PUBLICYSTYKA
Jaki wpływ mają nowe technologie na rozwój mowy u dziecka?
Dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny korzystać z telefonów komórkowych, tabletów oraz innych urządzeń elektronicznych. Niestosowanie się do tego zalecenie może w konsekwencji doprowadzić do opóźnionego rozwoju mowy i zaburzyć proces prawidłowego rozwoju poznawczego u maluchów.
– Mózg małego dziecka nie jest przystosowany do odbioru nowych technologii, czyli szybko zmieniających się obrazów, migających świateł czy głośnych dźwięków. Za odbiór tych bodźców odpowiada prawa półkula, która jest niewerbalna, przez co hamuje rozwój lewej półkuli mózgu, która jest odpowiedzialna za mowę – mówi Klaudia Kowalczyk, logopeda.
– Używanie elektroniki przez dzieci poniżej trzeciego roku życia może doprowadzić do problemów ze snem, nadmiernej drażliwości, płaczliwości i krzykliwości a także braku chęci interakcji z drugim człowiekiem i przede wszystkim opóźnionego rozwój mowy. Ważne jest aby dzieci do trzeciego roku życia nie korzystały też z zabawek, które nadmiernie świecą czy grają, bo one też bardzo bodźcują prawą półkulę mózgu – dodaje specjalistka.
Jak podkreśla nasza rozmówczyni, w gabinetach logopedycznych pojawia się w ostatnim czasie bardzo dużo rodziców z dziećmi, które potrzebują wsparcia logopedy ze względu na opóźniony rozwój mowy.