Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Klik i jest patrol

wtorek, 18 października 2016 06:31 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Klik i jest patrol
Klik i jest patrol
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

W pobliżu twojego domu powstaje dzikie wysypisko śmieci albo ktoś regularnie pije alkohol? Nie musisz dzwonić czy iść na komendę policji, żeby to zgłosić. Wystarczy, że skorzystasz z Krajowej Mapy Zagrożeń, która w tym miesiącu została uruchomiona również w naszym województwie.

Krajowa Mapa Zagrożeń to wirtualne narzędzie, które ułatwia mieszkańcom kontakt z policją. Dzięki niej można online przekazać stróżom prawa informacje o niebezpiecznych miejscach i zdarzeniach. – Każdy mieszkaniec może podzielić się informacjami o zagrożeniach, które zauważył. Ta mapa jest jednym z elementów pomocnych w zapewnieniu obywatelom spokojnego otoczenia, dlatego liczymy na zgłaszanie problemów – zachęca inspektor Dariusz Augustyniak, komendant wojewódzki świętokrzyskiej policji.

– Nasze województwo jest jednym z najbezpieczniejszych regionów w Polsce. To bardzo cieszy, ale niestety, nie oznacza, że kompletnie nic nam nie grozi. Dlatego dobrze się stało, że mieszkańcy województwa otrzymali takie nowe narzędzie. Z pewnością pomoże ono w zwiększeniu bezpieczeństwa nas wszystkich – mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

 Aplikacja działa na bazie Geoportalu. – Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji i kliknąć na zakładkę „Mapa zagrożeń”. Można też w wyszukiwarce internetowej wpisać po prostu hasło „mapa zagrożeń policja”.  Po pojawieniu się interaktywnej mapy szukamy konkretnej miejscowości, a następnie klikamy na znak „+”, który znajduje się w lewym dolnym rogu. Kiedy najedziemy na niego kursorem, pojawi się komenda „Dodaj zgłoszenie”. Po kliknięciu ujrzymy 25 kategorii obejmujących między innymi miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używania lub sprzedaży środków odurzających, nagminnego przekraczania dozwolonej prędkości. Po wybraniu jednej z kategorii wskazujemy na mapie punkt, do którego ma być dodane zagrożenie. Na ekranie monitora wyświetli się okno do wprowadzenia szczegółów zgłoszenia. Najeżdżamy kursorem na ikonę „Data zdarzenia” i kliknięciem myszką zatwierdzamy wybór. Na końcu klikamy ikonę „Zgłoś”.  Na stronie jest też dokładna instrukcja obsługi mapy – szczegółowo wyjaśnia podinspektor  Andrzej Skotnicki, koordynator wojewódzki mapy zagrożeń.

Każde zgłoszenie trafi do funkcjonariuszy, którzy w ciągu siedmiu dni  sprawdzą wskazane miejsca. – Dzięki ciągłej aktualizacji Krajowej Mapy Zagrożeń możemy sprawdzić, czy nasze zawiadomienie zostało już zweryfikowane. O jego statusie świadczy kolor. Zielony oznacza, że zagrożenie jest nowe, żółty, że zajął się już nim patrol policji, zaś czerwony, że zgłoszenie zostało potwierdzone. Jeśli zagrożenie zniknęło, oznacza to, że okazało się nieprawdziwe – wyjaśnia podinspektor Skotnicki. Apeluje jednocześnie o rozsądek w korzystaniu z narzędzia: – Prosimy traktować mapę poważnie, bowiem każdy sygnał będzie wymagał odpowiedniej reakcji policji.

Oprócz możliwości zgłaszania policji niebezpiecznych miejsc mapa zawiera także informacje ze statystyk policyjnych z różnych lat, na przykład dotyczących przestępczości na danym terenie. Policjanci podkreślają, że zgłoszenia w ramach aplikacji nie zastąpią wezwań do nagłych zdarzeń. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Iwona Gajewska

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO