PUBLICYSTYKA
Dwa światy
Cudowny świat świąt Bożego Narodzenia zatrzymany w przyrodniczych kompozycjach i rysunki – ostra, odważna kreska, niedopowiedzenia. Dwa światy. Światy Teresy Pałysiewicz. Artystki o gołębim sercu i doskonałym warsztacie.
– Rzeczywistość nie jest jednoznaczna, czarna albo biała. Te rysunki to moje widzenie świata. Ale każdy z nas, patrząc na identyczne rzeczy lub identyczne zdarzenia, widzi je inaczej. Przez pryzmat swoich emocji, przeżyć. Rzeczywistość ma wiele odcieni, barw i tajemnic – podkreśla artystka.
Teresa Pałysiewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Brała udział w projektowaniu plansz graficznych obchodów 1000 –lecia Chrztu Polski. W 1977 opracowała scenariusz wystawy z okazji 250-lecia Seminarium Duchownego w Kielcach. W latach 1978-1999 współpracowała z artystką Marią Tylko w dostosowaniu wnętrz kościołów do wymogów posoborowej liturgii.
Wystawę prac Teresy Pałysiewicz „Twórczość” możemy oglądać w Muzeum Historii Kielc. – To oryginalne rysunki z lat 1960-80, od dawna nie prezentowane w Kielcach, przykład rzetelnej umiejętności rysowania, czasami z zacięciem satyrycznym w klasycznym znaczeniu tego słowa. Bywają też mroczne i zaskakujące. Powstawały pod wpływem nastrojów artystki – mówi Iwona Grabczak, kurator wystawy.
Teresa Pałysiewicz rysuje piórkiem. Ważny jest dla niej klasyczny rysunek, ale i kompozycje plastyczne mające formę świątecznych stroików. – To moje wspomnienia z działki, którą uprawiałam z przyjaciółką, malarką Marią Tylko – zdradza pani Teresa. – To podróż w świat roślin, które mają swoje sekrety i upodobania. Ludzie często patrzą na rośliny, jak na coś do zjedzenia, pokrojenia, zapakowania w słoiki. A ja obserwowałam je i pozwalałam się prowadzić, oplatać, jak powojem.
Wystawa prezentująca dwa światy artystki składa się z 60 rysunków, 20 stroików i 20 przeźroczy autorstwa Pawła Pierścińskiego, który w swoim obiektywie zachował ulotne prace Pałysiewicz.
Ekspozycja czynna będzie do 15 stycznia 2015 r.
Dorota Kosierkiewicz