PUBLICYSTYKA
Książka na każdą porę
Wydawałoby się, że w świecie komputerów, telewizji książki odchodzą do lamusa. Jednak nic bardziej mylnego. One nieustannie poszerzają wiedzę i można przy nich miło spędzić czas wolny. Książki towarzyszą nam od dzieciństwa i nadal uczą, bawią, wychowują i rozwijają wyobraźnię.
Książka na wakacje
W wakacje odrywamy się od codziennych obowiązków. Jedziemy na urlop i próbujemy wypoczywać. Ten czas może nam umilać dobra książka. Czym się kierować wybierając książkę na wakacje? Kryteriów doboru jest tyle, ile ludzi. – Książka na wakacje powinna być lekka, łatwa i przyjemna, taka przy której wypoczywamy – uważa polonistka Barbara Żołądek z Wydawnictwa Jedność w Kielcach. – Dlatego najczęściej sięgamy po to, na co cały rok nie mieliśmy czasu. Możliwości są duże: powieści, literatura faktu, przygodowa, romanse, sensacja. Coraz częściej sięgamy również po klasykę: Sienkiewicz, Żeromski, Reymont. Inaczej czyta się lekturę szkolną, którą musieliśmy przeczytać w szkole, a inaczej, kiedy sięgamy do niej z przyjemnością – dodaje. Wybierając książkę, którą chcemy przeczytać przede wszystkim kierujemy się własnymi zainteresowaniami, czasami wpływ może mieć porada innych oraz moda lansowana przez media co wypada czytać i pochwalić się tym wśród znajomych.
Polecamy powieść
Spośród licznych nowości nasza redakcja poleca powieść historyczną Elżbiety Cherezińskiej pt. „Legion”, która niedawno się ukazała i jeszcze znajdziemy ją na księgarskich półkach. Opowiada o Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Powieść godna polecenia, ponieważ część akcji dzieje się właśnie w Kielcach i w lasach regionu świętokrzyskiego. Może dotychczas nawet nie wiedzieliśmy o bohaterskich żołnierzach, którzy nie poddali się nikomu, ani Niemcom, ani Sowietom. Liczy ona blisko 800 stron, ale jest tak wciągająca, że czyta się ją jednym tchem.
„Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa – karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli w polskich lasach – liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet” – zachęca jej recenzja.
Powieść patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Napisana w fascynujący i pełen humoru sposób, nadaje się na filmowy scenariusz.
Filozofia dla życia
Są również książki, które mogą skłonić nas do głębszej refleksji. „Filozofia dla życia” – to książka-wywiad z prof. Andrzejem Półtawskim, który razem ze swą żoną Wandą byli przyjaciółmi błogosławionego Jana Pawła II. Wywiad przeprowadzili: Krzysztof Ziemiec, dziennikarz i prezenter „Wiadomości” TVP oraz filozof Marek Maciejczak. „Myślę, że jeśli człowiek skoncentruje się na sobie, to się zniszczy. Mądrością jest, aby nie koncentrować się na sobie, ale na tym co mamy do zrobienia na tym świecie. Jest jeszcze jedno zalecenie, aby nie myśleć o tym, co będzie za dziesięć lat, ale dobrze przeżywać teraźniejszość. Życie człowiek ma jedno, więc musi je mądrze przeżyć. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że życiem można służyć światu, albo Panu Bogu. Człowiek musi wybrać” – mówi w niej profesor Półtawski.
Baśnie, bajki i nie tylko
Szczególne miejsce w propozycjach wakacyjnych zajmują książki dla dzieci. Każdy z nas pamięta bajki, które opowiadała nam babcia lub czytali rodzice. Nieustająco godna polecenia jest klasyka: baśnie braci Grimm, baśnie Andersena. W ofercie Wydawnictwa Jedność są również pięknie wydane „Baśnie polskie”. – Z każdego regionu Polski mamy po kilka baśni, które są charakterystyczne dla tej części kraju. Znalazły się w niej bajki o warszawskiej syrence, o smoku wawelskim, o zbóju Madeju z lasów świętokrzyskich – mówi Lucyna Rurarz z Wydawnictwa Jedność w Kielcach. Popularnością cieszą się także legendy ziemi świętokrzyskiej i ziemi radomskiej autorstwa Zenona Gierały. – To już książka dla młodzieży interesującej się odkrywaniem tajemnic Kielecczyzny, o których mówią stare legendy – dodaje Lucyna Rurarz.
Młodzież też czyta
Wbrew pozorom współczesna młodzież nie tylko zajmuje się komputerem, ale również chętnie sięga po książki. 11-letnia Natalia z Kielc, która uwielbia czytać w rozmowie z nami mówi. – Mistrzowie pióra J.R.R. Tolkien i C. Lewis nadal królują. Natalia w jeden dzień jest w stanie przeczytać kilkusetstronicową książkę. – Polecam oczywiście klasykę, czyli Opowieści z Narnii, Władcę Pierścieni, ale również ciekawa jest saga Dziedzictwo opowiadająca o losach smoczycy Saphiry i Eragona, czy ostatnio czytany przeze mnie „Baśniobór” – Brandona Mulla.
***
Nic nie może zastąpić ciekawej książki. Czytanie jest modne i wskazane w każdym wieku i czasie. Ono na pewno jest bardziej twórcze niż obrazkowa telewizja i komputer. Pamiętajmy, książka uczy myślenia.
Katarzyna Bernat