PUBLICYSTYKA
Lista Bergoglio
„Lista Bergoglio. Uratowani przez Franciszka w czasie dyktatury. Historia nigdy nie opowiedziana” – to najnowsza książka, która ukazuje się nakładem kieleckiego Wydawnictwa Jedność. Publikacja z gatunku literatury faktu, przybliża nam wiele wydarzeń z życia papieża Franciszka.
– Kilka godzin po wyborze kardynała Jorge Bergoglio na Stolicę Apostolską pojawiła się informacja, jakoby ksiądz Bergolio, będąc prowincjałem jezuitów w Argentynie, współpracował w reżimową juntą wojskową i wydawał swych współbraci. Okazało się to pomówieniem. Jeden z księży, którego sprawa dotyczyła, publicznie zaprzeczył oskarżeniom wysuwanym wobec nowego papieża – przypomina ks. dr Jan Nowak, redaktor naczelny Wydawnictwa Jedność w Kielcach.
Wyjaśnienia tych oskarżeń podjął się dziennikarz śledczy włoskiego dziennika „Avvenire” – Nello Scavo. Spróbował on dotrzeć do ludzi, których uratował kardynał Bergoglio. Swych rozmówców znalazł nie tylko w Argentynie, ale również w innych krajach Ameryki Południowej: Urugwaju, Paragwaju oraz w Europie.
Przypomnijmy warunki, w jakich działał późniejszy papież Franciszek. Otóż 24 marca 1976 roku w Argentynie władzę przejęło wojsko. Rządy terroru trwały do 1983 roku. Junta porwała i zamordowała dziesiątki tysięcy osób. Zaginionych nazywano „desaparecidos” – ci, którzy zniknęli. W Buenos Aires jezuita Jorge Mario Bergoglio - późniejszy papież Franciszek - ratował kogo się dało. W publikacji ci, którzy zostali przez niego ocaleni, opowiadają o tym.
Uzyskanie tych relacji nie było jednak łatwe. – Autor przyznaje, że ludzie niechętnie chcieli dzielić się swą wiedzą na ten temat. Powodem był strach i obawy przed ewentualnym zdemaskowaniem, ponieważ wielu z nich nadal żyje w Argentynie – opowiada ks. Jan Nowak.
- Świadkowie, z którymi rozmawiał włoski dziennikarz, opowiadają jak ksiądz Bergoglio używał swych wpływów, aby ratować ludzi. Za jego sprawą ukrywano ich lub organizowano im fałszywe dokumenty, aby mogli opuścić Argentynę. Jedna z opisywanych historii dotyczy trzech seminarzystów z diecezji La Rioja. Jej biskup został zamordowany w sfingowanym przez juntę wypadku drogowym. Świadom grożącego niebezpieczeństwa, ukrył wcześniej seminarzystów w kolegium księży jezuitów, pod okiem ówczesnego prowincjała, ojca Bergoglio. Przez nikogo nie zidentyfikowani, jako rzekomi uczestnicy rekolekcji, przeżyli trudny czas. Dziś pracują dla Kościoła w Argentynie. „Bergoglio uratował ich wielu, więcej niż on sam jest w stanie sobie przypomnieć” – mówi jeden ze świadków, do których dotarł autor Nello Scavo – dodaje ks. Jan Nowak.
Książka zawiera poruszające historie ponad stu świadków. – Bezpośrednich świadectw mamy dziesięć, ale te osoby mówią nam również o innych znanych im przypadkach ludzi uratowanych przez księdza Bergoglio. Ich relacje wzbogacone są o dokumenty, do których dotarł włoski dziennikarz – wyjaśnia ks. Nowak.
Kilka tygodni temu „Lista Bergoglio” miała swą premierę we Włoszech. Publikacja została niezwykle ciepło przyjęta. – Wiem, że już podpisano umowę i na jej podstawie powstanie film, ponieważ jest to wzruszająca i piękna historia pomocy – mówi ks. Jan.
Lada dzień książka ukaże się po polsku nakładem kieleckiego Wydawnictwa Jedność. – Warto po nią sięgnąć, bo to wspaniała i poruszająca lektura – zachęca ks. Jan Nowak.
Katarzyna Bernat