Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

PUBLICYSTYKA

Jak minął ten 2012 rok?

wtorek, 08 stycznia 2013 14:24 / Autor:
Jak minął ten 2012 rok?
Jak minął ten 2012 rok?

Rok 2012 przeszedł już do historii. Jaki był? Dla jednych udany i pomyślny, dla innych smutny. Jak zawsze przeplatały się w nim radości i troski. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia minionych dwunastu miesięcy...

 

Styczeń

Rok powitaliśmy jak zawsze na balach, prywatkach, w gronie rodziny i przyjaciół. W Kielcach otwarto nowy budynek Filharmonii Świętokrzyskiej, który powstał w nieco ponad trzy lata. Podczas uroczystej inauguracji zaprezentowano sześć utworów skomponowanych specjalnie na tę okazję. Pod koniec miesiąca przyszła naprawdę sroga zima.

Luty

Zaczął się ponad dwudziestostopniowym mrozem i śniegiem, więc w pobliżu przystanków autobusowych Miejski Zarząd Dróg ustawił koksowniki, aby ludzie oczekujący na autobus mogli się przy nich ogrzać. W mieście zdarzały się też awarie sieci wodociągowej. Kłopoty finansowe przeżywała (i wciąż przeżywa) Kielecka Kopalnia Surowców Mineralnych. Zakładowi po nieudanej prywatyzacji groziła upadłość. Pracę mogło stracić około 500 osób. Upadły Chłodnie Kieleckie, tu pracę straciło około 100 osób. Natomiast Targi Kielce rozpoczęły zimowo–wiosenny sezon wystawienniczy.

Marzec

W Kościele katolickim trwał Wielki Post. W Polsce zaczęły się marsze i protesty w obronie TV Trwam, której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła miejsca na multipleksie. Marsze były również formą protestu ludzi niezadowolonych z rządów koalicji PO–PSL. Kielce były jednym z pierwszych miast w Polsce, w których takie marsze się odbyły – „nasz” marsz przeszedł już pod koniec miesiąca.

Kwiecień

W drugą niedzielę miesiąca przypadły Święta Wielkanocne. Tuż po nich w całej Polsce odbyły się obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Miały charakter patriotyczny i modlitewny. NSZZ Solidarność próbowała ratować KKSM. Związkowcy chcieli, aby umowa sprzedaży zakładu została unieważniona. Pod koniec miesiąca zmarł ks. prałat Edward Skotnicki, długoletni proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny przy ul. Urzędniczej w Kielcach, znany społecznik i twórca stołówek dla ubogich.

Maj

Zaczął się długim upalnym weekendem majowym. Otwarto Galerię Korona, nowe centrum handlowe przy ul. Warszawskiej. Znalazło się w niej około 150 lokali usługowych i handlowych oraz parking na tysiąc aut. Pełną parą prowadzono inwestycje w mieście. Przebudowywano węzły Żelazna i Żytnia. Oddano do użytku odnowiony Plac Panny Marii. Centrum Kielc wypiękniało, odzyskując wygląd sprzed ponad stu lat. Klub piłkarski Korona Kielce zakończył sezon na piątym miejscu w tabeli. Był to drugi tak świetny sezon w historii klubu.

Czerwiec

Polska żyła mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012. Niestety, nasza drużyna po dwóch remisach (z Grecją i Rosją) oraz przegranej (z Czechami) nawet nie wyszła z grupy. Rząd Donalda Tuska nie mógł więc odtrąbić propagandowego sukcesu. W Kielcach otwarto Wzgórze Zamkowe z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Centrum Designu.

Lipiec

Pierwszy miesiąc wakacyjnego wypoczynku zaczął się Świętem Kielc. Przygotowano wiele koncertów, wystaw, atrakcji sportowych. Od kilkudziesięciu lat w tym czasie nasze miasto staje się stolicą harcerzy za sprawą Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej (na który przyjechały zespoły nie tylko z Polski, ale z całej Europy). Oprócz koncertów odbywały się również warsztaty muzyczne i wokalne. W smutku natomiast pogrążyli się wierni z parafii św. Maksymiliana Kolbe w Kielcach – zmarł jej proboszcz, ks. Józef Zbroszczyk.

Sierpień

Miesiąc patriotycznych rocznic i uroczystości: Powstania Warszawskiego, wejścia do Kielc kadrówki oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej. W regionie przeszło tornado, które uszkodziło kilkadziesiąt domów i budynków gospodarczych. Zmarł Ignacy Skowron, ostatni obrońca Westerplatte.

Wrzesień

Początek nowego roku szkolnego. Pogoda dopisywała, bo przez cały miesiąc było ciepło, a nawet upalnie. Caritas i inne organizacje charytatywne pomagały poszkodowanym w wyniku tornada. Kielce odwiedził kardynał Gianfranco Ravasi z Watykanu, który w Targach Kielce wręczył medal Per Artem ad Deum włoskiemu kompozytorowi Ennio Morricone. Siatkarze znaleźli nowego inwestora. W nowym sezonie grają pod nazwą Effector Kielce.

Październik

W Kościele katolickim rozpoczął się Rok Wiary, ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. Będzie on przeżywany w parafiach, wspólnotach oraz indywidualnie. Uniwersytet Jana Kochowskiego i Wyższe Seminarium Duchowne rozpoczęły rok akademicki z nowymi rektorami: prof. Jackiem Semaniakiem i ks. doktorem Grzegorzem Kaliszewskim.

Listopad

Tradycyjnie rozpoczął się modlitwą w intencji zmarłych. 16 listopada zmarł ks. prof. Józef Kudasiewicz, wybitny biblista, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Pod koniec miesiąca po raz pierwszy w Kielcach obradował XXVI Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność. Była to okazja do promocji miasta wśród związkowców i zaproszonych gości.

Grudzień

Wyraźnie widać pogłębiający się kryzys. Niektóre zakłady, na przykład kielecka Prema, zapowiedziały zwolnienia pracowników. W Kielcach nie ma już gazowni, zostało tylko biuro obsługi klienta. Brakuje pieniędzy na budowę nowej siedziby szpitalika dziecięcego, który niedawno obchodził 90–lecie istnienia. Budżet miasta też jest kryzysowy. Ale są i pozytywne wiadomości. Otwarto oferty na budowę miejskiego odcinka drogi krajowej S–73, czyli wyjazdu z Kielc w stronę Morawicy. Prace mają się rozpocząć już na wiosnę. Przed świętami na kieleckim Rynku po raz pierwszy zorganizowano jarmark bożonarodzeniowy. Nowy Rok 2013 powitaliśmy z nową nadzieją i oczekiwaniami na lepsze jutro.

Katarzyna Bernat

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO