Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Droga do Matki Chrystusa

poniedziałek, 05 sierpnia 2013 10:22 / Autor: Katarzyna Bernat
Droga do Matki Chrystusa
Droga do Matki Chrystusa
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rusza XXXII Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Odbywa się ona pod hasłem: „Być solą ziemi”.

Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. – Codziennie jest Msza święta, odmawiamy różaniec, głoszone są konferencje duchowe, ale nie brak również radosnego śpiewu i dobrego humoru – przypomina ks. Jacek Iwan, kierownik kieleckiej pielgrzymki.

– Na każdy dzień mamy przygotowane hasło, do którego nawiązuje ewangeliczna przypowieść oraz święty patron. Na przykład w pierwszym dniu zatrzymamy się nad słowami: „Bóg Cię kocha”. Drugiego dnia: „Miłość i grzech. Owoce życia człowieka”. Patronem są Mojżesz i Dawid. Przy historii Mojżesza będziemy rozważali dziesięcioro przykazań. Natomiast postawa króla Dawida uczy nas, że Bóg przebacza nawet największemu grzesznikowi, jeśli ten szczerze wyrazi skruchę i odpokutuje swe czyny – wyjaśnia ks. Grzegorz Stachura, ojciec duchowny pielgrzymki.

Hasłem czwartego dnia pielgrzymowania będą słowa „Jezus Chrystus moim Panem i Zbawicielem”. – Zwrócimy uwagę na sakrament pokuty. Symbolem tego dnia będzie sól i kamień oznaczający naszą największą przyjemność oddalającą od Boga. W tym dniu przez sakrament spowiedzi będziemy chcieli odnowić nasze przymierze z Bogiem. Rozważać będziemy przypowieść o uczcie. Zaproszeni są na nią ludzie, którzy z powodu innych obowiązków odmawiają przyjścia. Wtedy gospodarz nakazuje sługom zaproszenie wszystkich innych, których spotka. Patronem tego dnia są św. Wojciech i św. Stanisław Biskup Męczennik – mówi ks. Grzegorz.

Pielgrzymka kielecka podzielona jest na trzynaście grup, każda z nich ma swój kolor oznaczający poszczególne dekanaty. Od ubiegłego roku jest także czternasta grupa stacjonarna. Tworzą ją osoby, które swą modlitwą wspierają pątników. – Zachęcamy do modlitwy w naszej intencji starszych, cierpiących, samotnych, ale także rodziny z dziećmi i wszystkich ludzi dobrej woli – mówi ks. Jacek Iwan.

Pielgrzymka to nie rajd i trzeba się do niej przygotować duchowo. Zabrać ze sobą różaniec, Pismo święte, śpiewnik. – Dobrze jest się wcześniej wyspowiadać, ale również będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania podczas pielgrzymki – mówi ks. Grzegorz.

Ważne jest także przygotowanie praktyczne. – Trzeba wziąć sprawdzone i wygodne buty, najlepiej dwie pary, a do tego grube skarpety frotte. Musimy być przygotowani na każdą pogodę. Mieć nakrycie głowy chroniące przed słońcem i deszczem, namiot, śpiwór, karimatę. Zabrać też podręczną apteczkę, w której będą niezbędne leki, woda utleniona oraz bandaż elastyczny. Obowiązuje także odpowiedni strój. Nie można mieć zbyt krótkich rękawów oraz krótkich spodni lub spódnic – zaznacza ks. Jacek Iwan.

Pielgrzymka rozpocznie się 5 sierpnia w Wiślicy Mszą świętą o godz. 17, której będzie przewodniczył ks. bp Kazimierz Ryczan. Na szlak pątnicy wyruszą 6 sierpnia, aby pielgrzymując przez osiem dni, 13 sierpnia wejść na Jasną Górę. W Kielcach będą 8 sierpnia, gdzie o godz. 15.30 na placu Jana Pawła II odprawiona będzie Msza święta. Do pokonania będą mieli ponad 200 km. Zapisy będą się odbywały 5 sierpnia od godz. 14 w Wiślicy wyłącznie z formularzem zgłoszeniowym, który jest dostępny w parafiach. – Zapraszamy na pielgrzymkę, aby odkrywać radość wspólnego przebywania, oraz poczuć, że Kościół niesie w sobie wielką radość i miłość Pana Boga – zachęca ks. Grzegorz Stachura.

W pielgrzymce uczestniczy nasz reporter Mateusz Żelazny. Relacje z trasy pielgrzymki, rozmowy z pątnikami, codziennie po godz. 18. Zapraszamy!

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO