PUBLICYSTYKA
Ewa Kołomańska: Michniów to miejsce symboliczne dla polskich wsi
Ewa Kołomańska, kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie ma swój wymiar edukacyjny i symboliczny.
Michniów, wioska w Górach Świętokrzyskich stał się symbolem męczeństwa chłopów polskich podczas II wojny światowej. Skala zbrodni jaka miała miejsce w Michniowie stała się symbolem dla wszystkich wsi, gdzie upamiętniono zbrodnie dokonane przez Niemców 12 i 13 lipca 1943 roku. Tutaj powstało Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, które upamiętnia represje, jakie dokonali Niemcy, Rosjanie i Ukraińcy na wsiach polskich w granicach II RP.
Mauzoleum to dwie przestrzenie.
Tak. Przestrzeń otwarta architektoniczna i wystawowa. Architektoniczna to szereg elementów, które w nią wchodzą. Najważniejsza jest mogiła pomordowanych mieszkańców Michniowa. Zostały w niej złożone prochy zamordowanych, żywcem spalonych mieszkańców Michniowa. Ważna jest Pieta Świętokrzyska. Matka trzymająca na kolanach zamordowanego syna partyzanta bezpośrednio nawiązuje do Piety - Matki Bożej trzymającej na kolanach Pana Jezusa.
Mauzoleum to cały budynek, który jest symbolem wsi, jako monolitu. Ten budynek pęka, jest podzielony pęknięciami ze szkła w formie krzyża. Budynek jest wkomponowany w pole krzyży, które symbolizują niezawinioną śmierć i męczeństwo oraz nawiązują do tych wsi, które były niszczone w czasie II wojny światowej.
Jakie jeszcze symbole kryje Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie?
Więcej w audycji: "A to historia" w czwartek 22 kwietnia, godz. 20 w Radiu eM Kielce.