Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Fizjoterapeuci - cudotwórcy i detektywni

wtorek, 07 września 2021 13:34 / Autor: Natalia Rębosz
Fizjoterapeuci - cudotwórcy i detektywni
Fizjoterapeuci - cudotwórcy i detektywni
Natalia Rębosz
Natalia Rębosz

Fizjoterapeuci często słyszą, że są cudotwórcami. Nie można się temu dziwić, bo jak inaczej pacjenci mogą rozumieć sytuacje, gdy miesiącami próbowali bezskutecznie pozbyć się dolegliwości, po czym trafili do terapeuty i dzięki specjalistycznym metodom, dokładnemu badaniu i precyzyjnej terapii problem został rozwiązany... w kilka minut.

Fizjoterapeuci mogą spodziewać się przynajmniej jednego takiego cudu dziennie, jak sugeruje Brian Mulligan, jeden ze najbardziej znanych i rozpoznawalnych terapeutów manualnych. Wymaga to ogromu wiedzy, doświadczenia oraz ciągłego rozwoju.

Fizjoterapia jest nauką o metodach leczenia środkami naturalnymi, które oparte są na formach energii fizycznej będącej w środowisku człowieka, m.in. ruchu, bodźcach termicznych, kinetycznych, elektrycznych, świetlnych oraz chemicznych. Jest częścią rehabilitacji, a składa się z działań mających na celu przyspieszenie rekonwalescencji oraz ułatwienie choremu powrotu do sprawności i możliwości spełniania codziennych czynności.

– Fizjoterapia to również kształtowane przez lata metody rehabilitacyjne, które wykorzystuje się podczas pracy z pacjentem. Moi podopieczni muszą czuć się bezpiecznie i być świadomi, że wszystko, co zalecam, prowadzi do określonego końcowego celu. Doświadczenie w mojej pracy jest bardzo ważne i pozwala mi wypracować specjalistyczne programy rehabilitacyjne dostosowane do różnego rodzaju urazów – mówi Katarzyna Sosnowska, fizjoterapeutka.

 Na co dzień fizjoterapeuci pracują w różnych ośrodkach, gdzie trafiają do nich pacjenci cierpiący na dolegliwości bólowe, pacjenci po urazach chcący szybko wrócić do normalnego życia, sportowcy, dzieci z wadami postawy.

­–  W nowoczesnym modelu każdy z pacjentów jest pewnego rodzaju zagadką, którą muszę rozwiązać, aby finalnie osiągnąć sukces terapeutyczny. Nie raz wcielam się w rolę detektywa i przeprowadzam śledztwo, aby znaleźć głównego winnego. Czasem będzie to trwało całymi dniami, a nieraz zajmie kilkadziesiąt minut, bo często tylko tyle potrzeba, aby skutecznie pomóc chorym – dodaje Sosnowska.

Fizjoterapia może również pomóc w powrocie do zdrowia po przebyciu COVID-19.

– Wraz z przejściem choroby, u znacznej grupy pacjentów mogą rozwinąć się dysfunkcje prawie każdego układu, choć często objawy są niezauważalne. Oprócz bezpośredniego oddziaływania na układ oddechowy, wirus  może wpływać na układ sercowo-naczyniowy, a także na układ nerwowy. Może to wtórnie doprowadzać do niedotlenienia lub zakrzepicy naczyń, zaburzeń pracy nerek, a także zaniku mięśni, sztywności stawów i zmniejszonej wydolności fizycznej – wyjaśnia fizjoterapeutka.  

Warto pamiętać, że dzisiejsza fizjoterapia jest niesłychanie silna. Daje bardzo bogatą ofertę pacjentom na różnych etapach. Fizjoterapia i rehabilitacja to także proces, który skupia się w dużej mierze na profilaktyce. Na co dzień musimy zwracać uwagę na to jak siedzimy, jak chodzimy, jak odbieramy telefon czy jak oddychamy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO