Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Jest się czego uczyć

piątek, 25 września 2015 14:46 / Autor: Tygodnik eM
Jest się czego uczyć
Jest się czego uczyć
Tygodnik eM
Tygodnik eM

Jeszcze nie tak dawno większość kieleckich maturzystów deklarowała, że jeżeli na studia, to tylko w innym mieście. Dziś powoli się to zmienia za sprawą ciągle rozszerzanej przez kieleckie uczelnie oferty edukacyjnej.

Tylko w tym roku ruszy w Kielcach łącznie dziewięć nowych kierunków, które przyciągają młodzież nie tylko świętokrzyską, ale i spoza regionu. Inauguracja nowego roku akademickiego będzie niewątpliwie wyjątkowa na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od października na uczelni ruszają cztery nowe kierunki: prawo, medycyna, kosmetologia i wychowanie fizyczne. Każdy z nich spotkał się z dużym zainteresowaniem tegorocznych maturzystów.

– Największą popularnością cieszył się kierunek lekarski, bo na jedno miejsce przypadało ponad czterdziestu chętnych. Na prawo zgłosiło się dwieście sześćdziesiąt pięć osób, co daje nam po trzy osoby na jedno miejsce. Oblegana była również kosmetologia, na pięćdziesiąt przygotowanych miejsc było dwustu dziewięćdziesięciu czterech chętnych. Z kolei na wychowanie fizyczne przypadały po trzy osoby na jedno miejsce – wylicza Piotr Burda, rzecznik prasowy uczelni. Do otwarcia nowych kierunków uczelnia przygotowywała się od dłuższego czasu. Nie tylko zatrudniła odpowiednią kadrę akademicką, ale również stworzyła studentom dobre warunki nauki.

– Przyszli lekarze będą kształcić się w nowym budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu. Nie tak dawno odwiedził nas wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Po obejrzeniu siedziby wydziału stwierdził, że mamy wszystko, co potrzebne, aby odnieść sukces. Również studenci wychowania fizycznego mają zapewnione doskonałe zaplecze. Praktyczna część zajęć będzie się odbywać w niedawno otwartym Centrum Rehabilitacji i Sportu. Do ich dyspozycji jest między innymi nowoczesna hala, sale masażu i odnowy biologicznej – mówi Burda.

Nowe kierunki przygotowała również Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych. Od października ruszają tu jedyne w regionie świętokrzyskim studia na kierunku zarządzanie i coaching. Pomysłodawcą ich utworzenia jest doktor Magdalena Rycerz-Fiuk, wykładowca i trener rozwoju osobistego.

– Do utworzenia kierunku zainspirowały mnie czteroletnie doświadczenia w pracy wykładowcy i prowadzenie zajęć oraz warsztatów z przedmiotów opartych na komunikacji interpersonalnej. Od czterech lat nasza uczelnia wspiera studentów w rozwoju osobistym, organizując spotkania w ramach Akademii Rozwoju Osobowości, której byłam pomysłodawczynią. Te spotkania cieszą się sporą popularnością. Wielu studentów uczestniczy w nich, bo chce rozwijać swoje umiejętności interpersonalne. Podchodzą świadomie do własnych umiejętności międzyludzkich, asertywności, nawiązywania relacji i wywierania wpływu, ale jednocześnie dostrzegają pewne blokady, które nie pozwalają im wyznaczać i realizować nowych celów – mówi doktor.

W nadchodzącym roku akademickim uczelnia uruchomiła także drugi stopień kosmetologii oraz studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy. – Zawsze staraliśmy się dostosowywać kierunki kształcenia do wymogów rynku pracy – zapewnia Wiktor Krasa, kierownik ds. rekrutacji i promocji WSEPiNM. – Na nowo powstałych kierunkach główny nacisk będziemy kłaść na praktykę. Studenci bezpieczeństwa i higieny pracy poznawać będą przede wszystkim zagadnienia związane z ochroną środowiska oraz problematyką szeroko rozumianego pojęcia higieny pracy. Chcemy, aby absolwent uzyskał kompetencje wymagane zarówno w instytucjach krajowych, jak i zagranicznych. Dzięki drugiemu stopniowi kosmetologii zapewnimy kontynuację nauki wszystkim, którzy ukończyli studia licencjackie – dodaje Krasa.

Nowości nie zabraknie również na Politechnice Świętokrzyskiej. Co prawda uczelnia stawia na sprawdzone kierunki, ale ciągle je rozwija i rozszerza specjalizacje. – Trzymamy się kierunków, które już mamy. Dbamy jednak o rozwój studentów, dlatego staramy się proponować nowe specjalności, które zbliżają naszych absolwentów do potrzeb rynku – wyjaśnia profesor Stanisław Adamczak, rektor uczelni.

W tym roku na Politechnice ruszają specjalności: technika uzbrojenia oraz budowa mostów. – Przemysł zbrojeniowy wraca do dobrej kondycji, więc chcemy tę technikę rozwijać. Budowę mostów uruchamiamy oczywiście w ramach budownictwa. Wiemy, że tacy fachowcy są potrzebni. Wraca też kierunek technologie laserowe i plazmowe. Okazało się, że byliśmy jedyną uczelnią w Polsce, która kształciła w tej dyscyplinie – mówi rektor.

***

Władze kieleckich uczelni zapewniają, że nowe kierunki i specjalności to nie tylko odpowiedź na zapotrzebowanie rynku, ale także troska o rozwój miasta. Poprzez bogatą ofertę edukacyjną uczelnie starają się zatrzymać kieleckich maturzystów, a także przyciągnąć ludzi spoza regionu. I to się udaje.

Iwona Gajewska

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO