Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Ilona Religa-Gola: W II RP był podział na warstwy społeczne

środa, 14 kwietnia 2021 10:13 / Autor: Katarzyna Bernat
Ilona Religa-Gola: W II RP był podział na warstwy społeczne
Ilona Religa-Gola: W II RP był podział na warstwy społeczne
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z Iloną Religą - Golą, historykiem Delegatury IPN w Kielcach.

W II RP mamy jeszcze dość wyraźny podział społeczeństwa na stany: arystokrację (ziemiaństwo), mieszczaństwo, robotników i chłopów. Elitę społeczeństwa stanowiło ziemiaństwo.

W II RP istniało duże zróżnicowanie narodowościowe i społeczne. Jedną z grup społecznych było ziemiaństwo, obejmowało ono około 0,4 procent ludności. Jednak jego wpływ na życie gospodarcze, kulturalne, społeczne był dość znaczący. Jest to najbardziej intrygująca grupa społeczna okresu międzywojennego.

            Siedziby rodowe ziemian - dwory szlacheckie oddziaływały na okoliczną ludność, pełniąc rolę kulturotwórczą. Ziemianie m.in. organizowali uroczystości o charakterze rodzinnym, religijnym. Angażowali się w życie społeczno - polityczne na płaszczyźnie lokalnej oraz ogólnopolskiej.

A jak wyglądało mieszczaństwo?

Mieszczaństwo też było zróżnicowane. Byli najbogatsi, głównie właściciele fabryk, przedsiębiorstw oraz biedota miejska, żyjąca z pracy najemnej.

Mieszczanie głównie zajmowali się handlem i rzemiosłem, które stanowiło około 25 procent ogółu mieszkańców. Dużą konkurencją dla Polaków była ludność żydowska, która mieszkała w miastach i miasteczkach. Miasteczka były pomostem między dużymi miastami, a wsiami.

A jaka była wieś?

Była podobnie zróżnicowana. Byli bogaci chłopi, mający duże areały ziemi oraz fornale, wykonujący najprostsze prace gospodarcze. Ludność chłopska stanowił największy odsetek społeczeństwa polskiego, było to około 55 procent ogółu społeczeństwa. Chłopi mieli świadomość swojej odrębności społecznej i kulturowej. Ze względu na zajęcia i tryb życia stanowili dość jednolitą grupę społeczną.

Więcej w audycji: "A to historia" w czwartek 15 kwietnia godz. 20 w Radiu eM Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO