Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Dziecko w 3D

sobota, 06 lutego 2016 06:30 / Autor: Tygodnik eM
Dziecko w 3D
Dziecko w 3D
Tygodnik eM
Tygodnik eM

Co łączy Kielecki Park Technologiczny oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach? Dzięki ich współpracy powstał unikatowy w skali kraju projekt drukowania modeli płodów ludzkich w 3D. Przyszłe mamy będą mogły dotknąć swojego dziecka jeszcze przed porodem.

Dr hab. Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii WSZ, nie ma wątpliwości, że przekroczone zostały kolejne granice ludzkiego poznania. Ale takie owoce współdziałania szpitala i KPT nie byłyby możliwe, gdyby nie jedna z najnowocześniejszych na świecie drukarek 3D, należąca do Kieleckiego Parku Technologicznego, oraz najwyższej klasy aparat ultrasonograficzny, używany przez Wojewódzki Szpital Zespolony.

Trójwymiarowy model płodu będzie dawał przyszłym matkom  możliwość odczuć sensorycznych, co może przełożyć się na budowanie więzi pomiędzy nimi a ich dziećmi. Przede wszystkim jednak ma służyć do wyjaśniania rodzicom, na czym polegają ewentualne nieprawidłowości czy schorzenia płodów. Może też okazać się pomocny w zaplanowaniu odpowiedniego leczenia. Dodatkowo daje szansę tworzenia modeli edukacyjnych dla studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

– Stworzenie tych modeli na tak wysokiej klasy drukarce 3D nie byłoby możliwe, gdyby nie nowoczesny aparat ultrasonograficzny, który posiada Wojewódzki Szpital Zespolony, oraz pierwsza w regionie i dopiero jedenasta w Polsce pracownia diagnostyki prenatalnej i echokardiografii płodowej. Dzięki temu, że mamy taki aparat, pacjentki nie muszą jeździć na specjalistyczne badania poza nasze województwo. To do nas przyjeżdżają pacjentki z regionu podkarpackiego i małopolskiego – tłumaczy Rokita.

W miniony poniedziałek w Kieleckim Parku Technologicznym zaprezentowano wydruki trzech płodów. Pierwszym był model 12-tygodniowego płodu z z przepukliną pępkową. Drugi odwzorowywał prawidłowo zbudowaną twarzoczaszkę, trzeci pokazywał płód cierpiący na zespół Aperta.

– Niektórzy mogą zapytać, po co drukować w 3D, skoro jest USG. Trzeba mieć świadomość, że obraz USG to nie zdjęcie płodu w łonie matki tylko zobrazowanie odbitych ultradźwięków. Dzięki współpracy z firmą Neurosoft wprowadziliśmy takie oprogramowanie, które pozwala  koncentrować się na tym, co nas naprawdę interesuje. To przekraczanie pewnych granic – dodaje Rokita.

Sprzęt, w który wyposażone jest Centrum Druku 3D, może być wykorzystany w bardzo wielu dziedzinach. Medycyna jest tylko jedną z nich. – Nie spodziewaliśmy się, że stanie się ona naszym rynkiem docelowym – przyznaje Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. – Byliśmy bardziej ukierunkowani na branżę elektroniczno–maszynową. Obecnie mamy od niej 60 zleceń druku 3D, a przez minione sześć miesięcy wydrukowaliśmy ponad 300 modeli. Zlecenia przychodzą i z Polski, i z zagranicy.

Prezydent Wojciech Lubawski podkreślał, że gmina Kielce od wielu lat wspiera medycynę. Zapewnił również, że nadal będzie stawiać na nowe technologie: – Dzisiaj sukces polega na tym, że trzeba coś wynaleźć i wprowadzić w życie. Kto jest pierwszy, ten wygrywa. Będziemy kontynuować współpracę z kielecką służbą zdrowia, zwłaszcza że stoi ona bardzo wysokim poziomie.

Piotr Natkaniec

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO