Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Kierowcom jeszcze trudniej

poniedziałek, 28 września 2015 08:15 / Autor: Tygodnik eM
Kierowcom jeszcze trudniej
Kierowcom jeszcze trudniej
Tygodnik eM
Tygodnik eM

Od 4 stycznia wchodzą kolejne zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy. Dotkną one zarówno młodych, jak i tych doświadczonych kierowców. Surowsze prawo ma poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Po rewolucyjnych zmianach w 2013 roku przyszedł czas na następne. W myśl pierwszej prawo jazdy kategorii B otrzymamy na okres próbny dwóch lat. – W tym czasie młodzi stażem kierowcy będą mieli ograniczone prawa na drodze – tłumaczy Czesław Dawid, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach. – Przede wszystkim dlatego, że w pierwszych ośmiu miesiącach zostaną zobligowani do poruszania się z mniejszymi prędkościami niż bardziej doświadczeni kierowcy. W terenie zabudowanym będzie to 50 kilometrów na godzinę, poza obszarem zabudowanych 80 kilometrów, natomiast na drogach ekspresowych i autostradach 100 kilometrów. Nawet jeżeli zarządca dróg pozwala na szybszą jazdę, to osoba, która dopiero zdała egzamin, nie będzie mogła sobie na nią pozwolić – dodaje Dawid.

Ponadto kierowcy, którzy popełnią więcej niż jedno wykroczenie w okresie próbnym, zostaną skierowani na czterodniowy kurs reedukacyjny (łącznie 28 godzin). Co więcej, ich samochody mają być oznaczone tzw. zielonym listkiem, aby na drodze było łatwiej zauważyć młodego stażem kierowcę. Nawet jeżeli będzie to pożyczony samochód, musi mieć naklejkę.

Trzecia istotna zmiana jest taka, że między czwartym a ósmym miesiącem od otrzymania prawa jazdy jego właściciel będzie musiał przejść dodatkowe szkolenie teoretyczne i praktyczne. – Część teoretyczna potrwa dwie godziny. Wykładowcy przypomną o przepisach ruchu drogowego oraz aspektach psychologicznych bycia kierowcom. Będzie również godzinna jazda w trudnych warunkach na płytach poślizgowych – mówi Dawid.

Tyle tylko, że takie szkolenie będzie kosztować 300 zł. – Zdanie egzaminu jest od kilku lat bardzo trudną sztuką, dlatego nie rozumiem, po co jeszcze bardziej utrudniać życie. Nie wydaje mi się, żebym w ciągu trzech godzin nauczyła się więcej niż podczas normalnego kursu. To przy okazji spory wydatek i nie wszystkich będzie na niego stać – mówi Agata Grabarczyk, która na kurs zapisała się jeszcze w tym roku, żeby uniknąć nowych przepisów.

– Ma to uświadomić młodym kierowcom, że jeszcze nie wszystko umieją – ripostuje dyrektor WORD.

Przypomnijmy, że od 2013 roku diametralnie zmienił się egzamin teoretyczny. Zdawalność spadła z prawie 80 proc do 8-9 proc. Teraz trochę się poprawiła i oscyluje w granicach około 40 proc. – Prawdopodobnie do tego starego poziomu nigdy nie wrócimy. Od 18 maja tego roku ministerstwo transportu odtajniło listę pytań na egzamin teoretyczny, ale nie ma tam prawidłowych odpowiedzi, których trzeba szukać w kodeksie drogowym – dodaje Dawid.

Zmiany czekają również pełnoprawnych kierowców. Od nowego roku nie będzie już szkolenia reedukacyjnego, które pozwoli ując sześć punktów karnych z naszego konta. Osoby, które przekroczą limit punktów karnych, zostaną skierowane na badania psychologiczne. Trzeba będzie również odbyć 28–godzinny kurs, a przez kolejne 5 lat taki kierowca znajdzie się na cenzurowanym. Jeżeli w tym okresie znowu przekroczy limit, straci wszystkie uprawnienia i prawo jazdy. Jedyną możliwością odzyskania ich będzie ponowne zdanie egzaminu.

Wszystkie zmiany wejdą w życie 4 stycznia 2016 roku.

Piotr Natkaniec

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO