Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Geopark: strzał w 10!

niedziela, 20 października 2013 21:50 / Autor: Piotr Michalec
Geopark: strzał w 10!
Geopark: strzał w 10!
Piotr Michalec
Piotr Michalec

Remont Amfiteatru Kadzielnia, budowa Centrum Geoedukacji, a także rozpoczęcie prac nad Ogrodem Botanicznym – przez 10 lat działalności kieleckiego Geoparku udało się zrobić bardzo wiele, a to tak naprawdę dopiero początek.

Instytucja, którą pierwotnie kierował Andrzej Mochoń, dzisiaj prezes Targów Kielce, od początku mocno postawiła na rozwój tematyki geologicznej w Kielcach. Wszystko rozpoczęło się od kapitalnego remontu Amfiteatru na Kadzielni. Po 30 latach doczekał się on modernizacji i dzisiaj spełnia wszystkie wymogi artystów oraz publiczności. Teraz obiekt prezentuje się jeszcze piękniej – zarówno na żywo, jak i w przekazach telewizyjnych.

Strzałem w dziesiątkę okazało się otwarcie Centrum Geoedukacji, które można zwiedzać od półtora roku. – Cały czas otrzymujemy informacje od turystów, jak bardzo są zachwyceni tym obiektem. Przyjeżdżają do nas wycieczki z całej Polski. Chwalą część wizualną i architektoniczną, ale oczywiście najbardziej podoba im się styl, w jaki przekazujemy historię powstawania naszej planety – tłumaczy Elżbieta Czajkowska, dyrektor Geoparku.

Przekaz jest bardzo nowoczesny, co przypadło do gustu szczególnie młodym odbiorcom. Mogą oni korzystać z różnych prezentacji multimedialnych, ekranów dotykowych i hologramów.  –  Będziemy w nie dalej inwestować, bo widzimy, jak świetnie sprawdzają się  w edukacji. Zamierzamy też rozwijać nasz Klub Miłośników Geologii, w którym uczestnicy szlifują minerały oraz skamieniałości. Przez to zdobywają wiedzę w sposób namacalny – dodaje Czajkowska. Warto nadmienić, że zajęcia są przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych –  od przedszkolaków do słuchaczy Uniwersytetu III Wieku.

To właśnie w Centrum Geoedukacji świętowano ostatnio 10-lecie Geoparku. Kto wie jednak, czy kolejna taka impreza nie odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym, który powstaje u podnóża Karczówki. – Cały czas prowadzimy nasadzenia, realizujemy pierwsze zadania architektoniczne. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to już za 2-3 lata otworzymy dla zwiedzających część ekspozycyjną – zdradza Czajkowska.

179

W ogrodzie będzie można obejrzeć m.in. całkowicie przeszkloną palmiarnię, alpinarium z oczkami wodnymi i szklarnie ekspozycyjne, a także skorzystać z budynku edukacyjnego i laboratoriów przeznaczonych dla studentów. Całość wypełni rzecz jasna różnorodna roślinność, którą będzie można podziwiać spacerując po licznych ścieżkach.

To właśnie bogactwo naszej flory zostanie zaprezentowane jako pierwsze. Reszta uzależniona jest – jak to zwykle w życiu bywa – od pieniędzy. Geopark liczy na dofinansowanie unijne w ramach perspektywy na lata 2014-2020. – Miasto musi skupić się na inwestycjach ważniejszych dla mieszkańców, jak chociażby drogach, ale jestem przekonana, że ogród botaniczny dla Kielc jest równie ważny. Wniesie on wiele dobrego w nasze życie – przekonuje Czajkowska.

Geopark stawia też na rozwój mniejszych inwestycji, na przykład Rezerwatu Ślichowice. Tutaj ma powstać kolejna platforma widokowa, w planach jest połączenie ścieżek wokół wyrobisk z drogami osiedlowymi. Uatrakcyjniona zostanie także podziemna trasa turystyczna na Kadzielni. – Chcemy doposażyć ją w różne multimedia. Zamierzamy też doprowadzić do odtworzenia jeziorka szmaragdowego wokół skał, ale to inwestycja długoterminowa – kończy dyrektor Czajkowska.
 
Tomasz Porębski

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO