PUBLICYSTYKA
Gra muzyka u Hammonda!
Andrzej Zieliński, „Limit i Przyjaciele”, „Chango”, Wojciech Karolak Trio oraz Frank Salis to gwiazdy, które wystąpią podczas tegorocznej, trzeciej edycji Festiwalu Laurens Hammond Pro Memoria. Dwudniowa impreza odbędzie się w pierwszy weekend września i będzie połączona z otwarciem sali koncertowej w Muzeum Hammonda przy ulicy Kościuszki 13.
Przygotowania do festiwalu idą pełną parą, a sala jest już prawie gotowa. Remont trwał kilka miesięcy, w jego trakcie muzeum zostało rozbudowane o wspomnianą salę na parterze budynku, garderobę dla artystów i część kawiarnianą, która będzie działać w czasie koncertów. Wcześniej dla zwiedzających dostępna była jedynie ekspozycja składająca się z organów, zegarów i innych wynalazków słynnego amerykańskiego konstruktora. Zostały na niej przypomniane też sylwetki osób, które zapisały się w historii muzyki i grały na organach Hammonda.
Upamiętnią „Skalda”
Skąd wziął się pomysł na stworzenie sali koncertowej? - Ta koncepcja zrodziła się jeszcze przed powstaniem muzeum. Chcieliśmy, żeby sala powstała po to, by dopełnić sylwetki sławnego inżyniera. Hammond nie był muzykiem, aczkolwiek udało mu się stworzyć kultowy instrument, który jest ogrywany na całym świecie i jego charakterystyczne brzmienie rozpoznawalne jest od pierwszej nuty. Chcieliśmy też, żeby ta warstwa muzyczna w muzeum była podkreślona właśnie przez kameralną salę koncertową, gdzie będą odbywać się różnego rodzaju koncerty - mówi Kamil Bukowski, kurator wystawy w Muzeum Laurensa Hammonda.
Jej inauguracja nastąpi 1 września i będzie połączona z początkiem sezonu koncertowego w muzeum. Impreza rozpocznie się o godzinie 16 otwarciem wyremontowanej części budynku, a godzinę później wystąpi Andrzej Zieliński, założyciel grupy „Skaldowie”, i to jego imię będzie nosić sala, w której zagra. - Chcieliśmy uhonorować w ten sposób tego wybitnego muzyka, kompozytora i aranżera, który napisał niezliczoną liczbę hitów - tłumaczy Kamil Bukowski.
Andrzej Zieliński ma na swoim koncie przeszło 260 utworów, które pisał głównie dla „Skaldów”. Tworzył również dla Maryli Rodowicz, Łucji Prus, Ireny Jarockiej, Haliny Kunickiej, Stana Borysa oraz Andrzeja Dąbrowskiego. Piosenki pisał przede wszystkim do tekstów polskich poetów, między innymi Leszka Aleksandra Moczulskiego, Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Jastrzębca-Kozłowskiego, Ewy Lipskiej, Tadeusza Śliwiaka, Wojciecha Młynarskiego. W swoim dorobku ma też kilka suit muzycznych nagranych ze „Skaldami”, takich jak „Krywaniu, Krywaniu”, „Stworzenia świata część druga”, „Podróż magiczna”, „Zimowa bajka”, czy „Sobótka”. Artysta do dzisiaj bierze udział w ważniejszych koncertach zespołu.
Tego dnia, oprócz Andrzeja Zielińskiego, na scenie nowo otwartej sali zaprezentuje się kielecki zespół „Limit i Przyjaciele”.
Trzy koncerty
Drugiego dnia festiwalu odbędą się trzy koncerty, wszystkie na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Przed publicznością zaprezentują się szczecińska grupa „Chango”, Wojciech Karolak Trio oraz szwajcarski wirtuoz Frank Salis. Początek o godzinie 16.
Wstęp na imprezy wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązywać będą zaproszenia, które można otrzymać w Muzeum Zabawy i Zabawek oraz w Muzeum Laurensa Hammonda. Liczba miejsc jest ograniczona.
Organizatorem Festiwalu Laurens Hammond Pro Memoria jest Stowarzyszenie Kielce Rockują.
Beata Kwieczko