PUBLICYSTYKA
Jaskra - objawy i możliwości leczenia choroby
Problemy ze wzrokiem, które mogą skutkować trwałą utratą widzenia wzbudzają zazwyczaj najwięcej lęku. Bardzo często wynika on z niewiedzy. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się, czym charakteryzuje się jaskra, która nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji dla chorego.
Jakie są przyczyny jaskry?
Ważna jest nie tylko wiedza na temat tego, jakie jaskra objawy powoduje, ale także wiedza o tym, jakie są jej przyczyny. Otóż okazuje się, że problem ten pojawia się, gdy ciśnienie w gałce ocznej jest zbyt wysokie. Ciężko jednak mówić o jakichś konkretnych powodach wystąpienia tej choroby oczu. Na pewno możliwe jest jednak wskazanie pewnych czynników ryzyka. Zanim choroba taka jak jaskra objawy wywoła, warto dowiedzieć się, czy nie borykał się z nią ktoś z bliskich krewnych. Czynniki genetyczne mogą bowiem odgrywać pewną rolę w rozwoju schorzenia. Wśród czynników ryzyka rozwoju jaskry wymienić można także chroniczny stres, stosowanie niektórych leków czy wysoką krótkowzroczność.
Czym jest jaskra i jakie są jej objawy?
Wiedza na temat tego, jakie jaskra objawy powoduje jest bardzo istotna. Wiele zależy od tego, czy ma się do czynienia z jaskrą wąskiego kąta przesączania czy też nie. Jeśli tak, symptomy mogą pojawić się nagle. Będą również dość charakterystyczne. Może dojść do obrzęku oka, jak również do silnego bólu. Warto zdawać sobie także sprawę z faktu, jakie jaskra objawy powoduje w innych przypadkach. Zła wiadomość jest taka, że początkowo mogą być one niezauważalne. Niemniej jednak, w przypadku tej choroby oczu pojawić może się ból oka, ból głowy, a także uczucie suchości. Niektórzy mogą dostrzegać tęczowe koła wokół źródeł światła.
W jaki sposób diagnozuje się jaskrę?
To, czy jaskra objawy wywołała, czy też nie, zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania tej choroby oczu. Dlatego też, ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, zwłaszcza jeśli znajduje się w grupie ryzyka. Najistotniejszą rolę odgrywa badanie ciśnienia w oku oraz badanie dna oka. Jeśli istnieją ku temu przesłanki, trzeba wykonać optyczną koherentną tomografię oka.
Jak leczy się jaskrę?
Wiedza o tym, jakie jaskra objawy powoduje to nie wszystko. Dlatego też, trzeba dowiedzieć się równie tego, jak przebiega leczenie tej choroby oczu. Najważniejszą rolę odgrywają regularnie aplikowane krople do oczu. Zazwyczaj trzeba stosować je codziennie, gdyż mają na celu obniżenie ciśnienia śródgałkowego. W przypadku tej choroby oczu zastosowanie mogą znaleźć także laseroterapia oraz klasyczna operacja.
Jaki tryb życia należy prowadzić przy jaskrze?
Ważna jest nie tylko wiedza o tym, jakie jaskra objawy powoduje i jak ją leczyć, ale także na temat prawidłowego trybu życia w przypadku tej choroby oczu. Najistotniejsze jest stosowanie się do zaleceń lekarskich, jak również uczęszczanie na wizyty kontrolne. Chorzy na jaskrę powinni także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, dbać o zrównoważoną dietę i redukcję nadmiernego napięcia emocjonalnego. Jeśli jaskrze towarzyszą choroby ogólnoustrojowe takie jak chociażby cukrzyca, należy dbać o ich leczenie.