaliśmy się z młodzieżą. Byliśmy w każdym powiecie. Zrealizowaliśmy „Środy z Niepodległą”, czyli w środy zapraszaliśmy do kina dziadków, rodziców i wnuków do wspólnego oglądania filmów o najnowszej historii Polski. Drugi projekt „Niepodległa tech, wczoraj, dziś i jutro”, zaczął się od konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży. W trzech grupach wiekowych przygotowano projekt graficzny, jak młodzież wyobraża sobie niepodległość. Wpłynęło ponad 200 prac, konkurs już został rozstrzygnięty. Projekt, który wygrał jest na zaproszeniu na obchody Święta Niepodległości. Ponadto klasy laureatów mogą spędzić czas w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach i uczestniczyć w lekcjach o polskich naukowcach, którzy w czasach kiedy Polski nie było na mapach, tworzyli nowe technologie wspierając polską naukę. Naukowcy ci mówili, że są Polakami i tworzą dla Polski. Dziś przez takie spotkania uczymy historii i pokazujemy, że rozwój techniki i gospodarki także kształtuje niepodległość kraju. Kulminacją 14 listopada będzie sympozjum naukowe o „Centralnym Okręgu Przemysłowym”.

To nie wszystko...

Już niedługo zaprosimy dzieci i młodzież do gry, którą przygotujemy w dwóch odsłonach. Najpierw przeprowadzimy quiz historyczny, a potem zaprosimy do gry planszowej dotyczącej odzyskania niepodległości. Gra znajdzie się w każdej szkole.

Jakie są efekty tych przedsięwzięć?

To jest żywa lekcja historii, którą młodzi zapamiętają na długo. Gromadzenie się przy wspólnym świętowaniu jednoczy naród. To powoduje, że myślimy o przyszłości naszego kraju i pokazujemy, że potrafimy o niego zadbać. Pokazujemy też jak ważna jest współpraca na rzecz wspólnych wartości, które przyczyniają się do rozwoju naszego kraju.

Czym dla Pani jest służba dla Ojczyzny?

Czymś najważniejszym po Bogu. Ojczyzna to jest moja rodzina, dom, w którym mieszkamy i żyjemy. Patriotyzm, który mam w sercu, przekazuję moim dzieciom, uczniom, a teraz - współpracując z różnymi instytucjami, służbami mundurowymi - staram się przekazać społeczeństwu i przyszłemu pokoleniu. To powoduje, że moje dzieci chcą mieszkać w Polsce. Chciałabym, aby Polacy chcieli wracać do kraju i dla niego pracować. Aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się z pięknej, rozwijającej się Polski.

Jak powinniśmy obchodzić Święto Niepodległości?

Zaproponowałam mieszkańcom ziemi świętokrzyskiej pewien sposób świętowania. Mam nadzieję, że zechcemy być razem tego dnia. Rozpoczynamy mszą świętą o godz. 11 w kieleckiej katedrze. Dziękując za niepodległość modlimy się o przyszłość. Włączymy się też o ogólnopolskie akcje, jak „Cała Polska do hymnu”. Chcemy o godz. 12 zaśpiewać wspólnie w całym kraju hymn narodowy. Później przejdziemy pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie stu elewów będzie niosło sto flag, które później zostaną rozdane ludziom. Będziemy również śpiewali pieśni patriotyczne, które towarzyszyły naszym bohaterom walczącym o niepodległość i zagrzewały do walki. Będzie się można wpisać się do Księgi Pamiątkowej. Ważnym elementem będzie też przesłanie weteranów walk o niepodległość. Zaprosiłam stulatków, którzy w 2018 roku kończą sto lat. Mam nadzieję, że kilku z tych 59 osób, które żyją w województwie świętokrzyskim i świętują setne urodziny uda się zaprosić na to wyjątkowe wydarzenie. Niepodległościowy testament kombatantów w symboliczny sposób zostanie przekazany zuchom i harcerzom, aby ponieśli go następnym pokoleniom. Pamiętajmy droga do wolności była długa, a dziś trzeba tę wolność pielęgnować.

Dziękuję za rozmowę.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO