PUBLICYSTYKA
Dr Tomasz Domański: 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Rozmowa z doktorem Tomaszem Domańskim, historykiem z Delegatury IPN w Kielcach.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzimy 24 marca. Dlaczego zostało to święto uchwalone?
Jest to święto, którego celem jest przypomnienie i uczczenie tych Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów ryzykując własne życie. Udzielali im wsparcia, schronienia, czy w jakikolwiek inny sposób.
Ten dzień 24 marca upamiętnia rodzinę Ulmów, która stała się symbolem ratowania Żydów. Ulmowie zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów.
Od 1942 roku Józef i Wiktoria Ulmowie wraz ze swoimi dziećmi ukrywali rodzinę Goldmanów. 24 marca 1944 roku historia pomocy zakończyła się tragicznie. Goldmanowie byli ukrywani na strychu zabudowań Ulmów. To się działo we wsi Markowa niedaleko Łańcuta. Tego dnia przybyła do Ulmów ekspedycja karna złożona z żandarmów niemieckich. Byli oni dość dobrze poinformowani, bo przybyli konkretnie do tej rodziny. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a następnie w przeciągu kilkunastu minut, rozstrzelali także Józefa, Wiktorię i ich sześcioro dzieci. Z siódmym dzieckiem Wiktoria była w zaawansowanej ciąży. Po rodzinie Ulmów pozostały fotografie, ponieważ Józef, oprócz tego, że był ogrodnikiem, pszczelarzem, to także pasjonował się fotografią i często fotografował swoją rodzinę. We wrześniu tego roku zaplanowana jest beatyfikacja rodziny Ulmów.
Więcej o Polakach ratujących Żydów powiemy w audycji: "Historia na fali" w czwartek 23 marca, godz. 20 w Radiu eM Kielce.